Dzisiaj przekroczony został pewien rubikon
- Trzaskowski z radą dla koalicyjnych partii pod progiem wyborczym
news
23.03.2020
00:10
Na 12:00 prezydent Andrzej Duda zwołał posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Po posiedzeniu, odbywającym się w formie wideokonferencji, planowana jest wypowiedź prezydenta. Tematem spotkania ma być przede wszystkim tarcza antykryzysowa. - Z uwagi na rangę tego aktu prawnego zwołałem posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego. W poniedziałek do przedstawicieli rządu, władz Sejmu i Senatu dołączą liderzy ugrupowań parlamentarnych. Omówimy razem szczegóły tego ważnego projektu - wokół którego musi się zawiązać porozumienie wszystkich sił politycznych - mówił PAD w orędziu.
Zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Rozwoju, dziś ma się odbyć nadzwyczajne posiedzenie Rady Dialogu Społecznego w tej sprawie, a następnie projektem zajmie się rząd. Michał Dworczyk zapowiedział już, że przyjęcie tych rozwiązań nastąpi w trybie obiegowym, tak aby nie musiała zbierać się “stacjonarna” Rada Ministrów.
O 10:00 przed Sejmem odbędzie się konferencja prasowa Władysława Kosiniaka-Kamysza.
07:35
Sasin:
212 mld to jest rzeczywiście coś, na co możemy sobie pozwolić. Zdajemy sobie sprawę, że skala potrzeb może być większa, ale dzisiaj musimy pomagać przede wszystkim tym, którzy są w najtrudniejszej sytuacji
- Program jest dzisiaj zakrojony na 212 mld zł, a biorąc pod uwagę, że zostały do niego dodane czy zaproponowane przez pana prezydenta Andrzeja Dudę dalej idące rozwiązania dotyczące zwolnienia mikroprzedsiębiorców, tych którzy ponoszą straty większe niż 50 proc. w swoich obrotach, całkowite zwolnienie przez trzy miesiące z danin na rzecz ubezpieczeń społecznych, to te koszty będą oczywiście jeszcze większe. My musimy realnie stąpać po ziemi. Te 212 mld, które dzisiaj proponujemy, to jest rzeczywiście coś, na co możemy sobie dzisiaj pozwolić. Oczywiście zdajemy sobie sprawę, że skala potrzeb może być większa, ale dzisiaj musimy pomagać przede wszystkim tym, którzy są w najtrudniejszej sytuacji - mówił Jacek Sasin w rozmowie z Katarzyną Gójską w „Sygnałach dnia” radiowej Jedynki.
07:43
- Część tych postulatów formułowanych przez kandydatów partii opozycyjnych na stanowisko prezydenta muszą też być traktowane jako element kampanii wyborczej, która jest prowadzona. Takich oczywiście formalnych uwag do tego projektu [tarczy antykryzysowej] nie zostało skierowanych do rządu. Zobaczymy, może dzisiaj podczas posiedzenia RBN tego typu formalne propozycje się pojawią - mówił Jacek Sasin w rozmowie z Katarzyną Gójską w „Sygnałach dnia” radiowej Jedynki.
07:49
Sasin:
W momencie kiedy będziemy wychodzić z problemów, rola spółek skarbu państwa będzie bardzo duża. Musimy myśleć o dużych inwestycjach, dużych pieniądzach, które rozruszają gospodarkę
- W momencie kiedy będziemy wychodzić z tych problemów, które dzisiaj powstają, rola tych dużych przedsiębiorstw, rola spółek skarbu państwa będzie oczywiście bardzo duża. Musimy myśleć o dużych inwestycjach, dużych pieniądzach, które rozruszają gospodarkę. Realnie te duże przedsiębiorstwa będą miały do odegrania jak największą rolę. Musimy myśleć o tym i myślimy. Takie działania podejmujemy i ja też sygnalizowałem panu premierowi tego typu potrzeby, żeby te przedsiębiorstwa państwowe wspomagać - mówił Jacek Sasin w rozmowie z Katarzyną Gójską w „Sygnałach dnia” radiowej Jedynki.
07:56
- Podawał tę odpowiedź na konferencji w piątek minister Szumowski. Jeżeli byśmy porównali określone etapy walki z epidemią, jeżeli byśmy porównali, ile testów wykonywano choćby w krajach, które pan przytaczał, mówię przede wszystkim o krajach Europy Zachodniej przy tej liczbie zachorowań, które ma miejsce u nas, to okazałoby się, że ta liczba jest bardzo zbliżona. To kwestia etapu rozwoju epidemii, a nie tego, jak niektórzy sugerują, że brakuje testów czy tych testów z jakichś powodów rząd czy służba zdrowia nie chce przeprowadzać - stwierdził Michał Dworczyk w rozmowie z Konradem Piaseckim w „Rozmowie Piaseckiego” TVN24.
07:58
Dworczyk:
Nasze moce przerobowe są na poziomie między 3,5 a 4 tysięcy testów na dobę. Mówię to z pamięci
- Opieram się oczywiście na danych Ministerstwa Zdrowia i GIS, ale mogę tylko powtórzyć, że jest to adekwatne do etapu epidemii, na którym Polska się znajduje. Jeżeli chodzi w ogóle o nasze moce przerobowe, mówiąc tak kolokwialnie, to one są na poziomie między 3500 a 4000 [testów na dobę]. Mówię to z pamięci, nie posługując się danymi. Precyzyjne dane są oczywiście dostępne w MZ i one się wciąż powiększają, dlatego że liczba laboratoriów, które wykonują testy, też się zwiększa - stwierdził Michał Dworczyk w rozmowie z Konradem Piaseckim w „Rozmowie Piaseckiego” TVN24.
- Jeśli chodzi o liczbę testów, to my testów mamy w tej chwili dużo i cały czas kupujemy. Natomiast dzisiaj, gdybyśmy chcieli rzeczywiście wykonywać dziennie więcej niż te 4 tysięcy, to byłby zapewne problem z liczbą placówek, które mogą je realizować. Nie mniej, jak powiedziałem, ta liczba każdego dnia niemal wzrasta - mówił dalej szef KPRM.
08:13
Dworczyk:
Dzisiaj nie ma przesłanek, żeby wprowadzić stan nadzwyczajny. Takie są fakty
- To nie jest kwestia tego, co dzisiaj pan redaktor czy ja czujemy, tylko kwestia pewnego porządku prawnego, a ten porządek prawny jest taki, że wyłącznie można w czasie stanu nadzwyczajnego, jednego z trzech stanów nadzwyczajnych, czyli albo stan klęski żywiołowej, albo stan wyjątkowy albo stan wojenny odsunąć wybory. W innej sytuacji takich możliwości nie ma. To nie jest decyzja uznaniowa - stwierdził Michał Dworczyk w rozmowie z Konradem Piaseckim w „Rozmowie Piaseckiego” TVN24.
- Dzisiaj nie ma przesłanek, żeby wprowadzić stan nadzwyczajny. Takie są fakty. Dzisiaj państwo działa w oparciu, mówię o walce z chorobą, o dwie ustawy. Specustawa i druga ustawa z 2008 roku o zwalczaniu chorób zakaźnych i epidemii. Te ustawy dają władzom pewne narzędzia do tego, żeby z tym problemem, z którym się mierzymy w tej chwili, walczyć. I dopóki państwo może działać w oparciu o te ustawy, które nie ograniczają praw obywatelskich, które nie są żadnym ze stanów nadzwyczajnych, to po prostu nie ma podstaw prawnych tego, żeby wybory przesunąć - mówił dalej szef KPRM.
08:19
„W takiej sytuacji niczego nie można być pewnym oczywiście. Wiemy, jaki jest stan prawny. Stan prawny jest taki, że wyborów w Polsce tak po prostu odsunąć się nie da. Nie można usiąść w [gronie] kilku kandydatów, jak to proponował pan Hołownia. Jedyna konstytucyjnie dopuszczana możliwość, kiedy wybory się nie odbywają, to wprowadzenie stanu nadzwyczajnego, któregoś z trzech stanów konstytucyjnych” - mówił w rozmowie z Dominiką Wielowieyską w Poranku Radia TOK FM rzecznik sztabu Andrzeja Dudy europoseł Adam Bielan.
