Nadchodzący tydzień w polityce – krótszy ze względu na 1 listopada – to przede wszystkim ostatni tydzień kampanii samorządowej i II tura wyborów, polsko-niemieckie konsultacje międzyrządowe, przesłuchanie Andrzeja Seremeta przez komisję śledczą ds. VAT, a także wizyta Mariusza Błaszczaka w USA. Ponadto TK zajmie się wnioskiem dot. tzw. 30-krotności, a Rafał Trzaskowski przedstawi plan realizacji obietnic.

Ponadto liderzy największych ugrupowań będą kontynuować objazd kraju. Mateusz Morawiecki w poniedziałek będzie w Małopolsce, a liderzy Koalicji Obywatelskiej – w Kaliszu, Wałczu i Choszcznie.

*****

Błaszczak w USA. – Dziś wylatuję do Stanów rozmawiać z Johnem Boltonem o zwiększeniu liczebności amerykańskich żołnierzy w Polsce. Wspólnie pracujemy na rzecz bezpieczeństwa wschodniej flanki – napisał Mariusz Błaszczak na Twitterze. Jak podkreślił szef MON: – Większość z nas jest za utworzeniem w naszym kraju stałej bazy wojsk USA. Wsłuchujemy się w głos Polaków.

Przesłuchanie Seremeta. W poniedziałek o 10:00 komisja śledcza ds. VAT przesłucha byłego prokuratora Andrzeja Seremeta. Wcześniej komisja przesłuchała Andrzeja Czumę oraz Zbigniewa Ćwiąkalskiego.

PAD na Podkarpaciu. Prezydent Andrzej Duda w poniedziałek złoży wizytę w województwie podkarpackim. O 12:30 weźmie udział w powiatowych obchodach 100. Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości w Kolbuszowej, a o 16:20 w Strzyżowej – w uroczystości złożenia wieńca przed Pomnikiem Pamięci Ofiar Stalinizmu i Krzyżem Katyńskim. Z kolei o 16:30 spotka się z mieszkańcami. We wtorek Para Prezydencka spotka się z wolontariuszami akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”, weźmie także udział w uroczystym koncercie z okazji Stulecia Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej.

TK o 30-krotności. We wtorek o 10:00 Trybunał Konstytucyjny zajmie się wnioskiem prezydenta Andrzeja Dudy o zbadanie zgodności z konstytucją nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, dotyczącej zniesienia górnego limitu składek na ZUS. W praktyce chodzi o tzw. 30-krotność. PAD w styczniu podjął decyzję o skierowaniu ustawy do TK, a jego zastrzeżenia dotyczyły “dochowania standardów procesu legislacyjnego.

Sejmowa komisja o sytuacji w LOT. We wtorek o 15:00 sejmowa komisja gospodarki i rozwoju wysłucha informacji o kryzysie w Polskich Liniach Lotniczych LOT SA i sporze zbiorowym z przedstawicielami załogi, z uwzględnieniem wpływu sytuacji w Spółce na gospodarkę i budżet państwa wraz z propozycjami dróg skutecznego wyjścia z kryzysu. Mają przedstawić ją przedstawiciele rządu oraz LOT.

Plan realizacji obietnic Trzaskowskiego. – Na pewno przedstawię już w przyszłym tygodniu plan realizacji tych pierwszych obietnic. Dokładnie powiem, kiedy one zostaną zrealizowane, jeszcze przed objęciem urzędu prezydenta Warszawy – zapowiedział kilka dni temu Rafał Trzaskowski na briefingu.

Wizyta Merkel w Polsce. W piątek w Warszawie odbędą się polsko-niemieckie konsultacje międzyrządowe pod przewodnictwem premiera Mateusza Morawieckiego oraz kanclerz Niemiec Angeli Merkel. Według informacji podawanych przez portal TVP.info, na prośbę strony niemieckiej w spotkaniu weźmie udział 14 niemieckich ministrów, czyli praktycznie cały rząd Federalny Niemiec.

II tura wyborów samorządowych. Koniec tygodnia to przede wszystkim II tura wyborów samorządowych – tam, gdzie jest to konieczne. Przedstawicieli swoich miast wybiorą mieszkańcy m.in. Gdańska, Krakowa czy Nowego Sącza. Nadchodzący tydzień to więc ostatni tydzień kampanii samorządowej, ale także – jak można przypuszczać – kolejne rozmowy o koalicjach w poszczególnych województwach.

Fot. KPRM