TK o 30-krotności. We wtorek o 10:00 Trybunał Konstytucyjny zajmie się wnioskiem prezydenta Andrzeja Dudy o zbadanie zgodności z konstytucją nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, dotyczącej zniesienia górnego limitu składek na ZUS. PAD w styczniu podjął decyzję o skierowaniu ustawy do TK, a jego zastrzeżenia dotyczyły “dochowania standardów procesu legislacyjnego. Trybunał zajmował się wnioskiem już w październiku, ale zdecydował o odroczeniu rozprawy właśnie do 13 listopada.

Komisja ds. VAT. We wtorek o 10:00 sejmowa komisja ds. VAT przesłucha Prezesa Zarządu Związku Importerów i Producentów Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego Branży RTV i IT – Cyfrowa Polska Michała Kanownika.

Kandydaci na RPD. Do czwartku do 16:00 poszczególne kluby parlamentarne mogą zgłaszać kandydatów na nowego Rzecznika Praw Dziecka. Stosowna procedura ruszyła w ubiegłym tygodniu – po tym, jak Senat odrzucił kandydaturę Agnieszki Dudzińskiej. To czwarte podejście do wyboru RPD. Jak pisaliśmy na 300POLITYCE, do głosowania dojdzie na przyszłotygodniowym posiedzeniu Sejmu, w piątkowym porannym bloku.

Zmiany w SN. W piątek Trybunał Sprawiedliwości UE ma przeprowadzić wysłuchanie stron w sprawie decyzji dotyczącej zawieszenia stosowania przepisów ustawy o Sądzie Najwyższym. Możliwe, że już w tym tygodniu strona rządowa przedstawi koncepcję zmian w ustawie o SN. Ustępstwa sugerował w Polsacie premier Mateusz Morawiecki: – Do 19 listopada my przedstawimy pewne bardzo konkretne kroki, które zamierzamy zrobić. Mam nadzieję, że one się spotkają z pozytywnym przyjęciem. Kompromis wymaga takich jakichś ustępstw z obu stron. My pokażemy, co do tej pory już zrobiliśmy, co ewentualnie możemy zrobić, co jesteśmy skłonni zrobić tak, żeby nie naruszać reform wymiaru sprawiedliwości.

Kongres 590. W czwartek i piątek w Jasionce koło Rzeszowa gościć odbędzie się Kongres 590 – miejsce spotkań przedstawicieli biznesu, nauki, polityki i legislacji. Kongres 590 to arena wymiany myśli, poglądów i doświadczeń polskich przedsiębiorców, menedżerów, polityków, naukowców oraz ekspertów ekonomicznych. – To już trzecia edycja jednego z najważniejszych wydarzeń ekonomicznych w Polsce, stanowiącego przestrzeń do działań na rzecz rozwoju gospodarczego w oparciu o rosnącą rolę polskiego kapitału – zapowiadają organizatorzy.

Fot. SN