08:19
Bielan:
Trudno mi sobie wyobrazić, żeby ustalenia dot. stanu nadzwyczajnego były przedmiotem jakichś rozmów z opozycją
„Trudno mi sobie wyobrazić, żeby ustalenia dot. stanu nadzwyczajnego były przedmiotem jakichś rozmów z opozycją, bo albo mamy przesłanki, które Radzie Ministrów pozwalają wprowadzić taki stan czy są wręcz koniecznością, albo nie” - mówił w rozmowie z Dominiką Wielowieyską w Poranku Radia TOK FM rzecznik sztabu Andrzeja Dudy europoseł Adam Bielan.
08:19
Bielan:
Wszyscy ci, którzy dzisiaj żądają od rządu przesunięcia daty wyborów w momencie, kiedy stan nadzwyczajny zostałby wprowadzony, zaczęliby protestować, że wolności są ograniczone
„Pamiętajmy, że wprowadzenie stanu nadzwyczajnego to poważne ograniczenie praw, wolności obywatelskich. Jestem przekonany, że wszyscy ci, którzy dzisiaj żądają od rządu przesunięcia daty wyborów w momencie, kiedy stan nadzwyczajny zostałby wprowadzony, zaczęliby protestować, że wolności są ograniczone” - mówił w rozmowie z Dominiką Wielowieyską w Poranku Radia TOK FM rzecznik sztabu Andrzeja Dudy europoseł Adam Bielan.
08:34
Gowin:
Jeżeli wrócimy do normalnego funkcjonowania po świętach, wtedy nie będzie potrzeby przekładania zajęć na następny semestr. Być może zdecydujemy się na przedłużenie roku akademickiego
- Jeżeli wrócimy do normalnego funkcjonowania państwa, uczelni, szkół po świętach, a mam wielką nadzieję, bo zwłaszcza gospodarczo jest to niezwykle ważne, to wtedy nie będzie istniała potrzeba przekładania zajęć na następny semestr. Być może zdecydujemy się na jakieś przedłużenie roku akademickiego. Przy czym proszę zwrócić uwagę, że w przypadku uczelni to jest z różnych powodów dużo prostsze niż w przypadku szkół. Chociażby dlatego że rok akademicki z formalnego punktu widzenia trwa do 30 września, czyli być może wystarczy nieco skrócić wakacje, przedłużyć sesję egzaminacyjną. Być może wystarczy sięgnąć też po takie mechanizmy jak możliwość zaliczania zajęć online. Dzisiaj takich możliwości nie ma. Więc jeżeli chodzi o uczelnie, jestem dużym optymistą - stwierdził Jarosław Gowin w rozmowie z Katarzyną Gójską w „Sygnałach dnia” PR1.
08:52
„My od wielu tygodni apelowaliśmy o to, żeby Rada [RBN] się zebrała. Ona się zebrała ostatnio 10 marca i od tego czasu przez ostatnie tygodnie się nie zbierała. To pokazuje, jak rząd podchodzi do tej sprawy. Boi się konfrontacji ze społeczeństwem, spotkania z opozycją, bo wie, że propozycje, które zostały położone na stole, są niewystarczające. To jest tak jakbyśmy płynęli dziurawą łódką przez ocean, mając nadzieję, że dopłyniemy” - mówił w rozmowie z Iwoną Kutyną w Onet Rano kandydat Lewicy na prezydenta europoseł Robert Biedroń.
08:56
Gowin:
Trzeba przemyśleć na nowo UE, na nowo współczesny świat. Trzeba będzie przemyśleć na nowo także przyszłą Polskę, dlatego że musimy wyciągnąć wnioski z tego, co się dzieje
- Zakres ingerencji instytucji unijnych powinien być ograniczony do niezbędnego minumum, bo tam, gdzie one wchodzą głębiej w sferę życia poszczególnych państw narodowych, to są po prostu nieskuteczne. Dzisiaj widać wyraźnie np. że cały szereg regulacji unijnych utrudnia radzenie sobie z epidemią. Trzeba przemyśleć na nowo UE, na nowo współczesny świat. Trzeba będzie przemyśleć na nowo także przyszłą Polskę, dlatego że musimy wyciągnąć wnioski z tego, co się dzieje. Chociażby ten wątek, od którego pani redaktor zaczęła. Sytuacja na uczelniach i perspektywy rozwoju polskiej nauki. To niezbędne w dzisiejszym świecie, żeby inwestować więcej w naukę, chociażby dlatego, żeby móc walczyć z tego typu epidemiami, bo one przecież będą się powtarzały. Powinniśmy wyciągnąć z tego wnioski, dlatego że poziom dofinansowania nauk w Polsce jest jednak wyraźnie poniżej średniej unijnej - stwierdził Jarosław Gowin w rozmowie z Katarzyną Gójską w „Sygnałach dnia” PR1.
08:56
Biedroń:
Morawiecki musi przestać być prezesem banku, musi zejść do ludzi. Rząd się odrealnił. Jak słuchamy Kaczyńskiego, to słuchamy człowieka, który kompletnie nie zdaje sobie sprawy z tego, co się dzieje
„Musimy trzymać kciuki, że ten rząd da radę, bo nie mamy innego wyboru. Nie mam alternatywnego rządu. Tylko Morawiecki musi przestać być prezesem banku, musi zejść do ludzi, wczuć się w sytuację osoby prowadzącej kiosk, warzywniak, która ma małą firmę. Musi zacząć słuchać zwykłego człowieka, a ten rząd się odrealnił. Przecież jak słuchamy Kaczyńskiego, to słuchamy człowieka, który kompletnie nie zdaje sobie sprawy z tego, co się dzieje i z tego co mówi” - mówił w rozmowie z Iwoną Kutyną w Onet Rano kandydat Lewicy na prezydenta europoseł Robert Biedroń.
08:57
Gowin:
Wychodzenie z kryzysu będzie trwało wiele lat i być może wtedy UE w jakiejś zmienionej postaci, bo na pewno te zmiany będą głębokie i niezbędne, znowu okaże się w ograniczonym zakresie przydatna
- Ja bym nie powiedział, że UE nie dała rady. Ten kryzys raczej pokazał właściwe proporcje. Nie jestem wcale zaskoczony, że z kryzysem lepiej lub gorzej, ale radzą sobie państwa narodowe, bo to one są realnymi podmiotami polityki międzynarodowej, natomiast UE jest pewnym instrumentem koordynacji działań w pewnych zakresach i mówiąc wprost, ci którzy liczyli na to albo liczą jeszcze na to, że te podstawowe problemy będą rozwiązywane przez instytucje ponadnarodowe, unijne, po prostu ulegają złudzeniu, temu co nazwałbym euroentuzjazmem. Natomiast taka faza po wygaszeniu epidemii, kiedy będzie potrzebna koordynacja zwłaszcza polityki gospodarczej. Może być tak, że świat się podzieli takie subregiony, które będą wspólnie dbać o powrót gospodarki czy wyrwanie gospodarki ze stanu zapaści, bo nie łudźmy się, z każdą minutą cały świat, również Polska, stajemy się coraz ubożsi. Wychodzenie z kryzysu będzie trwało wiele lat i być może wtedy UE w jakiejś zmienionej postaci, bo na pewno te zmiany będą głębokie i one będą niezbędne, ale w jakiejś zmienionej postaci być może UE znowu okaże się w ograniczonym zakresie przydatna - stwierdził Jarosław Gowin w rozmowie z Katarzyną Gójską w „Sygnałach dnia” PR1.
