To będzie kolejny intensywny tydzień w polskiej polityce – premier Donald Tusk uda się z wizytą na Litwę, a dzień później jego rząd zajmie się projektem ustawy o wakacjach kredytowych. Sejm z kolei rozpocznie prace nad projektem ustawy o KRS, a Senat – ustawą o tabletce “dzień po” bez recepty.

Trzecia Droga z kolei udzieli oficjalnego poparcia Rafałowi Trzaskowskiemu w wyborach w Warszawie. Ponadto RPP zbierze się na dwudniowym posiedzeniu, a prezydent Duda będzie obserwował współdziałanie wojsk NATO w ramach ćwiczenia STEADFAST DEFENDER-24. Komisja śledcza ds. wyborów kopertowych przesłucha z kolei m.in. Pawła Kukiza.

*****

Tusk w Wilnie. W poniedziałek premier Donald Tusk odwiedzi Wilno, gdzie spotka się m.in. z premier Simonyte. W planie jest także wspólna konferencja prasowa oraz spotkanie szefa rządu z prezydentem Gitanasem Nausedą.

Kukiz przed komisja śledczą. W poniedziałek komisja śledcza ds. wyborów kopertowych przesłucha posła Pawła Kukiza, a następnie byłego prezesa Poczty Polskiej Tomasza Zdzikota oraz posła Jarosłsawa Sachajkę.

Rząd o wakacjach kredytowych. Rada Ministrów na wtorkowym posiedzeniu zajmie się m.in. projektem nowelizacji ustawy o wsparciu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy i znajdują się w trudnej sytuacji finansowej. W porządku obrad jest też projekt rozporządzenia w sprawie utworzenia, organizacji i trybu działania Komisji Kodyfikacyjnej Ustroju Sądownictwa i Prokuratury.

Burakowski o aferze wizowej. We wtorek komisja śledcza ds. afery wizowej przesłucha byłego ambasadora Rzeczypospolitej Polskiej w Indiach Adama Burakowskiego.

Duda na ćwiczeniu STEADFAST DEFENDER-24. We wtorek w Korzeniewie prezydent Andrzej Duda będzie obserwował współdziałanie wojsk NATO w ramach ćwiczenia STEADFAST DEFENDER-24.

Sejm o KRS. Na rozpoczynającym się w środę trzydniowym posiedzeniu Sejm zajmie się m.in. projektem dot. Krajowej Rady Sądownictwa. Rządowa propozycja zakłada m.in. przywrócenie przepisom regulującym wybór sędziów do KRS treści zgodnej z Konstytucją oraz usunięcia negatywnych konsekwencji wadliwego rozwiązania obowiązującego od 2018 roku.

Sejm o aborcji. – Podczas najbliższych obrad Sejmu posłowie mają zająć się projektami dotyczącymi liberalizacji aborcji – poinformował marszałek Sejmu Szymon Hołownia.

Senat o tabletce “dzień po”. W środę i czwartek zbierze się izba wyższa – podczas obrad zaplanowano m.in. rozpatrzenie nowelizacji Prawa farmaceutycznego, przewidującej dostępność bez recepty tzw. tabletki “dzień po” dla osób powyżej 15 lat. Podczas obrad odbędzie się drugie czytanie projektu uchwały w 25. rocznicę przystąpienia Polski do NATO.

Trzecia Droga z poparciem dla Trzaskowskiego. Jak słyszymy, najpewniej w czwartek odbędzie się wspólna konferencja prasowa Rafała Trzaskowskiego z marszałkiem Sejmu Szymonem Hołownią i wicepremierem Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem, podczas której Trzecia Droga oficjalnie udzieli poparcie kandydatowi KO na prezydenta Warszawy.

Posiedzenie RPP. We wtorek rozpocznie się dwudniowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej, podczas którego może zapaść decyzja ws. stóp procentowych. Zapewne dzień później, w czwartek, odbędzie się konferencja prasowa prezesa NBP Adama Glapińskiego.

Fot. KPRM