Na najbliższym, przyszłotygodniowym posiedzeniu Sejm zajmie się obywatelskim projektem ustawy zakładającym zaprzestanie finansowania lekcji religii z budżetu państwa. Pierwsze czytanie odbędzie się w środę lub w czwartek.

Projekt zmiany ustawy o systemie oświaty to krótka nowelizacja. Zapisano w niej, że publiczne przedszkola, szkoły podstawowe i gimnazja organizują naukę religii na życzenie rodziców, natomiast szkoły ponadgimnazjalne na życzenie samych uczniów.

Zgodnie z projektem – to kluczowe – kosztów związanych z organizacją nauki religii nie można w części ani w całości finansować ze środków publicznych w rozumieniu przepisów o finansach publicznych.

Według wnioskodawców, lekcje katechezy w szkołach to 1,35 mld zł rocznie, które w niedofinansowanej polskiej szkole można by przeznaczyć na dużo bardziej pożyteczne cele. W ten sposób budżet zaoszczędziłby wspomniane 1,35 mld zł. W uzasadnieniu napisano także, że zgodnie z sondażem „Newsweeka”, 62% Polaków opowiada się za tym, żeby lekcje religii nie były finansowane z podatków.

Do reprezentowania Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej został wskazany Leszek Jażdżewski – pomysłodawca zbierania podpisów pod obywatelskim projektem ustawy.

3-dniowe posiedzenie Sejmu rozpoczyna się w najbliższą środę, tj. 27 stycznia. Można przypuszczać, że jeszcze na tym posiedzeniu zostanie złożony wniosek o odrzucenie projektu ustawy w całości, co oznacza, że głosowanie w tej sprawie także odbędzie się w najbliższym tygodniu.

Fot. Sejm