Nadchodzący tydzień w polityce to przede wszystkim wizyta nowego szefa Rady Europejskiej w Warszawie, a także koniec kadencji Donalda Tuska na tym stanowisku. Ponadto sejmowa komisja opiniuje kandydatów na stanowiska wiceprezesów NIK, a prezydent Andrzej Duda uda się do województwa podlaskiego. Ponadto w poniedziałek w KPRM odbędzie się powołanie wojewodów.

*****

Wizyta duńskiej Pary Książęcej. W poniedziałek wizytę w Polsce złożą Jego Królewska Wysokość Książę Fryderyk następca tronu Królestwa Danii oraz Jej Królewska Wysokość Księżna Maria Elżbieta. W planie jest m.in. spotkanie z Parą Prezydencką, spotkanie z weteranami, uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej Bertela Thorvaldsena czy debaty nt. współpracy energetycznej.

Wizyta nowego szefa Rady Europejskiej. We wtorek w Warszawie przewodniczący elekt Rady Europejskiej Charles Michel spotka się z premierem Mateuszem Morawieckim. Taki punkt znalazł się w kalendarzu nowego przewodniczącego RE. Michel obejmie stanowisko po Donaldzie Tusku 1 grudnia i jest w trakcie składania wizyt w stolicach europejskich. Z kolei w poniedziałek w Kancelarii Premiera nastąpi powołanie wojewodów.

Podpisanie umowy koalicyjnej. W piątek odbyło się spotkanie koalicyjne Zjednoczonej Prawicy z udziałem prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, premiera Mateusza Morawieckiego, szefa Porozumienia Jarosława Gowina i szefa Solidarnej Polski Jarosława Gowina oraz przewodniczącego Komitetu Wykonawczego PiS Krzysztofa Sobolewskiego, w trakcie którego zostały ustalone wszystkie kwestie, o czym poinformował wspomniany Sobolewski. W najbliższym tygodniu ma zostać podpisana umowa koalicyjna.

Posiedzenie senackiej komisji samorządu terytorialnego. W środę o 12:00 zbierze się senacka komisja samorządu terytorialnego i administracji państwowej. W porządku obrad jest co prawda wybór zastępcy przewodniczącego komisji i organizacja pracy komisji, ale niewykluczone, że już na tym posiedzeniu zostanie poruszona kwestia wezwania Mariana Banasia. O tym, że prezes NIK-u miałby zostać wezwany właśnie na tę komisję, mówił kilka dni temu marszałek Senatu Tomasz Grodzki.

Zaopiniowanie kandydatów na wiceszefów NIK. W środę o 14:00 zbierze się sejmowa komisja ds. kontroli państwowej, która zaopiniuje dla marszałka Sejmu wnioski prezesa Najwyższej Izby Kontroli o powołanie Tadeusza Dziuby i Marka Opioły na stanowiska wiceprezesów NIK.

PAD w Kuleszach Kościelnych. W środę prezydent Andrzej Duda złoży wizytę w Kuleszach Kościelnych w województwie podlaskim, gdzie o 19:00 spotka się z mieszkańcami powiatu wysokomazowieckiego. Z kolei we wtorek w Warszawie Para Prezydencka weźmie w Gali Banków Żywności inaugurującej 23. Świąteczną Zbiórkę Żywności.

Koniec kadencji Tuska. Z końcem tygodnia upływa kadencja Donalda Tuska na stanowisku przewodniczącego Rady Europejskiej. W piątek o 11:00 odbędzie się ceremonia przekazania urzędu. Na 11:05 zaplanowano spotkanie, a na 11:30 przemówienia. Były polski premier o swoich dalszych planach może poinformować w pierwszym tygodniu grudnia – przynajmniej takie były jego zapowiedzi.

Fot. Facebook/Donald Tusk