Nadchodzący tydzień w polityce to przede wszystkim obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej z udziałem prezydenta USA Donalda Trumpa. ZNP podejmie decyzję o proteście nauczycieli, a Sejm zajmie się wyborem prezesa NIK, powołaniem komisji ds. pedofilii oraz obniżką PIT-u, czyli ostatnim projektem z tzw. piątki Kaczyńskiego.

Rząd z kolei zajmie się projektem ustawy budżetowej na przyszły rok, a Marcin Horała przedstawi komisji śledczej ds. VAT projekt raportu końcowego. Ten tydzień to także dalszy ciąg kampanii wyborczej – w poniedziałek upływa termin na rejestrację komitetów, a także termin na powołanie okręgowych komisji wyborczych. Ponadto na ten tydzień zaplanowana jest wizyta prezydenta Ukrainy.

Także w tym tygodniu ma odbyć się spotkanie polskiego kandydata na unijnego komisarza Krzysztofa Szczerskiego z przewodniczącą nowej Komisji Europejskiej Urszulą von der Leyen.

*****

Decyzja o proteście nauczycieli. – O tym, jaka forma protestu będzie preferowana przez nauczycieli, będziemy rozmawiali w poniedziałek, 26 sierpnia – powiedział prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz w Polsat News. Tego dnia ma zapaść decyzja o proteście nauczycieli, jego terminie i formie. Zdaniem Broniarza, wszelkie decyzje dotyczące form protestu zostaną podjęte zgodnie z wolą nauczycieli, na podstawie referendum.

Dalszy ciąg kampanii. W poniedziałek – zgodnie z kalendarzem wyborczym – upływa termin na powołanie okręgowych komisji wyborczych. Także do poniedziałku PKW przyjmuje zgłoszenia o utworzeniu komitetów – termin według kalendarza upływał co prawda 24 sierpnia, ale ponieważ to sobota, w praktyce czas jest do poniedziałku. PiS już kilka dni temu zapowiedziało rejestrację list na ten tydzień. – Mamy około pół miliona podpisów w skali kraju i jak tylko ukonstytuowane komisje wyborcze, okręgowe komisje, z tego co wiemy ukonstytuują się najpóźniej w poniedziałek, od wtorku przystępujemy już do rejestracji list. Będziemy chcieli zgłosić się z dokumentami do okręgowych komisji wyborczych, aby zarejestrować listy i po rejestracji list wrzucić trzeci bieg, czyli tylko i wyłącznie skupić się na kampanii wyborczej, którą chcemy oprzeć na kontakcie bezpośrednim z Polakami – stwierdził Krzysztof Sobolewski na konferencji prasowej.

Raport komisji śledczej ds. VAT. W poniedziałek o 12:00 odbędzie się posiedzenie komisji śledczej ds. VAT, na której przewodniczący Marcin Horała przedstawi projekt raportu końcowego komisji. Drugie posiedzenie komisji tego dnia – już zamknięte dla mediów – odbędzie się o 16:00.

Rząd o budżecie. Rada Ministrów na wtorkowym posiedzeniu o 10:00 zajmie się projektem ustawy budżetowej na 2020 rok. Zgodnie z Konstytucją, rząd powinien przesłać projekt budżetu na kolejny rok do końca września – choć z uwagi na koniec kadencji parlamentu nie jest jasne, czy uda się go uchwalić przed wyborami. W takim wypadku nowy rząd będzie musiał przyjąć projekt jeszcze raz.

Sejm o komisji ds. pedofilii. W czwartek o 11:00 sejmowa komisja ustawodawcza rozpatrzy projekt ustawy o tzw. komisji ds. pedofilii, zapowiadany w kampanii do PE przez Jarosława Kaczyńskiego. Dzień później, o 14:15 w trakcie posiedzenia odbędzie się II czytanie rządowej propozycji. Jak pisaliśmy na 300POLITYCE, Sejm nie spieszył się z powołaniem tej komisji, ale po publikacji prace przyspieszyły. Jeżeli w trakcie prac parlamentarnych vacatio legis zostanie skrócone, jest szansa na powołanie komisji jeszcze w tej kadencji.

