Te wyzwania stawiają przed nami obowiązek jak najlepszej współpracy między naczelnymi organami państwa – rządem i prezydentem. Jak bardzo ta współpraca jest istotna dla obywateli naszej Ojczyzny, pokazały ostatnie dni. Rząd wspólnie z prezydentem w ciągu jednej doby uruchomił most powietrzny między Polską i Izraelem, dzięki czemu cało i zdrowo powróciło do Ojczyzny już blisko tysiąc naszych Rodaków. A Polska operacja ewakuacyjna jest na ustach całego świata – stwierdził premier Mateusz Morawiecki w orędziu. Poniżej pełny tekst orędzia.

*****

Przed nami najważniejsze wybory od trzydziestu lat. Już w tę niedzielę wspólnie zadecydujemy o przyszłości Polski. 15 października zdecydujecie, w którym kierunku pójdzie Polska nie na lata, a na dziesięciolecia.

Przyszło nam żyć w niespokojnych czasach. Wszyscy widzimy, co się dzieje za naszą wschodnią granicą. Widzimy potężny napływ nielegalnych imigrantów do Europy, widzimy też ostatnio kolejną odsłonę konfliktu na Bliskim Wschodzie. Ten konflikt może spowodować, że do Europy ruszy kolejna fala migrantów. Wśród nich będą osoby związane z ruchem terrorystycznym.

Te wyzwania stawiają przed nami obowiązek jak najlepszej współpracy między naczelnymi organami państwa – rządem i prezydentem. Jak bardzo ta współpraca jest istotna dla obywateli naszej Ojczyzny, pokazały ostatnie dni. Rząd wspólnie z prezydentem w ciągu jednej doby uruchomił most powietrzny między Polską i Izraelem, dzięki czemu cało i zdrowo powróciło do Ojczyzny już blisko tysiąc naszych Rodaków. A Polska operacja ewakuacyjna jest na ustach całego świata.

Wspominam o tym, bo w niedzielnych wyborach zdecydujecie Państwo również, czy w tych trudnych, i wymagających wielkiej odpowiedzialności czasach, rząd będzie w porozumieniu z głową państwa dbał o Polskę i jej obywateli, czy też będzie szukał byle pretekstu, by wywołać chaos w państwie i rozpocząć niszczącą nasz kraj, wojnę na górze.

Miejmy świadomość, że po niedzieli kampanijne emocje opadną. Ale wyzwania stojące przed Polską, pozostaną niezmienne. Ostatnie wydarzenia na świecie, pokazują, że w niedzielnych wyborach mamy okazję wybrać przedstawicieli, którzy zabezpieczą nasze najważniejsze polskie interesy. A biorąc udział w referendum, mamy szansę zobowiązać wszystkich polityków do tego, by pilnowali polskiej racji stanu!

Razem możemy zdecydować, czy chcemy kontynuacji polityki, która sprawdziła się w dobrych, ale i tych bardziej wymagających czasach. Razem możemy zdecydować, czy chcemy mieć rząd, który troszczy się o Polaków, który jak trzeba, walczy bez kompleksów o polskie sprawy na arenie międzynarodowej.

Ja pomogę osobiście Państwa zapewnić mogę o dwóch rzeczach, które były poza zasięgiem naszych poprzedników i większości rządów po 1989 roku. Po pierwsze – dla nas zawsze pozycją numer jeden w budżecie państwa będą mieszkańcy Polski, a nie interesy zagranicy. Dla nas zawsze najważniejsze będą polskie rodziny, dzieci i seniorzy. I po drugie, bez względu na to, jakie kryzysy przyjdą do Polski z zewnątrz – a w trzech ostatnich latach było ich sporo – to państwo polskie weźmie je na siebie.

To dzięki Prawu i Sprawiedliwości Polacy mają dziś obniżony wiek emerytalny, bezrobocie jest najniższe w historii, a pieniądze zamiast do kieszeni mafii vatowskich płyną do budżetu i stamtąd do kieszeni zwykłych obywateli. Płyną one do tysięcy gmin na lokalne inwestycje.

Polska zmieniła się nie do poznania. Od podstaw zbudowaliśmy politykę społeczną, której symbolem jest 500 plus, a od stycznia 800 plus. Owoce wzrostu zaczęły być dzielone równo. Zasypaliśmy podział na Polskę A, B i C. Nawet w najmniejszych miejscowościach i na polskiej wsi, pojawiły się inwestycje z polską flagą. Skala wydatków na obronność, inwestycję, policję, służbę zdrowia i na inne dziedziny życia społecznego jest rekordowa. A jednocześnie mamy najniższe bezrobocie i podatki w historii III RP. Wszyscy chcemy, żeby w Polsce żyło się jak na Zachodzie, ale chcemy też uniknąć błędów, jakie popełnia Zachód. Wiemy, że to możliwe pod warunkiem, że nie zejdziemy z obranej drogi.

Polska jest ważnym członkiem NATO. Budujemy dziś najsilniejszą armię lądową w Europie. Rozwijamy nasz strategiczny sojusz ze Stanami Zjednoczonymi w zakresie wojskowości, energetyki jądrowej oraz wielkich inwestycji.

Z tego miejsca chce podziękować za zaufanie jakim obdarzyliście państwo Prawo i Sprawiedliwość przez ostatnie lata. Nie wszystko udało się zrobić idealnie, ale wierzę, że z każdego błędu wyciągnęliśmy wnioski i zrobimy wszystko, żeby ich nie popełniać.

Zachęcam wszystkich Państwa do głosowania 15 października – i w wyborach i w referendum. Niech jedyną emocją, która nami kieruje będzie miłość do Polski. To dzięki niej wybierzemy najmądrzej – dla siebie i dla kolejnych pokoleń Polaków.

Walczmy o Polskę. Jest tego warta!

Fot.