Maj w polityce to przede wszystkim ostatni miesiąc kampanii i wybory do Parlamentu Europejskiego. Głosowanie poprzedzi m.in. trzeciomajowe wystąpienie Donalda Tuska na UW, przesłuchanie Grzegorza Schetyny przez komisję śledczą ds. VAT czy dalszy ciąg oceny KRS przez TSUE – pod koniec miesiąca, ale jeszcze przed wyborami, rzecznik generalny TSUE ma wydać swoją opinię w sprawie pytań prejudycjalnych.

Przed wyborami odbędzie się także protest osób niepełnosprawnych, a Senat będzie pracować nad flagową obietnicą z tzw. piątki Kaczyńskiego, czyli rozszerzeniem programu Rodzina 500+ na pierwsze dziecko. Z kolei w tygodniu już po wyborach wspomniany przewodniczący Rady Europejskiej ma kolejny raz stanąć przed komisją śledczą, tym razem ds. VAT. Niewykluczone ponadto, że w maju PKW wybierze swojego przewodniczącego.

*****

Wystąpienie Tuska. – Nadzieja i odpowiedzialność. O Konstytucji, Europie i wolnych wyborach. Liberté! i Katedra im. Tadeusza Mazowieckiego UW zapraszają na wystąpienie Przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. Zapraszamy wszystkich, dla których Konstytucja, wartości europejskie i przyszłość polskiej demokracji są ważne – piszą organizatorzy w zaproszeniu na wydarzenie. Przewodniczący Rady Europejskiej wygłosi swoje wystąpienie 3 maja o 14:00 na Uniwersytecie Warszawskim.

Obchody 1 i 3 maja. 1 maja w Warszawie – w 15. rocznicę wejścia Polski do UE – odbędzie się m.in. organizowany przez SLD Piknik Europejski z udziałem Włodzimierza Cimoszewicza oraz Włodzimierza Czarzastego, organizowany przez Konfederację Marsz Suwerenności, a także organizowany przez KPRM szczyt “Together for Europe – High Level Summit”. Z kolei 3 maja w Warszawie odbędzie się defilada z okazji 20 lat Polski w NATO i 15 lat w Unii Europejskiej.

Decyzja PAD ws. sądów i ślubowanie sędziego TK. Na początku maja powinno odbyć się ślubowanie nowego sędziego TK Wojciecha Sycha – wybranego pod koniec kwietnia przez Sejm – który zastąpi w Trybunale Sławomirę Wronkowską-Jaśkiewicz. Jej 9-letnia kadencja kończy się 6 maja. Także w maju prezydent Duda podejmie decyzję – zapewne o podpisaniu – nowelizacji ustawy o KRS oraz ustawy – Prawo o ustroju sądów administracyjnych, która m.in. wyklucza możliwość wnoszenia odwołań od wniosków KRS o powołanie sędziów Sądu Najwyższego.

Wizyta Timmermansa. 6 maja wizytę w Polsce – kolejną w ostatnim czasie – złoży wiceprzewodniczący Frans Timmermans. – Popiera wszystkie siły, które uważa za rozsądne. Jestem zadowolony z tego, że popiera SLD. Jest to jego ostatnia wizyta przed wyborami do PE. Popiera osobiście Włodzimierza Cimoszewicza i po to przyjeżdża – mówił Włodzimierz Czarzasty w rozmowie z Bogdanem Rymanowskim w Polsat News.

Prace nad piątką Kaczyńskiego. 8-10 maja Senat zajmie się rozszerzeniem programu Rodzina 500+ na pierwsze dziecko. Jest niemal pewne, że izba wyższa przyjmie ustawę bez poprawek, tak by następnie mógł ją podpisać prezydent Duda. Także w maju mają być prowadzone prace nad innymi projektami z tzw. piątki Kaczyńskiego – odbudowaniem połączeń autobusowych czy zmianami w podatkach. Najpierw te propozycje musi zatwierdzić rząd. Jedyne w tym miesiącu posiedzenie Sejmu odbędzie się 15-17 maja.

Rozmowy ws. nauczycieli. 10 maja ma odbyć się kolejne spotkanie poświęcone edukacji, zorganizowane w ramach tzw. oświatowego okrągłego stołu, zaproponowanego przez premiera Morawieckiego, do którego doszło na Stadionie Narodowym.

Tusk i Schetyna przed komisją śledczą. Komisja śledcza ds. VAT 7 maja przesłucha przewodniczącego PO Grzegorza Schetynę, a dzień później byłego ministra finansów Jacka Rostowskiego – częściowo na posiedzeniu zamkniętym. Pod koniec miesiąca – najpewniej 29 maja – komisja planuje przesłuchać byłego premiera, a obecnie przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska. Zgodnie z terminarzem przesłuchań, komisja w tym miesiącu miałaby przesłuchać także Ewę Kopacz i Sławomira Nowaka.

TSUE o KRS. Zgodnie z decyzją Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, 23 maja swoją opinię w sprawie pytań prejudycjalnych SN dotyczących m.in. Krajowej Rady Sądownictwa wyda rzecznik generalny TSUE. Będzie ona wstępem do orzeczenia, które zapadnie najpewniej pod koniec czerwca bądź w lipcu. Z kolei na 14 maja TSUE zaplanował dodatkową rozprawę w sprawie pytań prejudycjalnych Sądu Najwyższego.

Protest niepełnosprawnych. – Już dzisiaj wszystkich popierających nasz protest zapraszam 23 maja do Warszawy – stwierdził Jakub Hartwich na nagraniu opublikowanym za pośrednictwem Facebooka. Najpierw protestujący zbiorą się przed Pałacem Prezydenckim, następnie pomaszerują przed Sejm i Kancelarię Premiera.

Kampania i wybory do PE. 26 maja w Polsce odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. Lokale będą otwarte od godziny 7:00 do 21:00. W tym roku wybierzemy 52 europosłów. Kampania wyborcza potrwa do 24 maja, a od 11 maja – zgodnie z kalendarzem wyborczym – rozpocznie się nieodpłatne rozpowszechnianie audycji wyborczych w programach publicznych nadawców radiowych i telewizyjnych przygotowanych przez komitety wyborcze. W maju będą odbywać się regionalne konwencje największych partii – Beata Mazurek zapowiedziała już, że ostatnia, finałowa odbędzie się 18 maja.

Fot. PE