Nadchodzący tydzień w polityce to przede wszystkim forum programowe Koalicji Obywatelskiej – tydzień po konwencji PiS – a także prace senackie nad ustawą o Muzeum Westerplatte oraz prawdopodobne przyjęcie przez rząd programu 500+ dla niepełnosprawnych.

*****

PAD na Śląsku. W poniedziałek prezydent Andrzej Duda złoży wizytę w województwie śląskim. O 15:15 weźmie udział w uroczystości wręczenia aktów powołania w skład Narodowej Rady Rozwoju, o 16:30 – w spotkaniu z mieszkańcami Chorzowa, a o 18:30 – w spotkaniu z mieszkańcami Sosnowca. PAD w planie na ten tydzień ma także udział w inauguracji Belwederskiej Szkoły Letniej (w poniedziałek), powołanie nowych członków Rady ds. Przedsiębiorczości przy Prezydencie RP oraz Kapituły XVII edycji Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP (we wtorek) oraz spotkanie z szefem MSZ Chin (także we wtorek).

Rząd o 500+ dla niepełnosprawnych. Według nieoficjalnych informacji, krążących w kuluarach konwencji programowej PiS na Śląsku, rząd na wtorkowym posiedzeniu ma zająć się projektem ustawy dot. wprowadzenia 500+ dla niepełnosprawnych. Premier Morawiecki w rozmowie z 300POLITYKĄ dał do zrozumienia, że jest to możliwe. Propozycja nie została co prawda udostępniona, ale rząd ma możliwość wprowadzenia jej pod obrady – w kończącym się tygodniu projektem miał zająć się Komitet Stały, czyli tzw. mini rząd.

Przesłuchanie Parafianowicza. We wtorek o 12:00 komisja śledcza ds. VAT na zamkniętym posiedzeniu przesłucha byłego wiceministra finansów Andrzeja Parafianowicza. O 14:00 komisja będzie kontynuować przesłuchanie w trybie jawnym, otwartym dla mediów.

Senacka komisja o Muzeum Westerplatte. We wtorek o 13:00 senacka komisja kultury i środków przekazu rozpatrzenie ustawy o inwestycjach w zakresie budowy Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 – Oddziału Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, czyli tzw. specustawę dot. Muzeum Westerplatte. Kolejne posiedzenie komisji w tej sprawie – tym razem infrastruktury – odbędzie się tego samego dnia o 16:00.

Posiedzenie Senatu. W środę rozpocznie się trzydniowe posiedzenie Senatu. Izba rozpatrzy na nim m.in. nowelizację prawa atomowego, która ma zapewnić wyższy poziom bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej w Polsce. Być może w porządku obrad pojawiają się także ustawy uchwalone na ostatnim posiedzeniu Sejmu, chociażby wspomniana ustawa dot. Muzeum Westerplatte czy prezydencka ustawa frankowa.

Forum programowe KO. W piątek i sobotę w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie odbędzie się Forum Programowe Koalicji Obywatelskiej. Podczas forum odbędzie się kilkadziesiąt paneli tematycznych zaplanowanych na piątek w godzinach 9:00-21:00 i sobotę w godzinach (9:00-16:00). Grzegorz Schetyna zapowiadał, że KO podczas forum przedstawi “urobek, nasze osiągnięcia programowe, to, co przepracowaliśmy i zbudowaliśmy jeśli chodzi o program przez ostatnie 4 lata”.

Fot. Podlaskie PO