Polityka mocno przyspieszy w nadchodzącym tygodniu. Premier Donald Tusk ogłosi rekonstrukcję rządu – który wcześniej zajmie się bonem energetycznym – oraz przedstawi wraz z szefową KE plan dla Europy. Na ten tydzień PiS zaplanowało swój marsz, a wcześniej Sejm zajmie się tzw. wakacjami składkowymi, a Senat – ustawą o KRS.

*****

Rekonstrukcja rządu. W piątek ma odbyć się rekonstrukcja rządu – co zapowiedział sam premier pod koniec kwietnia. Ponadto we wtorek na Europejskim Kongresie Gospodarczym, Donald Tusk razem z szefową KE Ursulą von der Leyen przedstawią plan dla Europy.

Rząd o bonie energetycznym. Rada Ministrów na wtorkowym posiedzeniu zajmie się przede wszystkim projektem ustawy o bonie energetycznym firmowanym przez minister klimatu i środowiska.

Bielan przed komisją śledczą. W nadchodzącym tygodniu prace będą kontynuowały komisje śledcze. Posłowie z komisji ds. wyborów kopertowych przesłuchają we wtorek europosła Adama Bielana, a w poniedziałek posłowie z komisji ds. Pegasusa, dyrektora biura finansów w Ministerstwie Sprawiedliwości Jarosława Wyżgowskiego oraz byłego delegowanego prokuratora do Ministerstwa Sprawiedliwości Jakuba Tietza.

Sejm o wakacjach składkowych i wspieraniu rodziców. Posłowie zbierają się w środę na trzydniowym posiedzeniu. W porządku obrad m.in. II czytanie rządowego projektu ustawy dotyczącego wprowadzenia dla przedsiębiorców urlopu od składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w ciągu roku, które będą opłacane za nich z budżetu państwa. Sejm zajmie się też rządowym projektem ustawy o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka – „Aktywny rodzic”.

Posiedzenie RPP. W środę i czwartek odbędzie się majowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej, zwieńczone konferencją prezesa NBP Adama Glapińskiego. Wydaje się, że rada po raz kolejny pozostawi stopy procentowe na niezmienionym poziomie.

Senat o KRS. Podczas rozpoczynającego się w środę dwudniowego posiedzenia izba wyższa zajmie się m.in. projektem nowelizacji ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa. Senatorowie wysłuchają też informacji Prokuratora Generalnego o łącznej liczbie osób, wobec których został skierowany wniosek o zarządzenie kontroli i utrwalania rozmów lub wniosek o zarządzenie kontroli operacyjnej.

Marsz PiS. W piątek w Warszawie odbędzie się marsz firmowany przez największe ugrupowanie opozycyjne. – Musimy być aktywni. Muszę wezwać wszystkich państwa do udziału w wielkim marszu 10 maja tego roku. Ten marsz w Warszawie zainicjowała „Solidarność”, my mieliśmy inną datę, ale dziś jest taki czas, że nie ma co się dzielić – powiedział Jarosław Kaczyński podczas konwencji w Stalowej Woli.

Fot. Lukasz Kobus/European Union