Nadchodzący tydzień w polityce to przede wszystkim obchody 75. rocznicy wyzwolenia Auschwitz, wizyta wiceszefowej Komisji Europejskiej Very Jourovej w Polsce, a także oficjalne ogłoszenie wyników wyborów na przewodniczącego Platformy i najpewniej przedstawienie sztabu Małgorzaty Kidawy-Błońskiej oraz wizyta kandydatki PO w Wielkiej Brytanii.

*****

Obchody rocznicy wyzwolenia Auschwitz. W poniedziałek z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy odbędą się oficjalne obchody 75. rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz. Polski prezydent spotka się m.in. z prezydentami Izraela oraz Ukrainy. Główne uroczystości zaplanowano na 15:30, wtedy też głowa państwa wygłosi przemówienie.

Wizyta Jourovej. We wtorek wiceszefowa Komisji Europejskiej Vera Jourova ma prowadzić rozmowy o praworządności w Polsce. Według nieoficjalnych informacji, w planie są spotkania z m.in. marszałkami Sejmu i Senatu Elżbietą Witek i Tomaszem Grodzkim, ministrem sprawiedliwości Zbigniewem Ziobrą, wiceministrem spraw zagranicznych Pawłem Jabłońskim oraz I prezes Sądu Najwyższego Małgorzatą Gersdorf i Rzecznikiem Praw Obywatelskich Adamem Bodnarem.

Wyniki wyborów PO i sztab Kidawy-Błońskiej. W najbliższych dniach zostaną ogłoszone wyniki wyborów na przewodniczącego Platformy Obywatelskiej – choć to formalność, bo wiadomo już, że wygrał Borys Budka. – Wierzę, że czas na zmiany. Pokazaliśmy to w Platformie Obywatelskiej i pokażemy to w Polsce. Jedną z pierwszych decyzji, którą podejmę, będzie ukształtowanie profesjonalnego sztabu Małgorzaty Kidawy-Błońskiej. Sztabu, który będzie działał nie tylko na szczeblu centralnym, ale przede wszystkim 16 sztabów regionalnych oraz 100 powiatowych w okręgach senackich. Najważniejszym celem dla nas wszystkich są wybory prezydenckie – mówił na konferencji prasowej przewodniczący-elekt Platformy. Decyzje ws. powołania sztabu będą podejmowane w nadchodzącym tygodniu.

Sejmowe komisje o budżecie i OFE. W środę o 14:00 dwie sejmowe komisje: finansów publicznych oraz polityki społecznej i rodziny rozpatrzą rządowy projekt zmian dot. zmian w OFE. Z kolei w czwartek o 9:00 komisja finansów publicznych będzie kontynuować prace nad projektem budżetu państwa na 2020 rok, głosując poprawki. Sejm ma zająć się rządową propozycją na najbliższym posiedzeniu w połowie lutego.

PAD z prezydentem Austrii i premierem Luksemburga. We wtorek o 11:00 prezydent Andrzej Duda oraz prezydent Austrii Alexander Van der Bellen wezmą udział w uroczystości otwarcia Konsulatu Generalnego Austrii w Krakowie. Z kolei o 15:30 PAD przyjmie w Pałacu Prezydenckim premiera Luksemburga Xaviera Bettela.

Spotkanie PAD z Solidarnością. W środę o 12:00 w Pałacu Prezydenckim prezydent Andrzej Duda spotka się z członkami Komisji Krajowej NSZZ “Solidarność” z okazji Jubileuszu 40-lecia powstania Związku. W czwartek PAD złoży wizytę w województwie zachodniopomorskim, gdzie weźmie udział w konferencji “Perspektywy dla rozwoju Internetu Rzeczy – Samorząd Przyszłości” i uroczystości podpisania kontraktu na budowę dwóch bloków gazowo-parowych w Elektrowni Dolna Odra, a także spotka się z mieszkańcami powiatu pyrzyckiego.

Kidawa-Błońska w Wielkiej Brytanii. W piątek i sobotę Małgorzata KIdawa-Błońska będzie przebywać z wizytą w Wielkiej Brytanii. W planie jest m.in. lekcja o Konstytucji dla licealistów w polskiej szkole im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego, udział w panelu “Polka – kobieta sukcesu” na Kongresie Polskich Stowarzyszeń Studenckich na uniwersytecie w Cambridge, spotkanie z Polonią na zaproszenie KOD UK, które poprowadzą Bartosz Arłukowicz i Joanna Gos a także spotkanie z władzami Polskiego Ośrodka Społeczno-Kulturalnego czy obiad u polskiej rodziny.

Fot. Grzegorz Jakubowski/KPRP