Nadchodzący tydzień to przede wszystkim kolejny tydzień kampanii samorządowej – swoje aktywności zaplanowali kandydaci w Warszawie, przede wszystkim Patryk Jaki i Rafał Trzaskowski. KRS rozpocznie przesłuchania kandydatów do SN, Polskę odwiedzi szef MSZ Niemiec, a rząd zbierze się na posiedzeniu po wakacyjnej przerwie, by zająć się budżetem na 2019 rok. Z kolei Kukiz ‘15 przedstawi swojego kandydata na prezydenta Warszawy.

*****

Kampania samorządowa. W tym tygodniu Patryk Jaki będzie kontynuować akcję #100imyPodBlokiem. W poniedziałek rano zostanie zaprezentowany spot, a sam Jaki spotka się z dziennikarzami o 8:30. Kandydat PiS we wtorek będzie na Pradze Południe, a w piątek – na Ursynowie. Rafał Trzaskowski na czwartek zaplanował kolejny town hall meeting, tym razem na Ursynowie, w ramach akcji “18 dzielnic – jedna Warszawa”, a na początku tygodnia sztab przedstawi nowe akcje i projekty. We wtorek o 11:30 Jacek Wojciechowicz przedstawi pierwszy pakiet swoich propozycji programowych. W poniedziałek o 10:00 odbędzie się konferencja Jana Śpiewaka. Temat: Układ reprywatyzacyjny przejmuje Sąd Najwyższy? Co kryje Jaki (cz. II).

Przesłuchania kandydatów do SN. W poniedziałek Krajowa Rada Sądownictwa rozpocznie przesłuchiwanie kandydatów do Sądu Najwyższego. Wysłuchania będą odbywać się w czterech zespołach, nie zostaną upublicznione. – Będziemy zbierać się w czterech zespołach, każdy oceni kandydatów do jednej z czterech izb SN. Kandydatów jest około 195-197, jednak ta liczba jest, powiedziałbym, płynna, bo zdarzają się wycofania wniosków. Ale i tak przypuszczam, że do oceny będziemy mieli pokaźną liczbę około 160 kandydatów – powiedział Wiesław Johann w rozmowie z Onet.pl.

Wizyta szefa MSZ Niemiec. W poniedziałek Jacek Czaputowicz spotka się z szefem niemieckiej dyplomacji Heiko Maasem w Centrum św. Maksymiliana w Harmężach koło Oświęcimia. Jak poinformowało MSZ, podczas spotkania poruszone zostaną najważniejsze zagadnienia z obszaru relacji polsko-niemieckich i agendy europejskiej, wśród nich kwestie związane z polityką energetyczną, negocjacjami Wieloletnich Ram Finansowych, przyszłością Unii Europejskiej po wystąpieniu Wielkiej Brytanii oraz relacjami transatlantyckimi. Spotkanie w Harmężach poprzedzi pobyt delegacji niemieckiej w Miejscu Pamięci i Muzeum Auschwitz-Birkenau.

Rząd o budżecie. We wtorek o 10:00 – na pierwszym posiedzeniu po wakacyjnej przerwie – rząd zajmie się wstępnym projektem budżetu na 2019 rok. Zgodnie z Konstytucją, Rada Ministrów powinna przesłać projekt do Sejmu do końca września, więc rząd – zapewne we wrześniu – przyjmie finalny projekt. Rząd ponadto przyjmie projekt ustawy o ochronie danych osobowych przetwarzanych w związku z zapobieganiem i zwalczaniem przestępczości.

PAD w Australii i Nowej Zelandii. Para Prezydencka kontynuuje wizytę w Australii – do wtorku, a od wtorku w Nowej Zelandii. W planie jest m.in. spotkanie z premier Nowej Zelandii oraz gubernator generalną, a także spotkanie z liderem opozycji. Para Prezydencka spotka się też ze środowiskiem polonijnym.

Kandydat Kukiza w Warszawie. Jak pisaliśmy na 300POLITYCE, w nadchodzącym tygodniu, być może w piątek, Kukiz ’15 zaprezentuje swojego kandydata na prezydenta Warszawy. Bardzo prawdopodobne, iż będzie to poseł Marek Jakubiak, o którym mówi się od dobrych kilku tygodni, i który zresztą sam daje do zrozumienia, że jest zainteresowany startem. Zdaniem naszych rozmówców, pierwotnie kandydat miał zostać zaprezentowany w tym tygodniu, ale zmieniły się plany.

Fot. Twitter Patryka Jakiego