Nadchodzący tydzień to dalszy ciąg kampanii samorządowej. W poniedziałek mija termin zgłaszania terytorialnym komisjom wyborczym list kandydatów na radnych. Swoje aktywności – m.in. dużą konwencję – planuje Patryk Jaki, Rafał Trzaskowski z kolei ma zaplanowane spotkanie na Mokotowie.

Prezydent Andrzej Duda spotka się z prezydentem USA Donaldem Trumpem. PAD będzie też w Bukareszcie, w związku ze Szczytem Inicjatywy Trójmorza. Nie jest wykluczone, że w tym tygodniu podejmie decyzję ws. nowych sędziów SN.

Inne tematy nadchodzącego tygodnia to decyzja Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa ws. polskiej KRS, przesłuchanie Witolda Modzelewskiego przez komisję śledczą ds. VAT czy nieformalny szczyt UE.

*****

Kampania samorządowa. W sobotę odbędzie się duża programowa konwencja Patryka Jakiego. Kandydat PiS na prezydenta Warszawy ponadto we wtorek i środę zorganizuje konferencje dot. smogu. W tegotygodniowym planie Jakiego są także prace KW – w poniedziałek posiedzenie niejawne, możliwość wydania decyzji dot. nieruchomości położonej przy ul. Smolnej 32, Skolimowskiej 3 oraz Odolańskiej 7, w czwartek – rozprawa na zasadach ogólnych. Z kolei kandydat PO na prezydenta Warszawy ma zaplanowane spotkanie na Mokotowie w ramach akcji “18 dzielnic – jedna Warszawa”.

Decyzja ws. KRS. W poniedziałek Europejska Sieć Rad Sądownictwa ma zdecydować w sprawie dalszego członkostwa polskiej Krajowej Rady Sądownictwa w tej organizacji. Pod koniec sierpnia KRS podjęłą decyzję, iż nie podejmuje działań zmierzających do wystąpienia z ENCJ.

PAD w Bukareszcie. W poniedziałek o 11:00 odbędzie się konferencja prasowa Krzysztofa Szczerskiego w związku z wizytą prezydenta w Bukareszcie i udziałem w Szczycie Inicjatywy Trójmorza oraz wizytą Pary Prezydenckiej w Waszyngtonie. Wizyta w Bukareszcie odbędzie się w poniedziałek – w planie jest oficjalne otwarcie Forum Biznesu z udziałem PAD oraz udział w panelu prezydenckim “Inicjatywa Trójmorza w kontekście wyzwań międzynarodowych.

Możliwe powołanie sędziów SN. Niewykluczone, że w tym tygodniu prezydent Andrzej Duda podejmie decyzję ws. nowych sędziów Sądu Najwyższego. W ostatnich dniahc pojawiały się medialne doniesienia mówiące o tym iż PAD podejmie decyzję w najbliższych dniach.

PAD w USA. We wtorek Para Prezydencka złoży wizytę w Waszyngtonie, gdzie prezydent Andrzej Duda spotka się z prezydentem USA Donaldem Trumpem. W planie jest m.in. rozmowa “w cztery oczy”, a także spotkanie prezydentów z przedstawicielami mediów. PAD odwiedzi też Senat USA, spotka się z przedstawicielami polskiej grupy parlamentarnej.

Przesłuchanie Modzelewskiego. We wtorek o 10:00 komisja śledcza ds. VAT przesłucha Witolda Modzelewskiego. Będzie to pierwsza osoba, która stanie przed nowo powołaną komisją.

Wysłuchanie Polski ws. praworządności. We wtorek, na unijnej naradzie ministerialnej, ma odbyć się kolejne wysłuchanie Polski w ramach procedury praworządności. Temat zmian w polskim sądownictwie będzie zresztą obecny przez cały wrzesień. W środę, na cotygodniowym spotkaniu komisarzy, KE zajmie się tematem praworządności w Polsce.

Szczyt ws. bezpieczeństwa i migracji. W środę i czwartek unijni szefowie państw i rządów odbędą nieformalne spotkanie w austriackim Salzburgu. Tematem spotkania ma być bezpieczeństwo i migracja. Gospodarzem będzie Sebastian Kurz, kanclerz Austrii, sprawującej obecnie prezydencję w radzie. Spotkanie poprowadzi przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk. Będzie on reprezentował UE wraz z przewodniczącym Komisji Europejskiej Jeanem-Claude’em Junckerem.

Fot. KPRP