Nadchodzący tydzień w polityce to przede wszystkim rozmowy ws. podwyżek dla nauczycieli – w poniedziałek zbiera się prezydium Rady Dialogu Społecznego, a w szkołach i innych placówkach oświatowych kończy się referendum strajkowe.

Ten tydzień to także głosowanie ws. ACTA2 w Parlamencie Europejskim. Dyrektywa, zdaniem rosnącej liczby krytyków, wprowadzi faktyczną cenzurę w internecie. Komisja śledcza ds. VAT przesłucha kolejne osoby, sejmowa komisja zajmie się sprawą postawienia prezesa NIK przed Trybunałem Stanu, a Fitch dokona aktualizacji ratingu Polski.

TK ogłosi orzeczenie ws. ustawy o KRS, a wraz z końcem tygodnia z PKW odejdzie Wojciech Hermeliński. Z kolei pod koniec tygodnia odbędzie się – jak co tydzień – regionalna konwencja PiS, a także konwencja PSL, która zatwierdzi kandydatów tej partii. Swoich kandydatów na listy Koalicji Europejskiej zatwierdzi także SLD.

*****

Rozmowy ws. nauczycieli. O 12:00 odbędzie się nadzwyczajne posiedzenie prezydium Rady Dialogu Społecznego: Tematyka posiedzenia: dyskusja na temat sytuacji w oświacie. W spotkaniu weźmie udział delegacja rządowa, najpewniej z minister Elżbietą Rafalską oraz minister Anną Zalewską. Ponadto w poniedziałek kończy się referendum strajkowe w szkołach i innych placówkach oświatowych.

TK o KRS. Na poniedziałek na 12:00 zaplanowano publiczne ogłoszenie orzeczenia ws. ustawy o KRS. Mówiąc w skrócie, chodzi o wybór członków KRS przez Sejm spośród sędziów, a także o odwołanie od uchwały KRS dotyczącej powołania do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego. Pierwotnie rozprawa miała odbyć się 3 stycznia, ale została odwołana. Ogłoszenie orzeczenia TK miało nastąpić przed rozprawą TSUE, ale także się nie udało i zostało przełożone.

Rozmowy Morawiecki-Czerwińska. – Minister finansów to trochę taki główny ekonomista kraju i główny księgowy zarazem, to dwie role, które nie są takie łatwe do pogodzenia, ale na pewno minister [Czerwińska] bardzo dobrze wypełnia te role – powiedział premier Mateusz Morawiecki w rozmowie z Radiem Wrocław. Pytany o doniesienia o dymisji minister finansów, szef rządu powiedział, że „nie było niczego takiego i to „oczywiście burza w szklance wody”. Zdradził też, że Czerwińska przebywa obecnie na zwolnieniu lekarskim oraz że na poniedziałek jest z nią wstępnie umówiony „na kolejne dyskusje”.

Komisja śledcza ds. VAT. We wtorek o 12:00 komisja śledcza ds. VAT przesłucha byłego członka Rady Konsultacyjnej Prawa Podatkowego przy Ministerstwie Finansów Jerzego Martini. Dzień później, w środę o 9:00 komisja przesłucha byłego zastępcę dyrektora Departamentu Podatku od Towarów i Usług MF Annę Cyrańską oraz byłego szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego Dariusza Łuczaka.

Głosowanie ws. ACTA2. We wtorek Parlament Europejski będzie głosował nad dyrektywą o prawie autorskim na jednolitym rynku cyfrowym, czyli tzw. ACTA2. Będzie to ostateczne głosowanie nad dyrektywą, która – zdaniem rosnącej liczby krytyków – wprowadzi faktyczną cenzurę w internecie. – PSL jest przeciw tej dyrektywie, nasi europosłowie są przeciwni ACTA2. Nie ma zgody na wprowadzanie algorytmów wprowadzających cenzurę. PSL jest za tym, żeby tego przypilnować – mówił Władysław Teofil Bartoszewski w TVP Info. Blok głosowań w europarlamencie rozpocznie się o 12:30 i potrwa do 14:30.

PAD na Dolnym Śląsku. W poniedziałek o 12:00 w Pałacu Prezydenckim prezydent Andrzej Duda wręczy Ordery Odrodzenia Polski Polakom ratującym Żydów podczas II wojny światowej. We wtorek Para Prezydencka weźmie udział w III edycji Podsumowania „Akcji Pomocy Polakom na Wschodzie”. Także we wtorek PAD złoży wizytę we Wrocławiu oraz Wołowie.

Komisja o Kwiatkowskim. We wtorek o 16:30 zbierze się sejmowa komisja odpowiedzialności konstytucyjnej. W porządku obrad znalazł się punkt „ocena materiału dowodowego zebranego w sprawie z wniosku wstępnego o pociągnięcie do odpowiedzialności konstytucyjnej przed Trybunałem Stanu prezesa Najwyższej Izby Kontroli Krzysztofa Kwiatkowskiego” a także sprawy bieżące. Posiedzenie tradycyjnie będzie zamknięte dla mediów.

Aktualizacja ratingu Polski. Fitch – jedna z trzech największych agencji ratingowych – zaplanowała na ten rok dwa przeglądu ratingu Polski. Pierwszy odbędzie się w tym tygodniu – w piątek. Kolejny – 27 września.

Odejście Hermelińskiego z PKW. W piątek wygasa kadencja szefa Państwowej Komisji Wyborczej Wojciecha Hermelińskiego, który tego dnia kończy 70 lat. Kadencja członka PKW wynosi 9 lat, ale wygaśnięcie członkostwa przed upływem kadencji następuje m.in. w przypadku ukończenia 70 lat przez członka komisji. Następcę Hermelińskiego – ale na stanowisku sędziego, a nie szefa PKW – wskazuje prezes TK. Julia Przyłębska poinformowała już w Polsat News, że tym kandydatem jest Grzegorz Jędrejek.

Regionalna konwencja PiS. Na sobotę planowana jest kolejna regionalna konwencja PiS. Jak słyszymy, ostatni marcowy event – w ramach kampanii do PE – prawdopodobnie odbędzie się w Gdańsku albo Gdyni. Partia rządząca kontynuuje w ten sposób ofensywę – analogiczne wydarzenia odbywają się co tydzień. Poprzednio konwencje zorganizowano we Wrocławiu, w Katowicach czy Rzeszowie.

Konwencja PSL i kandydaci SLD. – 30 marca będziemy mieli naszą konwencję wyborczą i ona ostatecznie potwierdzi naszych kandydatów – poinformował Adam Struzik na briefingu. 30 marca wypada w najbliższą sobotę. Z kolei dzień później, w niedzielę SLD zatwierdzi swoich kandydatów na listę Koalicji Europejskiej.

Fot. Facebook PiS