Nowe elementy Planu Dudy. W poniedziałek prezydent Andrzej Duda odbędzie wideorozmowę z europejskimi think-tankami, a następnie weźmie udział w ćwiczeniach Anakonda-20. PAD kampanijnie podkreśla sojusz z USA, więc można przypuszczać, że PiS będzie kwestionować zdolność opozycji do utrzymania tej jakości relacji. Wieczorem odbędzie się spotkanie z mieszkańcami w Lęborku. We wtorek PAD pojedzie na spotkania z mieszkańcami w województwach pomorskim i kujawsko-pomorskim. Na środę planowane jest przekazanie tablicy w Sulejówku, wraz z wicepremierem Glińskim, z okazji 100-lecia Bitwy Warszawskiej, a także spotkania w Łódzkiem. W piątek odbędą się spotkania z mieszkańcami województwa dolnośląskiego, a w sobotę – województwa opolskiego. W niedzielę PAD weźmie udział w Narodowym Dniu Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Zagłady w Oświęcimiu. Ponadto w tygodniu prezydent będzie ogłaszał kolejne elementy Planu Dudy.

Nowy etap kampanii Trzaskowskiego. We wtorek lub środę Rafał Trzaskowski ma zostać oficjalnie zgłoszony jako kandydat na prezydenta. Główny konkurent Andrzeja Dudy we wtorek o 16:40 ma zaplanowane spotkanie w Pabianicach, a jego sztabowcy zapowiadają na najbliższy tydzień nowy etap kampanii, a na poniedziałek prezentację hasła. – O programie będę szczegółowo mówił w kolejnych dniach. Na pewno poruszymy też zagadnienia polityki kredytowej. Teraz nadchodzi kryzys i jestem gotowy na współpracę z rządem, jeśli chodzi o pomoc gospodarce. Nie może być jednak dalej tak, że nikt nie patrzy władzy na ręce – mówił Trzaskowski w DGP.

Ogłoszenie przez PMM Tarczy dla Dużych Firm. W nadchodzącym tygodniu premier Morawiecki ma ogłosić start Tarczy dla Dużych Firm. Jak słyszymy, w planie jest też konferencja dot. estońskiego CIT-u. W czwartek w Brnie odbędzie się spotkanie V4, a w piątek premier weźmie udział w zjeździe klubów Gazety Polskiej.

Termin na zgłaszanie kandydatów na prezydenta. Zgodnie z kalendarzem wyborczym, 10 czerwca – czyli w środę – upływa termin na zgłaszanie do Państwowej Komisji Wyborczej kandydatów na prezydenta. W praktyce wiadomo już, że Rafał Trzaskowski zostanie zarejestrowany, bo zebrał ponad 100 tysięcy. Tego dnia upływa także termin ponownego zgłaszania kandydatów na prezydenta, których zawiadomienia o utworzeniu zostały przyjęte przez PKW w związku z wyborami zarządzonymi na 10 maja. Z kolei w sobotę upływa termin na zgłaszanie do właściwego konsula zamiaru głosowania korespondencyjnego za granicą.

Kontynuacja kampanii Hołowni. W poniedziałek o 20:00 Szymon Hołownia – jak zapowiadają sztabowcy – będzie chciał pokonać rekord w polskiej polityce w social media i zebrać 100 tysięcy widzów w jednym momencie na żywo na Facebooku podczas transmisji na żywo. W niedzielę został pokonany rekord zbiórki obywatelskiej podczas, której zebrano pół miliona złotych w ciągu 24 godzin. We wtorek Hołownia znów dołączy do podróżującego po Polsce „Belwederu na kółkach” (żółtego kampera) i odwiedzi Konin, Środę Wielkopolską, Lusowo i Opalenicę. W środę w Nowej Soli odbędzie się briefing z senatorem Wadimem Tyszkiewiczem i w Żaganiu z gen. Mirosławem Różańskim o bezpieczeństwie Polski.

Kosiniak-Kamysz i Biedroń w trasie. Władysław Kosiniak-Kamysz w nadchodzącym tygodniu odwiedzi Łódzkie, Wielkopolskę oraz Warmię i Mazury. Ponadto kandydat PSL na prezydenta Polski ma wyjść z inicjatywy debaty o rolnictwie z udziałem prezydenta Dudy. Objazd po kraju będzie kontynuować także Robert Biedroń. Na poniedziałek planowane są wizyty w Częstochowie, Cieszynie, Bielsku-Białej, wiec oraz na moście w Cieszynie spotkanie przez płot z czeskimi socjaldemokratami. Następnie, wtorek i środa, Opole, Kłodzko, Wałbrzych i Wrocław, a w sobotę pierwsza duża konwencja. Tematycznie kandydat Lewicy chce postawić na walkę z kryzysem, rynek pracy i system ochrony zdrowia.

Fot. Twitter Andrzeja Dudy