Nadchodzący tydzień w polityce to przede wszystkim wprowadzenie I etapu znoszenia ograniczeń związanych z koronawirusem, a także wznowienie kampanii prezydenta Andrzeja Dudy. TK zajmie się styczniową uchwałą SN oraz sporem kompetencyjnym, a Borys Budka przedstawi – jak zapowiedział – kompleksowe rozwiązanie, które dotyczy również formuły wyborów.

*****

Wznowienie kampanii PAD. Według rozmówców 300POLITYKI, w najbliższym tygodniu prezydent Andrzej Duda wraca z przekazem: robimy wybory i idziemy do przodu. – Praca i współpraca da gwarancję bezpiecznej przyszłości – kreśli scenariusz jeden z naszych informatorów. Głowa państwa ma wrócić także do aktywności medialnej – w poniedziałek planowany jest występ w “Gościu Wydarzeń” Polsat News, a w piątek – w “Gościu Wiadomości” TVP Info. Wcześniej o wznowieniu kampanijnych aktywności mówił Adam Bielan. – Myślę, że od początku przyszłego tygodnia ta kampania będzie się rozkręcać. Tak jak powiedziałem, również na antenie mediów publicznych, będziemy mieć bezpłatny czas antenowy. To taki moment, kiedy ta kampania wchodzi w kolejną fazę i 6 maja będziemy mieć debatę – stwierdził w TVP Info. Wspomniane nieodpłatne rozpowszechnianie audycji wyborczych w programach publicznych nadawców radiowych i telewizyjnych przygotowanych przez komitety wyborcze rozpoczyna się w sobotę.

Luzowanie obostrzeń. Od poniedziałku zmieniają się niektóre zasady bezpieczeństwa – wprowadzony zostanie I etap znoszenia ograniczeń związanych z koronawirusem. Zakupy w sklepie zrobi w jednym czasie więcej osób, do lasu i parku wejdziemy w celach rekreacyjnych, a młodzież powyżej 13. roku życia będzie mogła poruszać się bez opieki osoby dorosłej. – Podejmujemy ostrożne działania, których celem jest powrót do normalności Polaków, a także odmrożenie polskiej gospodarki. Proces ten będzie podzielony na etapy – tak, aby zachować maksimum bezpieczeństwa obywateli. Zależy nam, aby Polacy rozsądnie korzystali z nowych przepisów – argumentuje rząd.

Wideokonferencje członków V4 i Rady Europejskiej. Według rozmówców 300POLITYKI, na poniedziałek planowana jest konferencja premiera Morawieckiego w siedzibie w Agencji Rezerw Materiałowych, by pokazać ile sprzętu przyjechało już do Polski oraz ile przyjedzie. W środę odbędzie się wideokonferencja członków państw Grupy Wyszehradzkiej. W czwartek członkowie Rady Europejskiej omówią w trybie wideokonferencji bieżącą reakcję UE na pandemię Covid-19. Będzie to już czwarte spotkanie tego typu.

Plan Budki. – Będę proponował w poniedziałek bardzo kompleksowe rozwiązanie, które dotyczy również formuły wyborów. Będę prowadził konsultacje, bo wiem doskonale, że Polacy bardzo boją się tego, by z tego prawa wyborczego nie zrobiła się kpina wyborcza – mówił Borys Budka w TVN24. Wcześniej ma odbyć się spotkanie z m.in. Jarosławem Gowinem, o czym mówił przewodniczący PO: – Będę go [plan] najpierw jeszcze konsultował m.in. z liderami innych ugrupowań. Będę też rozmawiał z Jarosławem Gowinem, bo dzisiaj jest prawdziwy test, czy politycy.

TK o uchwale SN. W poniedziałek o 11:00 – na wniosek premiera – odbędzie się rozprawa Trybunału Konstytucyjnego w sprawie uchwały składu połączonych Izb: Cywilnej, Karnej oraz Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Najwyższego z 23 stycznia. Mówiąc w skrócie, zgodnie z uchwałą, sędziowie powołani na stanowiska na podstawie rekomendacji tzw. nowej Krajowej Rady Sądownictwa nie są uprawnieni do orzekania.

TK o sporze kompetencyjnym. We wtorek o 11:00 – na wniosek marszałka Sejmu – odbędzie się rozprawa Trybunału Konstytucyjnego w sprawie sporu kompetencyjny między Sejmem a Sądem Najwyższym oraz między prezydentem a Sądem Najwyższym. Trybunał Konstytucyjny rozpozna sprawę w pełnym składzie. Przewodniczącym składu orzekającego będzie prezes TK Julia Przyłębska, sprawozdawcą – sędzia TK Krystyna Pawłowicz.

Fot. KPRM