Nadchodzący tydzień w polityce to przede wszystkim dalszy ciąg kampanii europejskiej – w poniedziałek prezydent formalnie dokona zmian w składzie rządu, odwołując kandydujących do PE ministrów i jednocześnie powoła nowych. Sejmowe komisje śledcze przesłuchają m.in. Mateusza Morawieckiego, Tomasza Grodzkiego i Macieja Wąsika, a Sejm ponownie zajmie się ustawą o KRS – tym razem poprawkami Senatu – jedna z nich ma być ustępstwem wobec Andrzeja Dudy – co zakończy proces legislacyjny.

*****

Zaprzysiężenie nowych ministrów. W poniedziałek w Pałacu Prezydenckim prezydent Andrzej Duda dokona zmian w składzie Rady Ministrów – w piątek premier Donald Tusk przedstawił czterech nowych ministrów, którzy zastąpią kandydujących do PE polityków obozu rządowego.

Trzy polityczne rozprawy TK. We wtorek Trybunał Konstytucyjny zajmie się sprawą konstytucyjności wydawania przez ówczesnego premiera Mateusza Morawieckiego poleceń dot. przygotowania wyborów korespondencyjnych w 2020 roku. W środę sędziowie zajmą się wnioskiem w sprawie postawienia przed Trybunałem Stanu prezesa NBP. Z kolei czwartek TK zajmie się wnioskiem KRS ws. rozporządzenia ministra sprawiedliwości regulującego rozpoznanie wniosków o wyłączenie sędziego z powodu okoliczności jego powołania – w praktyce chodzi o tzw. neo-sędziów.

Sejm znów o KRS. W środę Sejm będzie kontynuować obrady – w porządku obrad m.in. II czytanie projektu ustawy o czasowym ograniczeniu cen za energię elektryczną, gaz ziemny i ciepło systemowe oraz o bonie energetycznym. Posłowie będą głosować także poprawki Senatu do ustawy dot. KRS – co formalnie zakończy proces legislacyjny.

Morawiecki, Grodzki i Wąsik przed komisjami śledczymi. W środę komisja śledcza ds. wyborów kopertowych przesłucha byłego marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego, a w czwartek – byłego premiera Mateusza Morawieckiego. Z kolei we wtorek komisja śledcza ds. afery wizowej przesłucha byłego wiceszefa MSWiA Macieja Wąsika, a takżę byłą minister Jadwigę Emilewicz.

Wysłuchanie publiczne projektów aborcyjnych. W czwartek sejmowa podczas posiedzenia sejmowej komisji nadzwyczajnej odbędzie się wysłuchanie publiczne dotyczące czterech projektów zakładających liberalizację prawa aborcyjnego.

Duda we Włoszech. W czwartek w Gdańsku prezydent Andrzej Duda weźmie udział w centralnych obchodach Święta Straży Granicznej. W czasie uroczystości prezydent wręczy awanse generalskie oraz odznaczenia państwowe funkcjonariuszom Straży Granicznej. Z kolei w piątek i sobotę Para Prezydencka uda się z wizytą do Włoszech, gdzie weźmie udział w obchodach 80. rocznicy bitwy o Monte Cassino.

Fot. Krystian Maj/KPRM