Nadchodzący tydzień w polityce to już szczyt kampanii prezydenckiej – w tym przede wszystkim dwie debaty telewizyjne oraz ostatni weekend kampanijny. Wszystkie strony zapewne będą także próbowały wykorzystać zaplanowane na ten tydzień posiedzenia Sejmu i Senatu do wzmocnienia swojej agendy.

*****

Debaty prezydenckie TVP i TVN. W środę o 21:00 na antenach Telewizji Polskiej – TVP1 i TVP Info – odbędzie się przedwyborcza debata z udziałem kandydatów na urząd prezydenta. Potrwa 70 minut i zorganizowana zostanie z zachowaniem wszelkich środków bezpieczeństwa wynikających z trwającej pandemii koronawirusa. Debata organizowana przez TVN ma odbyć się najpewniej w piątek.

PMM o estońskim CIT-cie. Premier Mateusz Morawiecki w poniedziałek weźmie udział w Rządowym Zespole Zarządzania Kryzysowego. Na wtorek bądź środę zaplanowano konferencję w sprawie tzw. estońskiego CIT-u. W czwartek szef polskiego rządu weźmie udział w szczycie Partnerstwa Wschodniego w formacie wideo, w piątek w wideokonferencji przywódców UE. W weekend ma kontynuować objazd po kraju.

PAD w trasie. Poniedziałkowe spotkania prezydenta Andrzeja Dudy z wyborcami odbędą się o 11:45 w Lublinie i 13:30 w Rykach. Dalsze kampanijne aktywności głowy państwa nie są znane. Być może w tym tygodniu prezydent ponownie pojawi się na manewrach NATO – Defender.

Trzaskowski też w trasie. We wtorek Rafał Trzaskowski uda się do Radomia, gdzie – tradycyjnie już – wystąpi z gospodarzem miasta, którym w tym mieście jest popularny młody polityk Platformy – Radosław Witkowski. W weekend, po debatach być może będzie na Mazurach, gdzie jak co tydzień zakończy trasę dużym wiecem w niedzielę. Nasi rozmówcy ze sztabu kandydata KO zastrzegają, że sytuacja jest dynamiczna, w związku z planowanymi na ten tydzień debatami wyborczymi.

Hołownia o rozdziale państwa od Kościoła. Jak słyszymy, we wtorek w Toruniu Szymon Hołownia przedstawi koncepcję rozdziału państwa od Kościoła. Od kilku miesięcy jednym z jego czterech głównych postulatów wyborczych jest “Kościół i władza na swoje miejsca.” – Na spotkaniach z wyborcami to właśnie ten temat spotyka się z największą przychylnością i owacjami. Hołownia ewidentnie potrafi o tym mówić w sposób wiarygodny, który trafia do wierzących jak i niewierzących wyborców. Przyszedł czas, żeby ten rozdział państwa od Kościoła został dokonany właśnie przez ponadpartyjnego prezydenta, katolika, a nie antyklerykalnego polityka wojującego z religią – mówią sztabowcy kandydata.

Biedroń o ustawie reprywatyzacyjnej. W poniedziałek o 9:00 odbędzie się konferencja Roberta Biedronia dotycząca ustawy reprywatyzacyjnej. We wtorek kandydat Lewicy uda się do województwa świętokrzyskiego, a w czwartek – do kujawsko-pomorskiego. W piątek planowany jest trip po województwie mazowieckim, a w sobotę konwencja wyborcza, najpewniej w Warszawie. nasi rozmówcy ze sztabu zaznaczają, że będzie to bardzo intensywna kampania, każdego dnia po kilkanaście godzin w trasie.

Wydarzenie WKK na południu Polski. Władysław Kosiniak-Kamysz w nadchodzącym tygodniu ma w planie wizyty w województwach śląskim. mazowieckim i zachodniopomorskim, a także – jak zapowiadają jego sztabowcy – ważne wydarzenie tej kampanii w sobotę na południu Polski.

Posiedzenie Senatu. W środę o 11:00 rozpocznie się dwudniowe posiedzenie Senatu. Izba wyższa zajmie się m.in. ustawą o dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych udzielanych na zapewnienie płynności finansowej przedsiębiorcom dotkniętym skutkami COVID-19, a także ustawą o udzielaniu pomocy publicznej w celu ratowania lub restrukturyzacji przedsiębiorców oraz ustawą zakładającą zawieszenie tzw. stabilizującej reguły wydatkowej.

Posiedzenie Sejmu. W piątek o 11:00 rozpocznie się jednodniowe – przynajmniej według obecnej wiedzy – posiedzenie Sejmu, ostatnie przed wyborami prezydenckimi. W porządku obrad jest m.in. powołanie trzech członków tzw. komisji ds. pedofilii, a także informacja o działalności RMN, sprawozdanie KRRiT oraz informacja o działalności RPD za ubiegły rok. W teorii jest możliwe, że posłowie zajmą się jeszcze jakimś projektem, np. dotyczącym bonu turystycznego, co sugerowali w weekendowych programach politycy PiS – antycypując – krytykę przewidywanej – znanej z pasków TVP – “zwłoki” Senatu.

Wideokonferencja członków Rady Europejskiej. W piątek członkowie Rady Europejskiej spotkają się na wideokonferencji. Przywódcy UE będą rozmawiać o funduszu odbudowy będącym odpowiedzą na koronakryzys oraz o wieloletnim budżecie UE. W centrum dyskusji będzie projekt nowego instrument odbudowy oraz wieloletnich ram finansowych 2021–2027 zaprezentowany przez Komisję Europejską.

Fot. Tomasz Kaczor/Facebook Szymona Hołowni