Wizyta premiera Donalda Tuska w Paryżu i Berlinie, posiedzenie Rady Gabinetowej, rząd o zmianach w KRS czy kolejne przesłuchania przed komisją śledczą – to tylko część wydarzeń, które zdominują najbliższe dni w polityce. Ponadto w tym tygodniu upływa termin na rejestrację komitetów wyborczych, a w trakcie posiedzenia Senatu głos zabierze przewodnicząca Parlamentu Europejskiego.

*****

Tusk w Paryżu i Berlinie. W poniedziałek premier Donald Tusk udaje się do Paryża, a następnie do Berlina. – Chcę jak najszybciej odbudować Trójkąt Weimarski, czyli tę współpracę między Polską, Niemcami a Francją, ważne z punktu widzenia bezpieczeństwa – mówił szef polskiego rządu w Morągu. W stolicy Francji, Tuskowi będzie towarzyszyć szef MSZ Radosław Sikorski.

Termin na rejestrację komitetów wyborczych. W poniedziałek upływa termin na zawiadomienie odpowiednio PKW lub właściwego komisarza wyborczego o utworzeniu komitetu wyborczego w wyborach samorządowych.

Trzaskowski w Wilanowie. Trwa cykl wizyt prezydenta miasta stołecznego Warszawy w stołecznych dzielnicach. W najbliższy wtorek Rafał Trzaskowski odwiedzi ostatnią z nich – Wilanów.

Rada Gabinetowa. We wtorek odbędzie się zwołane przez prezydenta posiedzenie Rady Gabinetowej. – To będzie dwa miesiące od czasu, kiedy został powołany rząd, więc po dwóch miesiącach pracy będziemy mogli usiąść z przedstawicielami rządu i spokojnie przedyskutować, jak rząd postrzega te inwestycje [m.in. CPK], jak rząd zamierza dalej realizować te inwestycje – powiedział Andrzej Duda.

Rząd o zmianach w KRS. W tym tygodniu rząd może zająć się projektem dot. Krajowej Rady Sądownictwa, o czym kilka dni temu mówił minister sprawiedliwości. – Mam nadzieję, że ten projekt zostanie przyjęty przez Radę Ministrów w przyszłym tygodniu. Ten projekt zakłada powrót do dawnego wyboru członków sędziowskich KRS, czyli zakłada to, że to sędziowie będą wybierali członków KRS – mówił Adam Bodnar w rozmowie z dziennikarzami w Sejmie.

Dworczyk i Witek przed komisją śledczą. We wtorek komisja śledcza ds. wyborów kopertowych będzie kontynuować przesłuchanie byłego szefa KPRM Michała Dworczyka. W środę posłowie z tej samej komisji przesłuchają byłą marszałek Sejmu Elżbietę Witek.

TK o przepisach antycovidowych. W środę – na wniosek posłów PiS – odbędzie się rozprawa Trybunału Konstytucyjnego dot. tzw. przepisów antycovidowych – w kontekście poleceń wydawanych przez premiera w związku z przygotowaniem wyborów korespondencyjnych w 2020 roku.

Szefowa PE w Senacie. W czwartek będzie kontynuowane 6. posiedzenie izby wyższej. Tego dnia planowane jest wystąpienie przewodniczącej Parlamentu Europejskiego Roberty Metsoli. Porządek posiedzenia zostanie ponadto uzupełniony o kilka ustaw.

GUS o inflacji. W czwartek Główny Urząd Statystyczny poda informacje o wskaźniku cen towarów i usług konsumpcyjnych w styczniu – dane wstępne, czyli w praktyce informacje o inflacji w pierwszym miesiącu 2024 roku.

Fot. Platforma Obywatelska/Twitter