Nadchodzący tydzień w polityce – zapewne ciut krótszy, z uwagi na święta wielkanocne – to przede wszystkim kontynuacja protestu nauczycieli i dalszy ciąg dyskusji ws. zmian w oświacie. Rząd ma zająć się rozszerzeniem 500+ na pierwsze dziecko, a komisja śledcza ds. VAT przesłuchać byłego wiceministra finansów. Ponadto w tym tygodniu upływa termin na rejestrację list do PE, a kolejna duża agencja dokona aktualizacji ratingu Polski.

*****

Dalszy ciąg protestu nauczycieli. – Prezydium Zarządu Głównego postanowiło kontynuować strajk, prowadzony w ramach sporu zbiorowego oraz wystąpić do premiera z wnioskiem o natychmiastowe podjęcie rozmów ze Związkiem Nauczycielstwa Polskiego z udziałem mediatora zewnętrznego – mówił Sławomir Broniarz w rozmowie z dziennikarzami. Tym samym protest będzie kontynuowany będzie kontynuowany w najbliższym tygodniu, choć zapewne zostanie zawieszony na okres świąt.

PMM w Brukseli. W poniedziałek premier Morawiecki będzie kontynuować rozpoczętą w niedzielę wizytę w Brukseli. W planie są spotkania z komisarzem ds. rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich, wiceprzewodniczącym KE Marosem Sefcovicowem, komisarzem ds. budżetu i zasobów ludzkich Guntherem Oettingerem oraz udział w ceremonii podpisania umowy o dofinansowanie projektu Baltic Pipe z funduszu CEF.

Rząd o rozszerzeniu 500+. Na najbliższym posiedzeniu rządu – zapewne we wtorek – ma być rozpatrywany projekt rozszerzający 500+ na pierwsze dziecko. Mówiła o tym kilka dni temu Beata Mazurek, a potwierdzają dodatkowo nasi rozmówcy. Na 300POLITYCE już na początku kwietnia pisaliśmy, że PiS chce uchwalić rozszerzenie 500+ na jednym posiedzeniu, w dziewięć godzin – tuż po świętach.

Termin na rejestrację list do PE. We wtorek o północy upływa termin na zgłaszanie list kandydatów na posłów do Parlamentu Europejskiego. W praktyce część komitetów zrobiła to już wcześniej. Tym samym rozpocznie się kolejny etap kampanii – można przypuszczać, że tuż po świętach.

Przesłuchanie Nenemana. We wtorek o 11:30 komisja śledcza ds. VAT przesłucha byłego podsekretarza stanu w Ministerstwie Finansów Jarosława Nenemana. To jedyne zaplanowane przesłuchanie na ten tydzień, ale komisja zbierze się jeszcze 30 minut przed przesłuchaniem – w porządku „sprawy bieżące”.

PAD w Kole. We wtorek o 12:00 w Pałacu Prezydenckim prezydent Andrzej Duda wręczy odznaczenia państwowe za zasługi w działalności na rzecz osób potrzebujących pomocy. Z kolei tego samego dnia PAD złoży wizytę w Kole w województwie wielkopolskim, gdzie o 17:00 spotka się z mieszkańcami powiatu kolskiego.

Aktualizacja ratingu Polski. W piątek Moody’s – jedna z trzech największych agencji ratingowych – dokona przeglądu ratingu Polski. Będzie to kolejna aktualizacja w ostatnim czasie. W piątek agencja Standard & Poor’s potwierdziła długoterminowy rating Polski na poziomie A-. Perspektywa ratingu pozostała stabilna.

Fot. ZNP