Najbliższe kilka dni w polityce to przede wszystkim ogłoszenie przez premiera Morawieckiego zmian w składzie rządu, związane z wyborami do PE, obchody 4 czerwca z udziałem Donalda Tuska, uroczyste posiedzenie Senatu, przesłuchanie Jacka Rostowskiego przez komisję śledczą ds. VAT a także posiedzenia Rad Krajowych PO i SLD.

*****

Briefing Spychalskiego i Szczerskiego. W poniedziałek o 11:00 w Pałacu Prezydenckim odbędzie się briefing prasowy szefa gabinetu prezydenta Krzysztofa Szczerskiego oraz sekretarza stanu w KPRP Błażeja Spychalskiego. Także w poniedziałek o 12:00 na dziedzińcu przed Belwederem prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą wezmą udział w spotkaniu z dziećmi pn. „Bezpieczne Wakacje z Parą Prezydencką”.

Konferencja Jakiego. W poniedziałek o 12:30 odbędzie się konferencja prasowa ministra Patryka Jakiego w związku z planowanym wkrótce zakończeniem przez niego pracy w Ministerstwie Sprawiedliwości. W trakcie konferencji zostanie przedstawione podsumowanie pracy w Ministerstwie Sprawiedliwości oraz podsumowanie dotychczasowego działania komisji do spraw reprywatyzacji nieruchomości warszawskich.

Rekonstrukcja rządu. Najpewniej 4 czerwca dojdzie do zmian w składzie Rady Ministrów. To konieczność po tym, jak w wyborach do PE mandaty uzyskali m.in. Beata Szydło, Joachim Brudziński, Anna Zalewska, Beata Kempa, Elżbieta Rafalska czy Patryk Jaki. Michał Dworczyk w Polsat News przyznał już, że wedle jego wiedzy wszystkie decyzje już zapadły. Nową szefową MSWiA zostanie najpewniej Elżbieta Witek, a minister rodziny, pracy i polityki społecznej – Bożena Borys-Szopa.

Obchody 4 czerwca z Tuskiem. Święto Wolności i Solidarności organizowane jest w Gdańsku dla uczczenia 30. rocznicy pierwszych częściowo wolnych wyborów, które miały miejsce 4 czerwca 1989 roku. Z tego powodu w Gdańsku odbędzie się duża ilość imprez, a w samo południe planowane jest wspólne odśpiewanie „Mazurka Dąbrowskiego”, proklamacja Deklaracji Wolności i Solidarności, wspólne zdjęcie i degustacja tortu z okazji 30. urodzin polskiej demokracji. O 17:30 odbędzie się wiec, w czasie którego odegrany zostanie hymn Europy, a głos zabiorą szef Rady Europejskiej Donald Tusk, były prezydent Lech Wałęsa oraz prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.

Szczyt parlamentarny EUROWAW. – Wydarzenie odbędzie się w dniach 4-5 czerwca w Parlamencie. Główną częścią spotkania będzie uroczysta sesja w Senacie (05.06), która będzie podzielona na dwie części: „Upadek Komunizmu w Europie Środkowej i Wschodniej – kształtowanie wspólnej pamięci historycznej” oraz „Europa Środkowa i Wschodnia wobec wyzwań współczesnego świata”. W międzyczasie (również 05.06) zostanie otwarta specjalna wystawa w Sejmie pt. „1989 – Rok Wolności Ludów – Zwycięstwo Wolnego Słowa”. Do udziału w wydarzeniu, jak co roku, zaproszeni są szefowie i delegacje parlamentów Europy Środkowej, Wschodniej i Południowej – stwierdził dyrektor CIS Andrzej Grzegrzółka w rozmowie z 300POLITYKĄ. Ponadto we wtorek odbędzie się też uroczysty koncert w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej z udziałem obu marszałków Sejmu i Senatu oraz premiera.

Uroczyste posiedzenie Senatu. We wtorek o 11:30 odbędzie się uroczyste posiedzenie Senatu z okazji 30. rocznicy częściowo wolnych wyborów do parlamentu. Na posiedzeniu zaplanowano wystąpienia prezydenta Andrzeja Dudy, marszałków Sejmu i Senatu – Marka Kuchcińskiego i Stanisława Karczewskiego oraz premiera Mateusza Morawieckiego.

Przesłuchania Rostowskiego i Grabowskiego. We wtorek komisja śledcza ds. VAT przesłucha byłego ministra finansów Jacka Rostowskiego – o 10:00 na zamkniętym posiedzeniu, a o 14:00 na otwartym dla mediów. W środę od 9:00 komisja przesłucha byłego prezesa zarządu Hutniczej Izby Przemysłowo-Handlowej Romualda Talarka, prezesa zarządu Hutniczej Izby Przemysłowo-Handlowej Stefana Dzienniaka, a w czwartek o 9:00 – byłego wiceministra finansów Macieja Grabowskiego.

PAD na Słowenii. W środę i czwartek prezydent Andrzej Duda weźmie udział w Szczycie Inicjatywy Trójmorza, który odbędzie się w Lublanie na Słowenii. Dokładny harmonogram wizyty nie jest jeszcze znany.

Rada Krajowa PO. – Rozmawiamy w Platformie. Jeżeli ktoś mówiłby, że są potrzebne zmiany organizacyjne – 100% zgody. Sam przygotuję na 8 czerwca, mamy posiedzenie Rady Krajowej i przygotuję, pokażę plan doprowadzający nas do wyborów październikowych – stwierdził Grzegorz Schetyna w radiowej Trójce. 8 czerwca wypada w najbliższą sobotę.

Rada Krajowa SLD. W sobotę odbędzie się zarząd SLD, a w niedzielę Rada Krajowa, podczas której zostanie przygotowana uchwała o zwołaniu referendum dot. pójścia w koalicji i przedstawieniu pytań referendalnych.

Fot. Senat