Na przyszły piątek rano, między 9:00 a 9:30, zaplanowano wybór prezesa Najwyższej Izby Kontroli – wynika z informacji 300POLITYKI. Kandydatem PiS jest Marian Banaś, kandydatem PO – Borys Budka. Tego samego dnia Senat ma wyrazić zgodę na powołanie prezesa NIK, tak by od razu mogło dojść do złożenia ślubowania przed Sejmem. Być może nastąpi to w trakcie wieczornego bloku, między 20:30 a 22:30.

Sejm na tym posiedzeniu – będzie to kontynuacja – zajmie się także rządowym projektem obniżającym PIT z 18 na 17%. I czytanie odbędzie się o 9:30, na 11:30 zaplanowano już posiedzenie komisji finansów publicznych w tej sprawie. II czytanie odbędzie się o 17:15, więc można założyć, że na tego dnia wieczorem, w trakcie wspomnianego bloku, Sejm przyjmie ostatni projekt z tzw. piątki Kaczyńskiego.

Z kolei o 14:15 odbędzie się II czytanie rządowego projektu powołującego komisję ds. pedofilii. I czytanie odbędzie się dzień wcześniej, w czwartek na posiedzeniu komisji ustawodawczej. Jak pisaliśmy na 300POLITYCE, Sejm nie spieszył się z powołaniem tej komisji, ale po publikacji prace przyspieszyły. Jeżeli w trakcie prac parlamentarnych vacatio legis zostanie skrócone, jest szansa na powołanie komisji jeszcze w tej kadencji.

Sejm może zająć się również projektem dot. lotów najważniejszych osób w państwie, który – zgodnie z dokumentami udostępnionymi w RCL – ma zostać dzisiaj przyjęty w trybie obiegowym. Na ostatnim spotkaniu z dziennikarzami marszałek Witek sugerowała, że projekt wpłynie w tym tygodniu, a posłowie zajmą się na nim na posiedzeniu 30 sierpnia. W ten sposób posiedzenie jeszcze bardziej się wydłuży.