Nadchodzący tydzień w polityce to przede wszystkim Zgromadzenie Narodowe na Zamku Królewskim i orędzie prezydenta Andrzeja Dudy, kolejny kandydat na prezydenta w Warszawie, posiedzenie KRS ws. oświadczeń sędziów SN czy posiedzenie sejmowej komisji ws. zmiany ordynacji do PE.

Swoje prace będzie kontynuować komisja weryfikacyjna, w Brukseli odbędzie się szczyt UE-Ukraina, a Senat zbierze się na dwudniowym posiedzeniu. Ponadto rząd w Dzienniku Ustaw opublikuje ustawę zakładającą obniżenie uposażeń parlamentarzystów o 20%.

*****

Kolejny kandydat w Warszawie. W poniedziałek o 11:00 na placu Defilad członkinie i członkowie Inicjatywy Polska, Wolnego Miasta Warszawa, Partii Razem i Partii Zieloni przedstawią swojego kandydata na urząd prezydenta Warszawy oraz nazwę nowego porozumienia.

Szczyt UE-Ukraina. W poniedziałek w Brukseli odbędzie się szczyt UE-Ukraina. Przywódcy wymienią poglądy co do dalszych kroków w realizacji umowy stowarzyszeniowej i strefy wolnego handlu. Uczestnicy szczytu omówią też postępy ukraińskich reform i unijne wsparcie dla tego procesu. Jeżeli chodzi o trwającą agresję rosyjską i konflikt na wschodzie Ukrainy, szczyt potwierdzi poparcie UE dla niezależności, suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy.

KW. W poniedziałek o 10:00 odbędzie się niejawne posiedzenie komisji weryfikacyjnej, poświęcone sprawom bieżącym. Istnieje możliwość wydania decyzji dot. nieruchomości położonej przy ul. Lutosławskiego 9 oraz Jagiellońskiej 27. W czwartek o 10:00 odbędzie się rozprawa KW na zasadach ogólnych, po jej zakończeniu rozprawa dot. nieruchomości położonej przy ul. Mokotowskiej 40.

Senat. We wtorek o 10:00 rozpocznie się dwudniowe posiedzenie Senatu. Izba wyższa zajmie się m.in. ustawą dot. godnego zachowania parlamentarzystów i dwoma ustawami dot. odpadów. Niewykluczone, że Senat rozpatrzy też tzw. Konstytucję dla nauki – senackie komisje zajmą się tymi ustawami w poniedziałek.

Posiedzenie KRS. W środę rozpocznie się trzydniowe posiedzenie KRS, podczas którego najprawdopodobniej zostaną zaopiniowane oświadczenia sędziów Sądu Najwyższego, którzy zadeklarowali chęć/wolę dalszego orzekania w SN. Takie wnioski złożyło 16 sędziów, ale tylko część w trybie przewidzianym przez ustawę. Także od tego tygodnia ma rozpocząć się urlop Małgorzaty Gersdorf.

Szczyt NATO. W środę i czwartek prezydent Andrzej Duda weźmie udział w szczycie NATO w Brukseli. – Przyjęliśmy wspólną deklarację państw Bukaresztańskiej Dziewiątki na szczyt NATO w Brukseli, który wkrótce będzie miał miejsce. Deklaracji, w której mówimy o tym, jak widzimy przyszłość NATO i w jakim kierunku chcielibyśmy, żeby poszły postanowienia nadchodzącego szczytu brukselskiego – mówił PAD na początku czerwca.

Publikacja ustawy o obniżce uposażeń parlamentarzystów. W najbliższym tygodniu rząd opublikuje w Dzienniku Ustaw nowelizację ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora, zakładającą obniżenie uposażeń parlamentarzystów o 20%. Zgodnie z wykazem aktów oczekujących na ogłoszenie, nowelizacja ma zostać ogłoszona najpóźniej 11 lipca, tj. w najbliższą środę.

Zgromadzenie Narodowe. W piątek na Zamku Królewskim odbędzie się Zgromadzenie Narodowe z okazji 550-lecia polskiego parlamentaryzmu, zwołane w celu wysłuchania orędzia prezydenta Andrzeja Dudy. Wiadomo już, że przynajmniej część opozycji planuje zbojkotowanie zgromadzenia. Grzegorz Schetyna zapowiadał bowiem, że będzie rekomendować klubowi PO niewzięcie udziału w ZN. Zgromadzenie będzie poprzedzone III Szczytem Przewodniczących Parlamentów Europy Środkowej i Wschodniej #EUROWAW2018.

Komisja o ordynacji do PE. W piątek o 15:00 sejmowa komisja nadzwyczajna rozpatrzy projekt nowelizacji ordynacji do PE. Propozycja PiS zakłada wprowadzenie zasady, że w każdym okręgu wyborczym wybiera się co najmniej trzech posłów. II czytanie projektu – zgodnie z wstępnym harmonogramem – ma odbyć się na najbliższym posiedzeniu Sejmu, w środę 18 lipca.

Fot. Senat