09:06
Gowin:
Teraz przed nami są trzy rozstrzygające tygodnie. W mojej ocenie w sytuacji, gdy pogoda się poprawia, potrzebne będzie wprowadzenie restrykcji, które pozwolą nam nadal utrzymywać niską krzywą wzrostu zachorowań
- Teraz przed nami są trzy rozstrzygające tygodnie. Dwa tygodnie przedświąteczne, no i ten tydzień okołoswiąteczny. No i wydaje mi się, że w tym momencie już jest pora na podjęcie dalszych działań, dalszych restrykcji. Dzisiaj, tak jak każdego dnia, zbiera się rządowy zespół antykryzysowy. Będziemy na ten temat debatować. W mojej ocenie w sytuacji, gdy pogoda się trochę poprawia, coraz więcej osób wylega chociażby bulwary Wisły w Krakowie czy Warszawie, potrzebne będzie jednak wprowadzenie restrykcji, które pozwolą nam nadal utrzymywać tę niską krzywą wzrostu zachorowań - stwierdził Jarosław Gowin w rozmowie z Katarzyną Gójską w „Sygnałach dnia” PR1.
09:18
- To są za małe różnice [liczba zakażonych w Polsce i innych krajach], żebyśmy mogli z nich wyciągać daleko idące wnioski. Jeżeli jest taka różnica na poziomie 100, 200 przypadków, oczywiście to jest bardzo cieszące, bardzo dobre, ale nie można wyciągać z tego tytułu daleko idących wniosków, że coś się poprawia. Nadal uważam, że na koniec tego tygodnia możemy mieć dobrych parę tysięcy przypadków zarażenia - mówił Łukasz Szumowski w rozmowie z Robertem Mazurkiem w „Porannej rozmowie” RMF FM.
09:21
- Myślę, że to są takie wypowiedzi nie epidemiologów i nie zakaźników, tylko osób, które pewne predykcje robią z sufitu - mówił Łukasz Szumowski w rozmowie z Robertem Mazurkiem w „Porannej rozmowie” RMF FM.
09:25
Budka:
Powinniśmy wprowadzać mechanizmy adekwatne do zagrożenia. Po zamknięciu szkół logicznym jest również ograniczenie tych wszystkich gałęzi, w których nie ma potrzeby takiej normalnej aktywności. Kwestia urzędów, administracji samorządowej
- W Polsce odbyły się wybory uzupełniające. Wczoraj w Polsce ludzie pomimo tego, że istnieje stan epidemii, nie zostały zamknięte lokale wyborcze. To pokazuje że z jednej strony rządzący mówią głosem odpowiedzialnym, tak jak minister Szumowski, a z drugiej strony jednak zachęca się do tego, by ludzie wychodzili z domu. Nie rozumiem tego typu działań. Moim zdaniem powinniśmy wprowadzać mechanizmy adekwatne do zagrożenia. W mojej ocenie po zamknięciu szkół logicznym jest również ograniczenie tych wszystkich gałęzi, w których nie ma potrzeby takiej normalnej aktywności. Kwestia urzędów, administracji samorządowej. To jest istotne - stwierdził Borys Budka w rozmowie z Jackiem Prusinowskim w Radiu Plus.
09:26
Budka:
Z informacji medialnych wynika, że absolutnie te działania mają charakter bardziej biurokratyczny aniżeli prawdziwej pomocy. My chcemy realnej pomocy, by żaden Polak nie stracił pracy, by żadna polska firma nie została zamknięta
- Nie ma konkretnej zapowiedzi, bo to wszystko jest w toku pracy. Prosiłem premiera Morawieckiego, by tego typu dokumenty były niezwłocznie przesyłane klubom parlamentarnym, byśmy mogli niezwłocznie się do nich odnosić, proponować własne rozwiązania. Niestety z informacji medialnych wynika, że absolutnie te działania mają charakter bardziej biurokratyczny aniżeli prawdziwej pomocy. My chcemy realnej pomocy, by żaden Polak nie stracił pracy, by żadna polska firma nie została zamknięta - stwierdził Borys Budka w rozmowie z Jackiem Prusinowskim w Radiu Plus.
09:26
- Ja nie decyduję o stanie klęski żywiołowej ani nie zdecyduję o stanie tym kolejnym - mówił Łukasz Szumowski w rozmowie z Robertem Mazurkiem w „Porannej rozmowie” RMF FM.
- A gdyby pana pytano o rekomendacje? - dopytywał dziennikarz.
- W kwietniu odpowiem. Myślę, że po świętach. Zależy ile będzie chorych, ile osób w szpitalach, ile osób będzie mogło wyjść z domu. To są takie dane, na podstawie których ja mogę rekomendować pewne rzeczy. Nie na podstawie tego jakie są nastroje, pomysły - odparł minister.
09:27
Budka:
Będę domagał się od PMM przedstawienia strategii. U nas, jak na razie, jej nie widać
- Będę domagał się od pana premiera przedstawienia strategii. Bo wszystkie inne państwa mówią: błędna strategia Brytyjczyków zakładała brak ograniczeń. Później ją skorygowali. Niemcy - bardzo strategia dotycząca robienia powszechnych testów. U nas, jak na razie, tej strategii nie widać, a codziennie słyszymy od lekarzy, pielęgniarek polskich szpitali że na skutek braku odpowiednich zabezpieczeń dla lekarzy czy pielęgniarek czy ratowników zamykane są kolejne oddziały szpitalne i może się okazać że wkrótce wobec braku tej strategii zacznie nam brakować miejsc w szpitalach. To największe niebezpieczeństwo, to ta droga włoska, przed którą przestrzegamy - stwierdził Borys Budka w rozmowie z Jackiem Prusinowskim w Radiu Plus.
10:16
Woś:
My z rodziną już coraz lepiej. Dziewczyny rozpiera energia
https://twitter.com/MWosPL/status/1242015918303174656
10:18
- Pan prezydent powinien przestać lansować się na koronawirusie. Nie udawajmy teraz, że wszystko co jest proponowane wynika z inicjatywy pana prezydenta. Takie można mieć wrażenie po ostatnich dniach, że gdyby nie zdanie pana prezydenta, to żadnej ustawy rząd by nie przedstawił, żadnych pomysłów. Są pomysły opozycji. Jak opozycja je zgłasza, jak my zgłaszamy dobrowolny ZUS to jest pomijany, ale już po rozmowie pana prezydenta jest zwrócenie na to uwagi. Jeżeli dalej ktoś będzie w taki cyniczny sposób wykorzystywał koronawirusa do lansowania siebie, to naprawdę przegra wszystkie wybory, niezależnie od tego kiedy będą się odbywać. Czy w maju, czy w październiku, czy za rok, przegra wszystkie wybory. Ale przegra na tym Polska i to mnie najbardziej martwi. Dlatego koniec tego lansowania, czas do pracy - mówił Władysław Kosiniak-Kamysz podczas konferencji prasowej przed Sejmem.
10:24
- Ja, niżej podpisany oświadczam, że rezygnuję z kandydowania na stanowisko sędziego Trybunału Konstytucyjnego. Rezygnację swoją motywuję względami osobistymi - napisał Robert Jastrzębski, zgłoszony w lutym przez PiS do Trybunału Konstytucyjnego.
Wybór nowego sędziego TK to konieczność po tym, jak w styczniu zmarł sędzia Grzegorz Jędrejek. Jastrzębski był już kandydatem PiS do TK w listopadzie zeszłego roku, ale po kilku dniach kandydatura została wycofana.
12:16
„Sytuacja jest wyjątkowa i rozumiem, że ta dzisiejsza Rada Bezpieczeństwa Narodowego ma być poświęcona tym problemom, które są naprawdę najważniejszy. Dzisiejszy czas to czas na to, żebyśmy wspólnie działali, rozwiązywali problemy. Polityka musi zejść na dalszy plan. Dlatego zadamy pytania. Potrzebujemy bardzo rzetelnej informacji na temat zaopatrzenia w maseczki, sprzęt ochronny. Musimy wiedzieć, w jakich szpitalach tego brakuje. Zbyt dużo informacji niepokojących do nas dociera. Musimy tę sytuację wspólnie opanować” - mówiła na konferencji prasowej kandydatka KO na prezydenta wicemarszałek Małgorzata Kidawa-Błońska.
12:17
Kidawa-Błońska:
Skoro nawet Sejm ma problemy, żeby się zebrać, stworzyć zabezpieczenie wszystkich posłów, to jak prezydent sobie wyobraża przeprowadzenie wyborów w naszym dużym kraju?
