Nadchodzący tydzień w polityce to przede wszystkim polsko-niemieckie konsultacje międzyrządowe a także planowane przesłuchanie Zbigniewa Ziobrę przez komisję śledczą ds. Pegasusa – choć nie wiadomo, czy były minister stawi się z uwagi na chorobę. Ponadto sejmowa komisja zajmie się wnioskiem o wyrażenie zgody na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej oraz zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie posła Marcina Romanowskiego.

*****

Tusk na otwarciu delegatury ABW w Rzeszowie. W poniedziałek rano premier Donald Tusk weźmie udział w otwarciu delegatury Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w Rzeszowie. W planie jest spotkanie premiera z przedstawicielami ABW oraz spotkanie szefa rządu oraz szefa MSWiA Tomasza Siemoniaka z mediami.

Ziobro przed komisją śledczą. W poniedziałek rano ma odbyć się przesłuchanie byłego ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry przed komisją śledczą ds. Pegasusa.

Powołanie rady ds. strategicznych projektów rozwojowych. W poniedziałek w Pałacu Prezydenckim prezydent Andrzej Duda powoła Radę do spraw Strategicznych Projektów Rozwojowych w ramach Narodowej Rady Rozwoju oraz weźmie udział w pierwszym posiedzeniu rady.

Konsultacje polsko-niemieckie. We wtorek w Warszawie odbędą się polsko-niemieckie konsultacje międzyrządowe pod przewodnictwem premiera Donalda Tuska oraz Kanclerza RFN Olafa Scholza.

Wizyta prezydenta Albanii. We wtorek oficjalną wizytę w Polsce złoży prezydent Albanii Bajram Begaj z małżonką, który w Belwederze w Warszawie spotka się z prezydentem Andrzejem Dudą i małżonką.

Komisja o rządowym projekcie dot. żołnierzy. We wtorek sejmowe komisje obrony narodowej oraz sprawiedliwości i praw człowieka rozpatrzą rządowy projekt nowelizacji niektórych ustaw w celu usprawnienia działań Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, Policji oraz Straży Granicznej na wypadek zagrożenia bezpieczeństwa państwa wraz z autopoprawką.

Posiedzenie RPP. We wtorek i środę odbędzie się posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej, na którym zapadną decyzje w sprawie stóp procentowych – można przypuszczać, żę rada utrzyma je na niezmienionym poziomie.

Komisja o aresztowaniu Romanowskiego. W środę sejmowa komisja regulaminowa, spraw poselskich i immunitetowych rozpatrzy wniosek Prokuratora Krajowego o wyrażenie zgody na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej oraz zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie posła Marcina Romanowskiego.

Duda w Chojnickim Batalionie Radiotechnicznym. W środę prezydent Andrzej Duda złoży wizytę w 34 Chojnickim Batalionie Radiotechnicznym. Jednostka jest ważnym elementem narodowego i sojuszniczego systemu obrony przeciwlotniczej oraz przeciwrakietowej.

Posiedzenie Senatu. Izba wyższa parlamentu zbierze się w czwartek na jednodniowym, specjalnym posiedzeniu. W planie przemówienie marszałek Senatu Małgorzaty Kidawy-Błońskiej oraz przemówienia zaproszonych gości, a takżę przyjęcie uchwały w 35. rocznicę pierwszego posiedzenia odrodzonego Senatu.

Fot. KPRM