Nadchodzący tydzień w polityce – krótszy, z uwagi na święto – to przede wszystkim ogłoszenie terminu wyborów samorządowych, decyzja prezydenta ws. nowelizacji ordynacji do PE, święto Wojska Polskiego oraz początek wizyty Pary Prezydenckiej w Australii i Nowej Zelandii.

*****

Ogłoszenie terminu wyborów samorządowych. Jak pisaliśmy na 300POLITYCE, premier Mateusz Morawiecki do wtorku ma zarządzić wybory samorządowe. Pierwotnie rozważano wtorek, ale obecnie poniedziałkowy termin też jest możliwy. Zgodnie z tym, co napisały już wielokrotnie wszystkie media, pierwsza tura odbędzie się prawie na pewno 21 października, druga dwa tygodnie później – 4 listopada.

Prekampania Jakiego. Kandydat PiS na prezydenta Warszawy popołudniami i wieczorami będzie kontynuował akcję #100imyPodBlokiem. W tym tygodniu Patryk Jaki odwiedzi Mokotów, Pragę Północ i Żoliborz. Ponadto PiS przez cały tydzień będzie kontynuować akcję #RatuszRafała – każdego dnia będzie prezentowana historia jednej osoby z grona bliskich współpracowników Rafała Trzaskowskiego. W tym tygodniu będzie także prowadzona akcja “Patrol śmieciowy”.

Święto Wojska Polskiego. W środę odbędą się uroczystości związane z obchodami święta Wojska Polskiego. Na 10:30 zaplanowano wręczenie przez prezydenta nominacji generalskich, nominacji admiralskiej i odznaczeń państwowych oraz wręczenia postanowienia o wskazaniu do mianowania na Naczelnego Dowódcę Sił Zbrojnych a na 13:00 – Wielką Defiladę Niepodległości.

Decyzja ws. ordynacji do PE. W nadchodzącym tygodniu Andrzej Duda podejmie decyzję ws. nowelizacji ordynacji do Parlamentu Europejskiego. Prezydent najpewniej zawetuje propozycję PiS, co sugerował w wywiadzie dla DGP. Decyzja, w związku z wizytą zagraniczną, zostanie ogłoszona najpóźniej w czwartek. z kolei w poniedziałek PAD spotka się z sygnatariuszami listu zawierającego apel o weto.

Komisja o frankowiczach. W piątek o 12:00 zbierze się sejmowa komisja finansów publicznych, by rozpatrzyć “problemy wynikające z trudnej sytuacji kredytobiorców, którzy spłacają swoje zobowiązania w walutach obcych”, w szczególności m.in. zaawansowania prac legislacyjnych prowadzonych w zakresie projektów ustaw, których celem miałaby być poprawa sytuacji tych osób.

PAD w Australii i Nowej Zelandii. W sobotę prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką rozpoczyna 6-dniową wizytę w Australii i Nowej Zelandii. Dokładny plan wizyty nie jest jeszcze znany, ale ma ona – o czym mówił Krzysztof Szczerski – skupić się wokół kwestii politycznych, gospodarczych, obronnych i polonijnych.