„Powinniśmy sprawę wyborów odłożyć. Mam nadzieję, że prezydent zabierze głos w tej sprawie, bo skoro nawet Sejm ma problemy, żeby się zebrać, stworzyć zabezpieczenie wszystkich posłów, to jak pan prezydent sobie wyobraża przeprowadzenie wyborów w naszym dużym kraju” - mówiła na konferencji prasowej kandydatka KO na prezydenta wicemarszałek Małgorzata Kidawa-Błońska.
12:38
MZ:
36 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, zmarła ósma osoba
https://twitter.com/MZ_GOV_PL/status/1242052595528712193
https://twitter.com/MZ_GOV_PL/status/1242052598515093509
12:49
https://twitter.com/prezydentpl/status/1242055560029188096
14:47
Trzaskowski:
Przez cały czas monitorujemy, co się dzieje i w godzinach szczytu puszczamy znacznie więcej autobusów czy tramwajów. Widać, że niektórym nieodpowiedzialnym politykom puszczają nerwy i próbują zaatakować
„Widać w tym tygodniu, że niektórym nieodpowiedzialnym politykom puszczają nerwy i próbują zaatakować, używając tzw. mediów publicznych, samorządowców. Chciałem państwa uspokoić. Wszystkie decyzje, które podejmujemy, to decyzje racjonalne. W zeszłym tygodniu 75% warszawiaków zrezygnowało z poruszania się autobusami. Tylko 25% warszawiaków jeździło autobusami, tylko 20% mieliśmy ruchu w metrze. Przyjęliśmy taką decyzję jak większość miast w Polsce, żeby przejść na weekendowy rozkład jazdy. Przez cały czas monitorujemy, co się dzieje i w godzinach szczytu puszczamy znacznie więcej autobusów czy tramwajów. Reagujemy z godziny na godzinę” - mówił prezydent miasta stołecznego Warszawy Rafał Trzaskowski.
15:24
PAD:
Nikt nie ma wątpliwości, że niestety ten kryzys, który został wywołany przez koronawirusa, będzie głęboki, głęboki na całym świecie
- Nikt nie ma wątpliwości, że niestety ten kryzys, który został wywołany przez koronawirusa, będzie głęboki, głęboki na całym świecie. Dotyka także i Polskę. Wszyscy widzimy jaka jest sytuacja. Jeszcze raz dziękuję wszystkim moim rodakom za stosowanie się do zasad, które do tej pory zostały wskazane, za odpowiedzialność w okresie kwarantanny, za odpowiedzialne podejście i dzwonienie na infolinię, do lekarzy, a nie udawanie się w przypadku złego samopoczucia, tego jeżeli czujemy że możemy mieć coś w rodzaju grypy, co dzisiaj oznacza że może to być koronawirus, że nie udajecie się państwo do lekarzy, tam gdzie są skupiska ludzkie, tam gdzie pracują pracownicy służby zdrowia, tylko po prostu wykonujecie bezpiecznie telefon, a to pozwala pracować odpowiednio przygotowanym służbom medycznym - stwierdził prezydent Andrzej Duda po posiedzeniu RBN.
15:30
- Robi się ustawkę pod pana prezydenta. Przecież to rząd przygotowuje te rozwiązania, a nie pan prezydent. To wtedy to jest taka dalekowzroczność pana prezydenta. W tym nie ma solidarności na spotkaniu RBN. My chcemy współpracować dla dobra naszych obywateli, na rzecz zapewnienia im bezpieczeństwa zdrowotnego, ale też dobrobytu, pomyślności gospodarczej. Miejsca pracy trzeba ratować, firmy trzeba ratować. My chcemy w tym zakresie współdziałać, ale musi być z drugiej strony, ze strony rządzących odrzucenie tej pokusy zawłaszczania wszystkiego, każdego pomysłu, niepowiedzenia dobrego słowa, że opozycja jest konstruktywna, coś proponuje, tylko mówienie „my tutaj, my rząd”, a w międzyczasie pan prezydent wrzuca coś niby od siebie, a tak naprawdę wcześniej jest ustalony podział ról - mówił Władysław Kosiniak-Kamysz po Radzie Bezpieczeństwa Narodowego.
15:32
- RBN, która zebrała się przed chwilą, omawiała projekt tzw. tarczy antykryzysowej, bo to był podstawowy element dzisiaj naszej długiej, prawie trzygodzinnej dyskusji. Premier, minister Emilewicz, państwo ministrowie, przede wszystkim minister finansów odnosili się także do pytań, które zadawali przedstawiciele parlamentu, opozycji. Bardzo im dziękuję za udział w tej radzie. O to właśnie chodziło, żeby w gronie całej polskiej dzisiaj sceny politycznej, tych wszystkich, którzy decydują, omówić te rozwiązania, wysłuchać także głosu w tej sprawie. To spotkanie się odbyło, głosów konstruktywnych było bardzo wiele. Było też dużo pytań, na które pani minister i pan premier, minister zdrowia, GIS odpowiadali, rozwiewając - mam nadzieję - wszelkie tutaj wątpliwości, ale praca nad tymi rozwiązaniami toczy się nadal. Będą uwzględniane oczywiście zasadne uwagi, zgłaszane przez przedstawicieli opozycji. Przede wszystkim, co dla mnie najważniejsze, jest ogromna szansa, że właśnie w zgodzie zostanie wypracowana ostateczna wersja tych przepisów, które będzie mógł pod koniec tygodnia przyjąć Sejm, a potem także mam nadzieję, jak najszybciej, Senat. To bardzo ważne, dlatego że te przepisy są potrzebne do tego, żeby dzisiaj ratować polską gospodarkę, aby ratować miejsca pracy, wesprzeć polskich przedsiębiorców i pracowników, czyli umożliwić w miarę możliwie łagodne przejście przez ten bardzo trudny czas, chociaż oczywiste jest to, że ucierpimy przez tę sytuację kryzysową i co do tego niestety nikt już nie ma dzisiaj wątpliwości. Ale musimy uczynić wszystko, żeby to cierpienie, to pogorszenie się poziomu życia było jak najmniejsze i żeby polskie rodziny jak najmniej ucierpiały - stwierdził prezydent Andrzej Duda po posiedzeniu RBN.
15:41
PAD:
Przepisy są jeszcze cały czas tworzone. Uspokajam, to nie jest tak, że rolnicy zostaną sami sobie. Nie, pamiętam o tym, pamięta minister rolnictwa
- Zgłosiłem jeszcze w sobotę bardzo ważny postulat, dzisiaj podkreśliłem go bardzo mocno, dodatkowo, że polscy rolnicy, nie tylko ci, którzy prowadzą produkcję rolną, tę wielkotowarową, jak to się mówi, ale także i ci, którzy po prostu prowadzą rodzinne gospodarstwa rolne, często zatrudniają kilku pracowników, aby oni zostali potraktowani tak, jak są potraktowani przedsiębiorcy. To bardzo ważne, bo tu też utrzymują się rodziny, też są pracownicy i te zasady, które są przygotowywane dla przedsiębiorców, i tych samozatrudnionych, czyli najmniejszych, mikroprzedsiębiorców zatrudniających do 9 osób, małych, średnich przedsiębiorców, a także tych wielkich, bo dla każdej kategorii znajdują się tutaj, w tych propozycjach rozwiązania, żeby one mogły być także stosowane dla rolników, to bardzo ważna sprawa. Ta grupa nie może zostać pozostawiona poza tymi rozwiązaniami ustawowymi, które niosą pomoc, bo niestety także jest niebezpieczeństwo, że wielu polskich rolników, wiele gospodarstw rolnych będzie tym kryzysem dotknięte i one potrzebują pomocy. Także wierzę w to głęboko, że ten postulat mój zostanie tutaj uwzględniony. Przepisy są jeszcze cały czas tworzone. Uspokajam, to nie jest tak, że rolnicy zostaną sami sobie, bo takie głosy też się pojawiały. Nie, pamiętam o tym, pamięta minister rolnictwa. Te zapisy są realizowane i będą w ustawie. Jestem o tym przekonany, w każdym razie nie wyobrażam sobie, żeby było inaczej - stwierdził prezydent Andrzej Duda po posiedzeniu RBN.
