Polityczny listopad to przede wszystkim końcówka kampanii samorządowej, rozmowy ws. koalicji w poszczególnych województwach, a także przesłuchanie Donalda Tuska przez komisję śledczą ds. Amber Gold oraz wizyta Angeli Merkel w Warszawie.

Sejm rozpatrzy poprawki Senatu do ustawy o wolnym 12 listopada, a TK zajmie się tzw. 30-krotnością. 10 listopada zostanie odsłonięty pomnik Lecha Kaczyńskiego, a dzień później odbędą się obchody Narodowego Święta Niepodległości.

W listopadzie odbędzie się Kongres 590, wróci także temat zmian w Sądzie Najwyższym. Ponadto w Sejmie ruszy na nowo procedura wyboru Rzecznika Praw Dziecka, po tym jak Senat nie wyraził zgody na powołanie na to stanowisko Agnieszki Dudzińskiej.

*****

Wizyta Merkel. 2 listopada w Warszawie odbędą się polsko-niemieckie konsultacje międzyrządowe pod przewodnictwem premiera Mateusza Morawieckiego oraz kanclerz Niemiec Angeli Merkel. Według informacji podawanych przez portal TVP.info, na prośbę strony niemieckiej w spotkaniu weźmie udział 14 niemieckich ministrów, czyli praktycznie cały rząd Federalny Niemiec.

Koniec kampanii samorządowej. 4 listopada odbędzie się druga II tura wyborów samorządowych – tam, gdzie jest to konieczne. Przedstawicieli swoich miast wybiorą mieszkańcy m.in. Gdańska, Krakowa, Radomia czy Nowego Sącza. Równolegle będą toczyć się kolejne rozmowy o koalicjach w poszczególnych województwach. W listopadzie mają odbyć się pierwsze posiedzenia nowych sejmików.

Przesłuchanie Tuska. 5 listopada o 10:00 komisja śledcza ds. Amber Gold przesłucha byłego premiera Donalda Tuska. Przewodniczący Rady Europejskiej nie potwierdził jeszcze swojej obecności, ale niedawno dawał do zrozumienia, że stawi się przed komisją, jeśli tylko kalendarz mu na to pozwoli.

Sejm o 12 listopada. Najbliższe posiedzenie Sejmu zaplanowano na 7 listopada na 14:00. Jest w zasadzie pewne, że posłowie zajmą się poprawkami Senatu do ustawy dot. wolnego 12 listopada. Posiedzenie potrwa do piątku, 9 listopada, ale można przypuszczać, że PiS będzie chciało tę sprawę załatwić jak najszybciej – tak, by ustawa została od razu podpisana i opublikowana w Dzienniku Ustaw.

Odsłonięcie pomnika Lecha Kaczyńskiego. – 10 listopada zostanie odsłonięty pomnik prezydenta Lecha Kaczyńskiego przy pl. Piłsudskiego w Warszawie – zapowiedział szef gabinetu premiera Marek Suski.

Obchody 11 listopada. 11 listopada odbędą się Obchody Narodowego Święta Niepodległości, z udziałem najważniejszych osób w państwie. Na razie znany jest plan prezydenta Andrzeja Dudy, który weźmie udział w mszy świętej, w uroczystościach przy Grobie Nieznanego Żołnierza, w “Festiwalu Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu” oraz w uroczystości pośmiertnego nadania najwyższych polskich odznaczeń – Orderów Orła Białego. PAD weźmie udział w tradycyjnym okolicznościowym spotkaniu z udziałem zaproszonych gości i Korpusu Dyplomatycznego, a także odwiedzi jedną z miejscowości, w której organizowane będą lokalne obchody setnej rocznicy odzyskania niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej. Ponadto tradycyjnie ulicami Warszawy przejdzie Marsz Niepodległości.

SN. Według doniesień medialnych, 12 listopada na spotkaniu unijnych ministrów do spraw europejskich pojawi się temat praworządności w Polsce i na Węgrzech. Właśnie na ten dzień zaplanowano posiedzenie posiedzenie rady ds. ogólnych. Można przypuszczać, że mniej więcej w tym czasie PiS podejmie decyzję, czy nowelizować ustawę o SN. Z kolei 16 listopada Trybunał Sprawiedliwości UE przeprowadzi wysłuchanie stron w sprawie decyzji dotyczącej zawieszenia stosowania przepisów ustawy o Sądzie Najwyższym.

Kongres 590. 15 i 16 listopada w Jasionce koło Rzeszowa gościć odbędzie się Kongres 590 – miejsce spotkań przedstawicieli biznesu, nauki, polityki i legislacji. Kongres 590 to arena wymiany myśli, poglądów i doświadczeń polskich przedsiębiorców, menedżerów, polityków, naukowców oraz ekspertów ekonomicznych. – To już trzecia edycja jednego z najważniejszych wydarzeń ekonomicznych w Polsce, stanowiącego przestrzeń do działań na rzecz rozwoju gospodarczego w oparciu o rosnącą rolę polskiego kapitału – zapowiadają organizatorzy.

TK o 30-krotności. 13 listopada o 10:00 Trybunał Konstytucyjny zajmie się wnioskiem prezydenta Andrzeja Dudy o zbadanie zgodności z konstytucją nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, dotyczącej zniesienia górnego limitu składek na ZUS. PAD w styczniu podjął decyzję o skierowaniu ustawy do TK, a jego zastrzeżenia dotyczyły “dochowania standardów procesu legislacyjnego. Trybunał zajmował się wnioskiem już w październiku, ale zdecydował o odroczeniu rozprawy właśnie do 13 listopada.

Wybór RPD. Po tym, jak Senat nie wyraził zgody na powołanie Agnieszki Dudzińskiej na Rzecznika Praw Dziecka, procedura – kolejny raz zresztą – ruszy na nowo. Do wyboru może dojść albo na wspomnianym posiedzeniu 7-9 listopada, albo na kolejnym, 21-23 listopada.

Fot. Sejm