NEWS

09/12/2025

20:12

Żurek o konsekwencjach wyroku TSUE:

Na pewno będzie konieczność dostosowania prawa

Mateusz Nowak

- Oczywiście jest tak, że my będziemy wykonywać wyroki trybunałów europejskich, bo one są też naszymi trybunałami. Ja bardzo szanuję stanowiska różnych kościołów, ale uważam, że państwo jest nadal świeckie i jest rozdział państwa od kościoła - powiedział Waldemar Żurek w Polsat News, pytany o wyrok TSUE dot. uznawania związków jednopłciowych i stanowisko Episkopatu.

- To nie będzie oznaczać weekendowych wyjazdów i na pewno moim zdaniem będzie oznaczać konieczność dostosowania prawa, dlatego, że rejestry stanu cywilnego funkcjonują na podstawie ustawy o aktach stanu cywilnego [...] musimy dostosować możliwość rubryk, tak żeby nie wpisywać w rubrykę "płeć żeńska/męska", bo mamy tutaj małżeństwo legalnie zawarte w innym kraju - kontynuował.

- Ja przyznam szczerze, że mój departament prowadzi analizę i tam tych wariantów na ten moment jest 4 [...]. Nie odpowiem tego w 100%, ja na pierwszy rzut oka uważam, że tak [to będą przepisy rangi ustawowej] - mówił dalej, pytany, czy nie będzie to zrobione drogą rozporządzenia i konieczna jest droga ustawowa.


Mateusz Nowak