15:42
- Jest dobra wiadomość. Na mój wniosek zostanie powołany zespół, zaraz po posiedzeniu Rady Ministrów, to obiecał mi pan premier, obiecał to wszystkim przedstawicielom. To był taki wyrażony w każdym zdaniu opozycji wniosek, żeby najpierw przepracować tę ustawę, przyjąć możliwe poprawki i przystąpić do prac już nad projektem, który po przyjęciu przez Radę Ministrów będzie przeanalizowany przez opozycję. Taki zespół powinien rozpocząć pracę po jutrzejszym posiedzeniu rządu - mówił Władysław Kosiniak-Kamysz po Radzie Bezpieczeństwa Narodowego.
15:42
- Premier zobowiązał się do tego, że opozycja będzie mogła brać udział w pracach nad ostateczną wersją tych przepisów, co jest dla mnie bardzo ważne, bo tak, jak powiedziałem, daje szanse na ten narodowy konsensus na naszej scenie politycznej co do tych bardzo potrzebnych rozwiązań, a one rzeczywiście są potrzebne rodzinom, polskiej gospodarce - stwierdził prezydent Andrzej Duda po posiedzeniu RBN.
15:46
- Termin wyborów był pobieżnie wspomniany. Nie padła żadna deklaracja ze strony rządzących o zmianie terminu wyborów. Powiem szczerze, dla mnie najważniejsze w tym momencie jest zdrowie, życie, sprawy miejsc pracy, pracowników i pracodawców - mówił Władysław Kosiniak-Kamysz po Radzie Bezpieczeństwa Narodowego.
16:01
Hołownia:
Mam wrażenie, że cała ta opowieść o pakiecie antykryzysowym to póki co spektakl iluzjonistów
- Przed chwilą zakończyło się posiedzenie RBN. To jednak jakoś kojące, że prezydent Duda, człowiek który uczy się całe życie i w tym momencie uczy się tego, że należy zwoływać RBN, z której zwoływaniem przecież w swojej kadencji specjalnie się nie kwapił i nie przesadzał. Ta RBN, z tego co słyszymy, nie przyniosła jakichś specjalnych przełomów. Nadal mamy jedynie mglisty zarys pakietu i to pakietu, który po kolejnych telefonach prezydenta do premiera jest uzupełniany o nowe możliwości, nowe sytuacje, nowe wnioski, które są w świetle kamer uwzględniane. Kiedy na to wszystko patrzę, myślę sobie: dlaczego tak późno, dlaczego to tyle trwa? Dlaczego miliony Polaków, którzy przestali zarabiać, są skoszarowani w domach w ramach kwarantanny, którzy stają przed wieloma pytaniami związanymi z przyszłością edukacyjną ich dzieci, ich biznesów, ich pracy, muszą trwać w takiej niepewności? Proszę zwrócić uwagę, że większość rządów europejskich szybko i sprawnie wprowadziła, ogłosiła i przeprowadziła swoje pakiety antykryzysowe. My wciąż ustalamy, deliberujemy, zastanawiamy się, ustalamy które branże powinny być objęte i w jakiej kwestii, czy powinniśmy być z ZUS-u całkowicie zwolnieni czy tylko odroczenie. Jak będzie wyglądała kwestia kredytów itd. itd. To ta niepewność jest dzisiaj czymś najgorszym - stwierdził Szymon Hołownia na briefingu przed Pałacem Prezydenckim.
- Mam wrażenie jednym słowem, że cała ta opowieść o pakiecie antykryzysowym to póki jest co spektakl iluzjonistów, którzy wyciągają coraz to nowe rzeczy z kapelusza, a w rzeczywistości nasza przyszłość, milionów Polaków, którzy dzisiaj zadają sobie o nią pytania, jest gdzieś napisana drobnym drukiem, którego jeszcze nie umiemy rozczytać, nie wiemy czym to się skończy - mówił dalej.
16:08
Hołownia:
Wszyscy wiemy, że do wyborów 10 maja po prostu ze względów organizacyjnych nie dojdzie
- Potrzebujemy chyba wszyscy jasnego przecięcia całej tej historii z wyborami, bo to, co się w tej chwili dzieje, to jakiś teatr, jakaś farsa. Nie jest to coś, co można traktować poważnie. Wszyscy wiemy, że do wyborów 10 maja po prostu ze względów organizacyjnych nie dojdzie. Ci burmistrzowie i burmistrzowie, z którymi dzisiaj rozmawiałem, mówią że to nie jest tylko kwestia znalezienia pracowników do przygotowania spisów wyborców, czego nie da się zrobić w trybie zdalnym, ale to kwestia otwarcia komisji wyborczych w lokalach, które dzisiaj nie funkcjonują, bo to często są szkoły czy jakieś instytucje kulturalne. Mówią o tym, że ludzie z list rezerwowych, które oni mają w swoich spisach jako potencjalnych członków komisji wyborczych, wycofują się teraz, bojąc się, że powtórzy się to, co we Francji, czyli ludzie, którzy pójdą pracować w komisjach wyborczych, później zostaną zakażeni poprzez kontakt z osobami, które do tych komisji przychodzą koronawirusem - stwierdził Szymon Hołownia na briefingu przed Pałacem Prezydenckim.
- Mój prosty apel do rządzących, do tych wszystkich, którzy odpowiadają za tę sytuację: nie bójcie się jasnych, odpowiedzialnych, czytelnych, szybkich i zdecydowanych decyzji. My naprawdę nie możemy znieść już ani dnia tej niepewności, ani dnia tej kokieterii politycznej, ani dnia tych spektakli i tych przepychanek, które mają na celu tylko jedno. Utrzymanie władzy w dłuższej perspektywie, a nie ulżenie realnym potrzebom Polaków i ich realnym lękom, które dzisiaj spędzają im sen z powiek. Do roboty, do działania - mówił dalej.
16:11
- Nie może być tak, że jakikolwiek wyborca, który np. przebywa za granicą i będzie poddany kwarantannie, nie weźmie udziału w tych wyborach. Nie może być tak, że ktokolwiek będzie bał się iść do lokalu wyborczego, a dzisiaj niestety w sposób cyniczny, w sposób absolutnie urągający wszystkim zasadom rząd z jednej strony apeluje do wszystkich, żeby pozostali w domu, pani marszałek boi się zwołać posiedzenie Sejmu, ale z drugiej strony mówi się, że Polacy mają chodzić do wyborów, że mają tak jak wczoraj w wielu miejscach w Polsce z narażeniem zdrowia brać udział w tych wyborach. Niestety pan premier Morawiecki nie odniósł się w żadnym zdaniu do tego o czym mówiłem. Pan premier Morawiecki zachowuje się trochę jak małe dziecko. Zamykając oczy, zatykając uszy, mam wrażenie, że ten problem zniknie - mówił Borys Budka po Radzie Bezpieczeństwa Narodowego.
16:12
- Nie dostaliśmy żadnego pisemnego projektu ustawy, wiemy tylko to, o czym mówią media. Po drugie my chcemy realnych rozwiązań. Tam nie ma 212 mld zł. Tam realnych pieniędzy jest znacznie mniej - mówił Borys Budka po Radzie Bezpieczeństwa Narodowego.
16:14
- My mówimy wyraźnie. Dopłaty do wynagrodzeń, zniesienie obowiązku ZUS na trzy miesiące, realna pomoc polskim przedsiębiorcom, to jest coś na czym nam bardzo zależy - mówił Borys Budka po Radzie Bezpieczeństwa Narodowego.
16:15
- Jedną z propozycji, którą rząd będzie forsował, to zawieszenie wyborów w kołach łowieckich. Dziwnym trafem rządzący widzą, że tam nie mogą odbyć się wybory, ale miliony Polaków mają iść głosować - mówił Borys Budka po Radzie Bezpieczeństwa Narodowego.