Wybór prezesa NIK. Na piątek rano, między 9:00 a 9:30, zaplanowano wybór prezesa Najwyższej Izby Kontroli – wynika z informacji 300POLITYKI. Kandydatem PiS jest Marian Banaś, kandydatem PO – Borys Budka. Tego samego dnia Senat ma wyrazić zgodę na powołanie prezesa NIK, tak by od razu mogło dojść do złożenia ślubowania przed Sejmem. Być może nastąpi to w trakcie wieczornego bloku, między 20:30 a 22:30. Dzień wcześniej, w czwartek o 16:00 wnioski w tej sprawie zaopiniuje sejmowa komisja ds. kontroli państwowej.

Sejm o obniżeniu PIT-u. Sejm na wspomnianym posiedzeniu w piątek – będzie to kontynuacja – zajmie się także rządowym projektem obniżającym PIT z 18 na 17%. I czytanie odbędzie się o 9:30, na 11:30 zaplanowano już posiedzenie komisji finansów publicznych w tej sprawie. II czytanie odbędzie się o 17:15, więc można założyć, że na tego dnia wieczorem, w trakcie wspomnianego bloku, Sejm przyjmie ostatni projekt z tzw. piątki Kaczyńskiego. Sejm może zająć się również projektem dot. lotów najważniejszych osób w państwie, jeżeli ten wpłynie do Sejmu.

Wizyta prezydenta Ukrainy. W sobotę oficjalną wizytę w Polsce złoży prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski z małżonką. Dokładny harmonogram wizyty nie jest jeszcze znany, ale wiadomo, że w planie jest spotkanie z prezydentem, premierem i marszałkiem Senatu.

Obchody wybuchu II wojny światowej. – Prezydent rano, tuż po 4:00, wspólnie z prezydentem Niemiec będzie uczestniczył w uroczystościach w Wieluniu. To jest niezwykle ważne ustalenie, które poczynili prezydenci rok temu, że będą bardzo chcieli podkreślić cywilne ofiary II Wojny Światowej. Wieluń był miastem, które zostało zbombardowane jako jedno z pierwszych, całkowicie bezbronne, niewinne miasto, nie mające żadnego znaczenia wojskowego, strategicznego dla tamtej wojny. Po prostu po to, żeby zasiać terror, żeby pokazać totalny wymiar wojny – mówił na briefingu minister Krzysztof Szczerski.

Wizyta Donalda Trumpa. W weekend prezydent USA Donald Trump rozpocznie wizytę w Polsce, a w niedzielę w Warszawie weźmie udział w uroczystościach 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej.- Na placu Piłsudskiego wystąpienia wygłoszą prezydenci Polski, Niemiec i Stanów Zjednoczonych. Będą trzy wystąpienia na tych uroczystościach. Motywem przewodnim są słowa “Pamięć i przestroga”. Te słowa znajdą się na białej szarfie, która będzie dołączona do wieńca, który wszyscy przywódcy wspólnie złożą na Grobie Nieznanego Żołnierza. Te słowa znajdą się także na specjalnym dzwonie, który jest przygotowany, odlany na tę okoliczność i będzie podarowany miastu Wieluniowi. Każdy z przywódców, oddając hołd ofiarom II Wojny Światowej, symbolicznie w ten dzwon uderzy – mówił na briefingu minister Krzysztof Szczerski.

Spotkanie Szczerskiego z von der Leyen. – Pierwsza rozmowa [z Ursulą von der Leyen] była bardzo dobra. Wtedy omawialiśmy pełną panoramę polityki europejskiej, planów Komisji, politycznego przesłania, jakie pani przewodnicząca w PE wyraziła i które zyskało poparcie większości, w tym posłów PiS w PE. Spodziewam się, że rozmowa, która jest planowana na przyszły tydzień, będzie już doprecyzowująca, będzie rozmową nt. tego zakresu polityki europejskiej, który przypadnie Polsce – mówił na briefingu minister Krzysztof Szczerski.

Fot. Jakub Szymczuk/KPRP