Tzw. expose szefa MSZ, prace Sejmu nad pakietem dot. TK, a także projektami dot. zmian w prawie aborcyjnym, konwencje PiS oraz Lewicy – to tylko niektóre z politycznych wydarzeń nadchodzącego tygodnia w polityce. Przed sejmowymi komisjami stawi się Mariusz Kamiński, a prezydent Duda będzie kontynuować wizytę w Kanadzie.

*****

Duda w Kanadzie. Prezydent Andrzej Duda – po wizycie w USA – kontynuuje wizytę w Kanadzie. Po weekendowym spotkaniu z premierem Trudeau, w tym tygodniu głowa państwa m.in. weźmie udział w seminarium gospodarczym z elementami networkingowymi dla firm polskich i kanadyjskich, a także w uroczystej sesji Zgromadzenia Legislacyjnego Prowincji Alberta. Prezydent spotka się też z przedstawicielami firm wodorowych.

Kamiński przed komisjami śledczą. W poniedziałek komisja śledcza ds. afery wizowej przesłucha byłego szefa MSWiA Mariusza Kamińskiego, a dzień później byłego ministra przesłucha komisja śledcza ds. wyborów kopertowych.

Komisja o prawie aborcyjnym. We wtorek zbierze się komisja nadzwyczajna do rozpatrzenia projektów ustaw dotyczących prawa do przerywania ciąży, by rozpatrzyć wniosek o podjęcie uchwały w sprawie przeprowadzenia wysłuchania publicznego dotyczącego – chodzi w sumie o 4 projekty, dwa autorstwa Lewicy oraz KO i Trzeciej Drogi.

Sejm o TK. Sejm na rozpoczynającym się w środę posiedzeniu zajmie się pakietem dot. zmian w Trybunale Konstytucyjnym – to dwie poselskie propozycje, złożone przez kluby tworzące większość parlamentarną. Posłowie zajmą się też m.in. projektem o zmianie niektórych ustaw w celu naprawy ładu korporacyjnego w spółkach z udziałem Skarbu Państwa.

Expose szefa MSZ. W czwartek Radosław Sikorski przedstawi w Sejmie tzw. expose szefa MSZ, czyli informację ministra spraw zagranicznych o zadaniach polskiej polityki zagranicznej w 2024 roku. Debata w tej sprawie potrwa przez zasadniczą część dnia.

Konwencje PiS i Lewicy. W sobotę odbędzie się krajowa konwencja Lewicy, podczas której przedstawione zostaną pełne składy list w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Tego dnia ma odbyć się także europejska konwencja PiS, będąca początkiem eurokampanii tej partii.

Fot. MSZ