16:17
- Wyjątkowy cynizm i obłuda. Nie może być tak, że człowiek oderwany od normalnego życia będzie dyktował Polakom w jaki sposób przeprowadzać wybory. Nie może być tak, że ktoś kto na co dzień jest oderwany od rzeczywistości, będzie udawał, że nic się w Polsce nie dzieje. Zapraszam pana prezesa Kaczyńskiego, żeby wyszedł na ulicę, zobaczył co się w Polsce dzieje, żeby poszedł do lokalu wyborczego dzisiaj albo na zakupy. Podejrzewam, że pan prezes Kaczyński już dawno nie wie jak wygląda prawdziwe życie - mówił Borys Budka po Radzie Bezpieczeństwa Narodowego.
16:39
MZ:
8 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. W sumie 692 zakażonych w Polsce
https://twitter.com/MZ_GOV_PL/status/1242111491698032640
18:15
PAD:
Nie sądzę, żebyśmy zwalczyli wirusa do świąt wielkanocnych. Mam nadzieję, że przy dobrej dyscyplinie liczba zachorowań dziennie zacznie spadać do tego czasu
- Czynimy wszystko, aby wirus jak najmniej się rozprzestrzeniał. I poprzez akcje informacyjne i te wszystkie działania, które prowadzimy, poprzez wprowadzanie kolejnych stopni i kolejnych obostrzeń, które są, choćby jeżeli chodzi o przemieszczanie się za granicę, itd. Natomiast chcemy również żeby rodacy zachowywali się w sposób odpowiedzialny, bo to dla nas bardzo ważne i zachowują się w sposób odpowiedzialny w zdecydowanej większości, za co chcę ogromnie podziękować. Nie sądzę, żebyśmy zwalczyli wirusa do świąt wielkanocnych. Myślę raczej że mogę śmiało powiedzieć że nie, chociaż nie jestem lekarzem, specjalistą z tej dziedziny, ale nikt nie powiedział mi jeszcze, że zdołamy zwalczyć wirusa do Wielkanocy. Mam nadzieję, że może przy dobrej dyscyplinie i dobrym szczęściu uda się, że liczba zachorowań dziennie zacznie spadać, czyli że nastąpi to przełamanie, do tego czasu. To byłby bardzo dobry znak - stwierdził prezydent Andrzej Duda w trakcie Q&A na Facebooku.
18:31
PAD:
Niestety, wiele z moich planów, które miałem na drugą kadencję, będzie trudnych do realizacji. Nie potrafię odpowiedzieć, jakie będą nasze możliwości, kiedy czas epidemii się skończy
„Niestety, wiele z moich planów, które miałem [na drugą kadencję], będzie trudnych do realizacji. Chciałem bardzo obniżać podatki. Chciałem obniżenia podatku VAT. Chciałem tworzyć jeszcze większe szanse dla młodych ludzi. Nie tak dawno został obniżony podatek dochodowy do zera. Młodzi nie płacą podatku, ale co się będzie działa z polską gospodarką, nie potrafię na to w tej chwili odpowiedzieć. Jakie będą nasze możliwości, kiedy skończy się czas epidemii i przyjdzie czas na to, żeby odrabiać straty, nie potrafię w tej chwili powiedzieć” - mówił podczas „Q&A” na Facebooku ubiegający się o reelekcję prezydent Andrzej Duda.
18:33
PAD:
Odkąd ubiegałem się o urząd prezydenta w 2015 roku, chciałem, żeby w okresie mojej służby podniósł się poziom życia Polaków. To, co się dzieje w tej chwili, absolutnie burzy to marzenie
„Mogę obiecać, że będę walczył ze wszystkich sił, żebyśmy jak najszybciej wrócili na drogę dobrego rozwoju, żebyśmy mogli realizować to, co od początku mówiłem, odkąd ubiegałem się o urząd prezydenta w 2015 roku, że chciałbym, żeby w okresie mojej służby prezydenckiej podniósł się poziom życia Polaków. To, co się dzieje w tej chwili, absolutnie burzy to marzenie i z tego punktu widzenia jest po prostu groźne” - mówił podczas „Q&A” na Facebooku ubiegający się o reelekcję prezydent Andrzej Duda.
19:38
Gliński:
Żeby zmienić regulamin musielibyśmy się jako Sejm zebrać w jednym miejscu. Pewnie nie w naszej tradycyjnej siedzibie. Podjąć decyzję o zminie regulaminu i procedować np. za pomocą łączy internetowych
- Jutro, o ile wiem, prezydium Sejmu podejmie decyzję. To można technicznie rozwiązać. Musimy pewnie zmienić regulamin, żeby zmienić regulamin musielibyśmy się jako Sejm zebrać w jednym miejscu. Pewnie nie w naszej siedzibie tradycyjnej. W jakiś inny sposób, ale jest to możliwe. I podjąć decyzję np. o zminie regulaminu i później już procedować przy zmienionym regulaminie np. za pomocą łączy internetowych - mówił Piotr Gliński w rozmowie z Dorotą Gawryluk w programie „Gość Wydarzeń” Polsat News.
19:41
Gliński:
Słyszałem, że to prezydent Andrzej Duda zarówno mówił o tym trzymiesięcznym ZUS-ie, jak i o uwzględnieniu interesu polskich rolników. Możemy się tymi zasługami podzielić
- Mogę, jeżeli to będzie pomagało sprawnemu procedowaniu, to oczywiście mogę pochwalić opozycję. Ja słyszałem, że to pan prezydent Andrzej Duda zarówno mówił o tym trzymiesięcznym ZUS-ie, jak i o uwzględnieniu interesu polskich rolników. Możemy się tymi zasługami podzielić. To nie jest tak istotne - mówił Piotr Gliński w rozmowie z Dorotą Gawryluk w programie „Gość Wydarzeń” Polsat News.
19:48
- W tej chwili szukamy środków w ramach naszego budżetu [Ministerstwa Kultury] i znaleźliśmy je, więc to będzie ok. 20 mln. Będzie także zupełnie inne podejście, bardziej elastyczne do naszych programów, które są teraz realizowane. Setki, dziesiątki tysięcy polskich artystów utrzymuje się z programów ministra kultury. Mamy 32 takie programy za pomocą których środki publiczne są przeznaczane do ludzi kultury i my będziemy znacznie bardziej elastycznie podchodzić do realizowania i rozliczania tych programów, co umożliwi przesunięcie różnych artystycznych wydarzeń na czas późniejszy albo przeniesienie ich do internetu. Zwiększamy także, to jest nasz obowiązek w tej sytuacji, pulę zasiłków socjalnych. Także wprowadzamy pewne zmiany w ustawach dot. kultury, żeby pomagać różnym firmom np. producentom filmowym, więc to jest cały wachlarz rozwiązań - mówił Piotr Gliński w rozmowie z Dorotą Gawryluk w programie „Gość Wydarzeń” Polsat News.
19:51
- Najpierw trzeba poznać projekt [tarczy antykryzysowej]. My do dzisiaj nie dostaliśmy tego projektu. Słyszymy o założeniach, zgłaszamy swoje uwagi do ogólnych wypowiedzi. Widzę że jest trochę też w tym teatru. O tym też powiedziałem wprost, że jeżeli oczekujemy solidarności, a ja oczekuję solidarności, współodpowiedzialności i chcę ponosić współodpowiedzialność, ale solidarność jest wtedy prawdziwa, kiedy jest dwukierunkowa. My poparliśmy ustawę nadzwyczajną, wprowadzającą restrykcje, dającą naprawdę bardzo duże możliwości rządzącym. Nie zgłaszaliśmy poprawek w Senacie, żeby nie wydłużyć procesu legislacyjnego. Pokazaliśmy że jest z naszej strony dobra wola. To ja oczekuję teraz od rządzących że jak zgłaszamy projekt dobrowolnego ZUS-u, to przynajmniej mają na tyle odwagi i przyzwoitości i powiedzą: tak, to był pomysł opozycji, jednej partii, drugiej partii - stwierdził Władysław Kosiniak-Kamysz w rozmowie z Piotrem Witwickim w programie „Wydarzenia i opinie” Polsat News.
