Sztabowcy obu głównych kandydatów mówią o planowanej kampanii, jakby była już druga tura – w rozmowach odnosząc się tylko do drugiego rywala. Zarówno otoczenie prezydenta, jak i prezydenckiego nominata Platformy mówią 300POLITYCE o niespodziankach, jakie przygotowują na ten tydzień.

Sztabowcy Andrzeja Dudy zapewne wezmą pod uwagę sukces poznańskiego wystąpienia Rafała Trzaskowskiego na tamtejszym Placu Wolności. Sztabowcy Trzaskowskiego muszą utrzymać dotychczasową dynamikę i po raz kolejny zaskoczyć.

W tym tygodniu wypada symboliczny 4 czerwca, co prawda już 31. rocznica, ale na stałe obecna w naszym politycznym kalendarzu.

*****

Premier podsumuje medyczny wysiłek walki z pandemią. Jak dowiaduje się 300POLITYKA, we wtorek planowane jest duże wydarzenie, podczas którego premier Mateusz Morawiecki z ministrem zdrowia i lekarzami przedstawi, jak system ochrony zdrowia radzi sobie z pandemią oraz jakie działania są podejmowane, żeby przygotować się do ewentualnej kolejnej fali rozprzestrzeniania się koronawirusa. Szef rządu ma ponadto we wtorkowym planie video konferencje z Grupą Wyszehradzką oraz z szefem Rady Europejskiej.

Senat o wyborach prezydenckich. W poniedziałek o 11:00 senackie komisje powrócą do rozpatrywania ustawy o szczególnych zasadach organizacji wyborów powszechnych na prezydenta zarządzonych w 2020 roku z możliwością głosowania korespondencyjnego. Senat zbierze się tego samego dnia o 16:00 – tzw. ustawa o wyborach prezydenckich to jeden z punktów w porządku obrad.

Wniosek PO do prokuratury ws. nieopublikowania uchwały PKW. Politycy Platformy Obywatelskiej złożą zawiadomienie do prokuratury w sprawie nieopublikowania przez premiera Morawieckiego uchwały PKW. Konferencja Cezarego Tomczyka i Marcina Kierwińskiego planowana jest na poniedziałek na 10:00. Także w poniedziałek Koalicja Obywatelska zaczyna rozliczać 5 lat prezydentury Andrzeja Dudy. W całym kraju w godzinach popołudniowych odbędą się konferencje prasowe dotyczące niezrealizowanych obietnic prezydenta Andrzeja Dudy.

Dalszy ciąg posiedzenia Sejmu. W nadchodzącym tygodniu Sejm ma kontynuować obrady, by zająć się przede wszystkim poprawkami Senatu do wspomnianej ustawy o wyborach prezydenckich. Na chwilę obecną blok głosowań zaplanowany jest na środę, między 12:00 a 15:00, ale plan ten może się jeszcze zmienić. Jest więc bardzo prawdopodobne, że rząd opublikuje uchwałę PKW, a marszałek Sejmu – po zakończeniu procesu legislacyjnego – ogłosi termin wyborów prezydenckich.

Prezydent i premier o planie budowy CPK. Jak pisaliśmy na 300POLITYCE, w środę ma odbyć się wydarzenie z udziałem prezydenta Dudy i premiera Morawieckiego dot. Centralnego Portu Komunikacyjnego. Ponadto PAD w poniedziałkowym planie ma wizytę w Policach, w czwartek w Polsce wschodniej, a w piątek Śląsk. Nasi rozmówcy zastrzegają, że to na razie wstępny plan.

Czwarty etap znoszenia obostrzeń. Przed nami czwarty etap znoszenia ograniczeń związanych z COVID-19. Od weekendu nie musimy zasłaniać nosa i ust w otwartej przestrzeni – ale tylko pod warunkiem, że możemy zachować 2 metry odstępu od innych. Maseczki będą jednak konieczne w niektórych przestrzeniach zamkniętych, m.in. w sklepach, kościołach, autobusach czy tramwajach. Oprócz tego od najbliższej soboty zostaną otwarte kina, teatry, siłownie i salony masażu, ale w ścisłym reżimie sanitarnym. Mimo że odchodzimy od wielu obostrzeń, jedna zasada pozostanie aktualna nadal. Wciąż będziemy musieli zachować szczególną ostrożność w kontaktach z innymi.

Obchody 4 czerwca. Rok temu miał nawet powstać ruch 4 czerwca z inicjatywy Donalda Tuska. To data wciąż symboliczna dla części opozycji i z pewnością i w tym roku będzie wykorzystywana jako moment do odwołania się do zmian 1989 roku w 31. rocznicę pierwszych wolnych wyborów do Senatu. Jak mówi nam jeden z głównych sztabowców Szymona Hołowni, kandydat – podobnie jak wielu członków “Ekipy Szymona” w całej Polsce, będzie uczestniczył w “ogrodówce”, tym razem poświęconej znaczeniu wolności, solidarności i mobilizacji w czasie trudnych wyborów. “Ogrodówki” – to cykl nieformalnych spotkań Hołowni i jego zwolenników z sąsiadami i znajomymi, poświęconych rozmowom o Polsce.

Dalszy ciąg nieoficjalnej kampanii wyborczej. Władysław Kosiniak-Kamysz będzie kontynuować objazd po kraju i prezentację ”planu dla Polski”. W nadchodzącym tygodniu odwiedzi Śląsk, Małopolskę i Podkarpacie. Szymon Hołownia w poniedziałek odpowie na pytania nie dziennikarzy, lecz dzieci. We wtorek odwiedzi Dolny Śląsk i Opolszczyznę. Planuje spotkania z mieszkańcami, niezależnymi samorządowcami, rolnikami, a na Opolszczyźnie również z przedstawicielami Mniejszości Niemieckiej.

Fot. Sejm