Nadchodzący tydzień w polityce to przede wszystkim dalszy ciąg kampanii prezydenckiej, rozpatrzenie przez senackie komisje tzw. ustawy o głosowaniu korespondencyjnym, a także koniec kadencji Małgorzaty Gersdorf na stanowisku I prezes SN. Ponadto rząd na początku tygodnia ma ogłosić konkretną datę odmrożenia drugiego etapu – być może rozszerzonego.

*****

Spotkania Gowina z PAD i PO. Jak słyszymy, w poniedziałek ma odbyć się kolejne spotkanie liderów Platformy Obywatelskiej z liderem Porozumienia Jarosławem Gowinem. Ponadto – według informacji 300POLITYKI – na poniedziałkowe popołudnie planowane jest spotkanie Gowina z prezydentem Andrzejem Dudą. Będzie to więc jeden z decydujących tygodni w polskiej polityce.

Internetowa trasa WKK. Władysław Kosiniak-Kamysz będzie kontynuował projekt #TrasaKosiniaka. W miejsce tradycyjnego objazdu po Polsce, będzie to objazd wirtualny dzięki obecności w mediach lokalnych. W ubiegłym tygodniu w ten sposób kandydat PSL na prezydenta Polski był w 18 mediach regionalnych Wielkopolski, Pomorza Zachodniego, Pomorza, Warmii i Mazur, Łódzkiego, Śląska i Lubelszczyzny.

Kampania spotowa Platformy. Jak pisaliśmy na 300POLITYCE, Małgorzata Kidawa-Błońska oraz Koalicja Obywatelska rozpoczynają kampanię informacyjną „Prawdziwe wybory” dotyczącą przygotowywanych przez rząd – jak mówią politycy opozycji – „wyborów kopertowych”. Spot instruktażowy ma być elementem zmasowanej kampanii telewizyjnej i internetowej – słyszymy. Pierwszy z serii spot w prosty sposób tłumaczy główne zagrożenia związane z „wyborami kopertowymi”.

Rząd o drugim etapie odmrożenia. – Decyzja co do konkretnego terminu uruchomienia tego etapu [drugiego] będzie przedstawiona po spłynięciu tych danych dotyczących właśnie liczby zakażeń, która pojawiła się w związku z uruchomieniem I etapu. Musimy do tego podejść odpowiedzialnie, dlatego też to będzie początek przyszłego tygodnia – mówił kilka dni temu Piotr Müller w TVN24. Jak słyszymy, konferencja na chwilę obecną planowana jest na wtorek bądź środę. Ponadto planowane są kolejne wideokonferencje premiera Morawieckiego z biznesem, a szef rządu – jak mówi jeden z jego współpracowników – nakazał śledzić sytuację w Biebrzańskim Parku Narodowym oraz poprosił MSWiA o przedstawienie propozycji ws. pracowników przygranicznych.

Senackie komisje o głosowaniu korespondencyjnym. W poniedziałek o 11:00 w Senacie odbędą się konsultacje w związku z pracami nad ustawą o głosowaniu korespondencyjnym. We wtorek o 11:00 ustawę rozpatrzą senackie komisje praw człowieka, praworządności i petycji, samorządu terytorialnego i administracji państwowej oraz ustawodawcza. Izba wyższa propozycją PiS zajmie się na posiedzeniu 5-6 maja.

Sejmowa komisja o powołaniu członków kolegium NIK. We wtorek o 14:00 sejmowa komisja ds. kontroli państwowej opiniuje dla marszałka Sejmu wniosek prezesa NIK o powołanie na członków kolegium Najwyższej Izby Kontroli Marii Smereczyńskiej i prof. Izabeli Zawiślińskiej.

Koniec kadencji Gersdorf. Wraz z końcem kwietnia kończy się kadencja Małgorzaty Gersdorf na stanowisku I prezes Sądu Najwyższego. Kandydaci na jej następcę z powodu panującej pandemii nie zostali wybrani przez Zgromadzenie Ogólne SN, ale – jak pisaliśmy na 300POLITYCE – prezydent niezwłocznie powierzy wykonywanie obowiązków I prezesa SN wskazanemu przez siebie sędziemu SN, który zwoła wspomniane ZO.

Obchody 1 i 3 maja. Według rozmówców 300POLITYKI, prezydent Duda 2 maja Dzień Flagi będzie obchodzić na Śląsku. Szczegóły obchodów 1 i 3 maja nie są na razie znane.

Fot. KPRP