19:52
Gliński:
W kwietniu trzeba będzie podjąć decyzje odnośnie dalszej strategii walki z koronawirusem, a także decyzję dot. wyborów. W tej chwili nie ma przesłanek, żeby odwoływać
- Ja nie jestem pewien co się stanie za dwa, trzy tygodnie. My mówimy wyraźnie, że w kwietniu trzeba będzie podjąć pewnie decyzje odnośnie w ogóle dalszej strategii jeżeli chodzi o walkę z koronawirusem, a także pewnie decyzję dot. wyborów. W tej chwili nie ma przesłanek, żeby już odwoływać wybory - mówił Piotr Gliński w rozmowie z Dorotą Gawryluk w programie „Gość Wydarzeń” Polsat News.
19:56
WKK:
Dla mnie święte są życie i zdrowie Polaków. Sprawy ratowania ich firm i miejsc pracy, a nie termin wyborów. Dla rządzących widać że termin wyborów jest świętością
- Wszystko jest możliwe, tylko jaką cenę trzeba zapłacić za przeprowadzenie tych wyborów. Jeżeli ceną ma być zdrowie i życie, wzniecenie po raz drugi ogniska epidemii, to ja takiej ceny nie chcę, żeby płacili moi rodacy. Tu się różnimy. Dla mnie święte są życie i zdrowie Polaków. Sprawy ratowania ich firm i miejsc pracy, a nie termin wyborów. Dla rządzących widać że termin wyborów jest świętością. Mamy różne podejście do spraw najważniejszych - stwierdził Władysław Kosiniak-Kamysz w rozmowie z Piotrem Witwickim w programie „Wydarzenia i opinie” Polsat News.
20:05
Tusk:
Nie gorączkowałem. Miałem inne symptomy, ale bez gorączki. W Belgii obowiązuje zasada, że nie trzeba testować, tylko izolować symptomy bez gorączki. Za kilka dni sprawdzian będzie zrobiony
„Nie gorączkowałem. Miałem inne symptomy, ale bez gorączki. W Belgii obowiązuje zasada, że nie trzeba testować, tylko izolować symptomy bez gorączki. Za kilka dni tak czy inaczej będę miał ten sprawdzian zrobiony, w takiej dłuższej kolejce osób, które nie są w nagłej potrzebie” - mówił w rozmowie z Katarzyną Kolendą-Zaleską w „Kropce nad i” w TVN24 szef Europejskiej Partii Ludowej Donald Tusk.
20:06
Tusk:
Sytuacja jest jak z czarnej powieści. Kiedy mam otwarte okno, panuje kompletna cisza w mieście, w którym zawsze panował gwar
„Sytuacja jest jak z czarnej powieści. Kiedy mam otwarte okno, panuje kompletna cisza w mieście, w którym zawsze panował gwar, hałas, ruch samochody. To wszystko było zawsze intensywne. To był dźwięk z centrum wielkiego miasta, a teraz jest cisza jak na wsi. Prawie cały czas słychać syreny karetek i policji, czasami też megafony z wozów policyjnych ostrzegające tubalnym głosem ludzi, aby bez potrzeby nie wychodzili na ulice” - mówił w rozmowie z Katarzyną Kolendą-Zaleską w „Kropce nad i” w TVN24 szef Europejskiej Partii Ludowej Donald Tusk.
20:08
Tusk:
Zdarzyło się coś, co gruntownie zmieni życie wszystkich ludzi na całym świecie na długie lata, a być może już na stałe. Bardzo wyraźnie widać, jak niezbędne są możliwie perfekcyjne struktury państwowe
„Zdarzyło się coś, co gruntownie zmieni życie wszystkich ludzi na całym świecie na długie lata, a być może już na stałe. Nie chcę bawić się w proroka, chociaż pewnych spraw się już domyślamy. Bardzo wyraźnie widać, jak niezbędne są możliwie perfekcyjne struktury państwowe. Jeśli chcemy skutecznie walczyć z tą zarazą, to dzisiaj wyraźnie widać, że potrzebujemy działań bardzo dobrze zaprojektowanych, zaprogramowanych, z bardzo zdyscyplinowanym społeczeństwem i bardzo sprawnym państwem” - mówił w rozmowie z Katarzyną Kolendą-Zaleską w „Kropce nad i” w TVN24 szef Europejskiej Partii Ludowej Donald Tusk.
20:14
Tusk:
Testowanie to nie jest tylko marudzenie polskiej opozycji czy obywateli, ale przykazanie numer jeden dzisiaj, bo bez testowania nie ma mowy o wdrażaniu jakiejkolwiek strategii
„Dzisiaj, kiedy patrzę na Europę, widzę dwie strategi i jedną niepokojącą metodę. Jedna strategia, którą wybrano w Londynie, później się trochę wycofano, w Szwecji, Holandii, polegała na tym, żeby nie narzucać zbyt ostrych restrykcji, żeby ludzie uodparniali się poprzez zarażanie, żeby dbać tylko o tej najbardziej narażone grupy. Z tego się trzeba było dość szybko wycofać, bo okazało się, że modele matematyczne nie przewidziały na początku, że to może wiązać się z tysiącami ofiar” - mówił w rozmowie z Katarzyną Kolendą-Zaleską w „Kropce nad i” w TVN24 szef Europejskiej Partii Ludowej Donald Tusk.
„Jest druga strategia, która polega na mocnej, konsekwentnej izolacji. Obie strategie wymagają pełnej wiedzy ze strony państwa, służb medycznych, a to wymaga testowania, dlatego to testowanie to nie jest tylko marudzenie polskiej opozycji czy obywateli, ale przykazanie numer jeden dzisiaj, bo bez testowania nie ma mowy o wdrażaniu jakiejkolwiek strategii” - dodawał.
20:17
Tusk:
Obserwuję to w Budapeszcie i trochę w Warszawie. Jest maksimum nakazów, kontroli i propagandy. Minimum testów i zła sytuacja w szpitalach, jeśli chodzi o leczenie konkretnych przypadków
„Jest trzecia zasada, która mnie niepokoi i którą obserwuję w Budapeszcie i trochę w Warszawie. Ona polega na tym, że jest maksimum nakazów, kontroli i propagandy. Minimum testów i zła sytuacja w szpitalach, jeśli chodzi o leczenie konkretnych przypadków. Bardzo bym chciał, żeby polski rząd w sposób przejrzysty i transparentny powiedział; to jest winien obywatelom; czy to jest strategia, czy wynika to z czegoś innego, że jesteśmy na szarym końcu w Europie jeśli chodzi o ilość testów i w związku z tym nie mamy realnej możliwości wprowadzenia naszej strategii. Chyba że jest to zamysł, ale nie sądzę, żeby zamysłem polskiego rządu było nietestowanie” - mówił w rozmowie z Katarzyną Kolendą-Zaleską w „Kropce nad i” w TVN24 szef Europejskiej Partii Ludowej Donald Tusk.
20:20
Obajtek:
Ceny na naszych stacjach, gwarantuję państwu, będą sukcesywnie obniżane
- Zabezpieczyliśmy się jeśli chodzi o zakup ropy, Jesteśmy zabezpieczeni i w związku z tym ceny paliw będziemy obniżać, bo w ten sposób stymulujemy gospodarkę. Pomagamy gospodarce, czyli pomagamy naszym klientom. Ceny na naszych stacjach, gwarantuję państwu, również będą sukcesywnie obniżane - mówił Daniel Obajtek w rozmowie z Edytą Lewandowską w programie „Gość Wiadomości” TVP Info.
20:22
Tusk:
Musimy wszyscy mieć pewność, że rząd niczego nie ukrywa. Musimy mieć pewność, że rząd ma strategię. Dzisiaj nie słyszymy wyjaśnienia, dlaczego Polacy nie są poddawani masowym testom
„To nie jest przecież moje oczekiwanie, tylko chyba wszystkich w Polsce. Musimy wszyscy mieć pewność, że rząd niczego nie ukrywa. Musimy mieć pewność, że rząd ma strategię, z której jest w stanie się publicznie rozliczyć, bo tu chodzi o życie i zdrowie Polaków. To nie jest jakaś polityczna gra. Tu nie chodzi o kampanie, setki konferencji prasowych, jakieś wybory prezydenckie. Chodzi o życie i zdrowie tysięcy ludzi. Obywatele muszą mieć stuprocentowe przekonanie, że rząd przed nimi niczego nie ukrywa” - mówił w rozmowie z Katarzyną Kolendą-Zaleską w „Kropce nad i” w TVN24 szef Europejskiej Partii Ludowej Donald Tusk.
„Dzisiaj ponieważ nie słyszymy wyjaśnienia, dlaczego Polacy nie są poddawani masowym testom, więc na pewno u niektórych ludzi budzi się podejrzenie, że coś jest nie tak i trzeba je jak najszybciej rozwiać” - dodawał.
20:22
Obajtek:
W takich ciężkich czasach widzimy, że kapitał ma swoją narodowość, że spółki skarbu państwa mogą pomagać
- W takich ciężkich czasach widzimy, że kapitał ma swoją narodowość, że spółki generalnie, które są w zasięgu skarbu państwa mogą pomagać, mogą kontaktować się w tym zakresie ze stroną rządową - mówił Daniel Obajtek w rozmowie z Edytą Lewandowską w programie „Gość Wiadomości” TVP Info.
20:24
MZ:
57 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce
https://twitter.com/MZ_GOV_PL/status/1242169644103995392
https://twitter.com/MZ_GOV_PL/status/1242169646918361089
20:34
Tusk:
Wybory prezydenckie to sprawa drugo-, a może nawet trzeciorzędna. Zorganizowanie wyborów będzie takim samym błędem, jakim popisał się prezydent Macron we Francji
„Wybory prezydenckie to sprawa drugo-, a może nawet trzeciorzędna. Proszę mnie dobrze zrozumieć. Jest dzisiaj rzeczą oczywistą, że stoimy przed zupełnie innym wyzwaniem, o wiele poważniejszym, ale na te wybory, na kampanię patrzę pod kątem medycznym, bezpieczeństwa ludzi. Zorganizowanie wyborów będzie takim samym błędem, jakim popisał się prezydent Macron we Francji. Pierwszą turę przeprowadzono i są już pierwsi zarażeni z komisji wyborczych” - mówił w rozmowie z Katarzyną Kolendą-Zaleską w „Kropce nad i” w TVN24 szef Europejskiej Partii Ludowej Donald Tusk.
20:35
Tusk:
Jest rzeczą ważną, żeby decyzje o terminie wyborów podejmowali nie politycy, którzy nie ponoszą żadnej konstytucyjnej i prawnej odpowiedzialności jak Kaczyński, tylko autorytety naukowe, medyczne i moralne
„Dlatego jest rzeczą tak ważną, aby decyzje o tym [terminie wyborów], a są to decyzji o naszym życiu i zdrowiu, podejmowali nie politycy, którzy w dodatku nie ponoszą żadnej konstytucyjnej i prawnej odpowiedzialności jak Jarosław Kaczyński, ale żeby byli to ludzie, którzy są obdarzeni autorytetem naukowym, medycznym i moralnym, żeby to oni uczestniczyli w procesie podejmowania decyzji” - mówił w rozmowie z Katarzyną Kolendą-Zaleską w „Kropce nad i” w TVN24 szef Europejskiej Partii Ludowej Donald Tusk.
20:37
„Jarosław Kaczyński nie jest szczególnie znany z odwagi cywilnej w sytuacjach zagrożenia, więc mam wrażenie, że presja, postawa ludzi, ale chyba też znajdą się jacyś odważni, przyzwoici ludzie w obozie władzy, wystarczy, żeby się tak czy inaczej z tego swojego uporu wycofał. Nieważne są w tym momencie wyniki wyborów prezydenckich, ale naprawdę jest zdrowie i życie obywateli” - mówił w rozmowie z Katarzyną Kolendą-Zaleską w „Kropce nad i” w TVN24 szef Europejskiej Partii Ludowej Donald Tusk.
20:41
Tusk:
Paradoks w Polsce polega na tym, że wszyscy, którzy mówią, żeby nie ryzykować życia ludzi, nie robić wyborów, to nie są ludzie, którzy chcą utrzymania swojej władzy. Nie ma problemu politycznego. PiS niczego nie ryzykuje
„Paradoks w Polsce polega na tym, że wszyscy, którzy mówią, żeby nie ryzykować życia ludzi, nie robić wyborów, to nie są ludzie, którzy chcą utrzymania swojej władzy, bo to będzie oznaczało, że prezydent Duda nadal będzie prezydentem. Nie ma problemu politycznego. PiS niczego nie ryzykuje. Ten upór jest dla mnie zupełnie niezrozumiały, tym bardziej, że rząd ma dobre, wygodne życie, jeśli mogę użyć tego słowa, z opozycją” - mówił w rozmowie z Katarzyną Kolendą-Zaleską w „Kropce nad i” w TVN24 szef Europejskiej Partii Ludowej Donald Tusk.
20:44
Tusk:
Dzisiejsza opozycja chce pomóc rządowi. Jest wyjątkowo czasami aż zbyt delikatna. Tak naprawdę opozycja powinna w niezwykle twardy sposób wymagać odpowiedzi na trudne pytania
„Dzisiejsza opozycja chce pomóc rządowi. Jest wyjątkowo czasami aż zbyt delikatna. Tak naprawdę opozycja powinna w niezwykle twardy sposób wymagać odpowiedzi na trudne pytania. Wiem, że dzisiaj rządzący unikają, co jest niebywałe, powiem szczerze, organizowanie dziesiątek konferencji prasowych, gdzie nie można zadawać pytać, to też budzi tę nieufność” - mówił w rozmowie z Katarzyną Kolendą-Zaleską w „Kropce nad i” w TVN24 szef Europejskiej Partii Ludowej Donald Tusk.
20:45
Tusk:
Opozycja de facto wstrzymała swoją kampanię. Zachowuje się wyjątkowo lojalnie wobec władzy PiS-u
„Opozycja de facto wstrzymała swoją kampanię. Zachowuje się wyjątkowo lojalnie wobec władzy PiS-u, mimo że ma o tej władzy jak najgorszą opinię” - mówił w rozmowie z Katarzyną Kolendą-Zaleską w „Kropce nad i” w TVN24 szef Europejskiej Partii Ludowej Donald Tusk.
20:52
Tusk:
Dzisiaj powinni decydować naukowcy, nie politycy. Autorytetem powinni być raczej lekarze niż partyjni działacze. To jest mój apel do opozycji. Jeśli władza tego nie chce zrobić, spróbujcie zorganizować ludzi, do których Polacy mają zaufanie
„Dobrze byłoby, aby władza, a przynajmniej opozycja, zorganizowała świat nauki, nie tylko lekarzy, ale głównie lekarzy, aby powstało ciało obdarzone autorytetem i zaufaniem obywateli, bo to naukowcy powinni dzisiaj decydować, a nie politycy, którzy w dodatku prowadzą kampanię, bo kampania z definicji jest konkurencją, konfliktem. Kampania jest rujnująca w czasie, kiedy walczymy z zarazą. Autorytetem dla wielu ludzi - jak sądzę - byliby raczej lekarze niż partyjni działacze. To jest mój apel, także do opozycji. Jeśli władza tego nie chce zrobić, spróbujcie zorganizować ludzi, do których Polacy mają zaufanie, bo do polityków, także opozycyjnych, to zaufanie będzie z definicji ograniczone” - mówił w rozmowie z Katarzyną Kolendą-Zaleską w „Kropce nad i” w TVN24 szef Europejskiej Partii Ludowej Donald Tusk.
20:59
Dzisiaj przekroczony został pewien rubikon
- Trzaskowski z radą dla koalicyjnych partii pod progiem wyborczym
news
Odtworzenie urzędu cenzorskiego
- Bosak o rządowym projekcie wdrażającym DSA
Gorący temat
news
Gorący temat
Czy rząd naprawdę biernie patrzy na likwidację miejsc pracy?
- Morawiecki
Gorący temat
Sprytna próba przyspieszenia rotacji
- Żukowska chce by Czarzasty prowadził głosowania, a Hołownia wyszedł przed Sejm
Gorący temat
Witaj na 300polityka AI!
Zadaj pytanie, które pomoże Ci lepiej zrozumieć świat polityki, kampanii wyborczych, mediów i strategii. AI odpowie na podstawie wiarygodnych źródeł i aktualnych danych.