W nadchodzącym tygodniu w PE odbędzie się debata dot. niezawisłości sądownictwa w Polsce. Niewykluczone, że w najbliższych dniach do Warszawy przyjedzie wiceszef KE Frans Timmermans. Z kolei sejmowa komisja zapozna się z informacją o działalności Sądu Najwyższego w 2017 roku.

Pod koniec tygodnia Sejm zbierze się na dwudniowym posiedzeniu, by zająć się zmianami w Kodeksie wyborczym, powołaniem komisji śledczej ds. VAT czy projektem dot. godnego zachowania parlamentarzystów. Będzie to ostatnie zaplanowane posiedzenie Sejmu w tym miesiącu – kolejne odbędzie się w lipcu.

Prezydent Andrzej Duda przedstawi propozycję pytań referendalnych, weźmie także udział w świętach SOP i ŚW. Koalicja Obywatelska przedstawi kandydata na prezydenta Opola, a rząd zajmie się założeniami budżetu państwa na 2019 rok. Z kolei Patryk Jaki odbędzie kolejne spotkania z mieszkańcami Warszawy. Pod koniec tygodnia w Baranowie odbędzie się referendum dot. CPK.

*****

Kandydat PO i N w Opolu. W poniedziałek o 16:00 odbędzie się prezentacja obywatelskiego kandydata na prezydenta miasta Opola w ramach Koalicji Obywatelskiej z udziałem przewodniczących Katarzyny Lubnauer i Grzegorza Schetyny. Na 17:15 planowana jest także konferencja prasowa z udziałem kandydata na prezydenta Opola i przewodniczących partii.

Pytania referendalne. We wtorek o 15:00 w Pałacu Prezydenckim odbędzie się posiedzenie Narodowej Rady Rozwoju poświęcone przygotowaniom do referendum konsultacyjnego w sprawie zmian w Konstytucji. W trakcie posiedzenia członkowie rady i doradcy prezydenta omawiać będą zakres potencjalnych pytań referendalnych.

Założenia budżetu. Zgodnie z prawem, rząd w terminie do 15 czerwca – czyli do piątku – musi przedstawić założenia projektu budżetu państwa na 2019 rok. Rząd zbiera się we wtorek o 10:00, w porządku obrad jest na razie propozycja wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz minimalnej stawki godzinowej w 2019 roku czy propozycja zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent.

Debata o praworządności w Polsce. W środę w Strasburgu odbędzie się debata nt. Polski. – Głosowała za tym EPP (tam, gdzie PO i PSL). Czy kolejna, bodaj 10 debata ma storpedować porozumienie między rządem a KE? – napisał na Twitterze Ryszard Czarnecki. Debata “Niezawisłość sądownictwa w Polsce” ma rozpocząć się o 15:00.

Wizyta Timmermansa. Według informacji medialnych, w najbliższym tygodniu do Polski może przyjechać wiceszef KE Frans Timmermans. W tej sprawie mają być prowadzone rozmowy, a Timmermans wyraził wolę złożenia wizyty w naszym kraju. Dokładny termin nie jest na razie znany.

Amber Gold. W środę o 10:00 komisja śledcza ds. Amber Gold przesłucha byłego naczelnika III Urzędu Skarbowego w Gdańsku Tomasza Rzewuskiego oraz byłą zastępcę dyrektora Izby Skarbowej w Gdańsku Marię Liszniańską. W czwartek o 10:15 komisja przesłucha byłego głównego specjalistę w departamencie administracji podatkowej Ministerstwa Finansów Tadeusza Owczarza oraz byłego dyrektora Izby Skarbowej w Gdańsku Mirosława Kowalskiego. Ponadto w czwartek o 9:15 na zamkniętym posiedzeniu odbędzie się dyskusja na temat dotychczasowych wniosków wynikających z przesłuchań świadków w zakresie wątków: Policji, BOR oraz służb specjalnych.

Święto SOP i ŻW. We wtorek o 12:00 w Belwederze prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą weźmie udział w święcie Służby Ochrony Państwa.
W wydarzeniu weźmie także udział szef MSWiA Joachim Brudziński. Z kolei w środę o 12:00 w kompleksie koszarowym Żandarmerii Wojskowej w Mińsku Mazowieckim PAD weźmie udział w święcie Żandarmerii Wojskowej. Prezydentowi towarzyszył będzie szef MON Mariusz Błaszczak. PAD na środę ma także zaplanowaną wizytę w Makowie Mazowieckim.

Impact’18. W środę i czwartek w Krakowie odbędzie się kongres Impact’18 poświęcony trendom technologicznym w innowacyjnych branżach oraz wyzwaniom nowoczesnej gospodarki. Gościem kongresu będzie m.in. premier Mateusz Morawiecki.

Informacja o działalności SN. W środę o 9:00 sejmowa komisja sprawiedliwości zapozna się z informacją o działalności Sądu Najwyższego w 2017 roku. Przedstawi ją I prezes SN.

Spotkania z Jakim. W poniedziałek o 18:00 odbędzie się spotkanie Patryka Jakiego z mieszkańcami Ursynowa, we wtorek o 18:00 – mieszkańcami Rembertowa, a w środę o 19:00 – z mieszkańcami Pragi Północ. Z kolei w piątek o 18:00 kandydat PiS na prezydenta Warszawy spotka się z mieszkańcami Mokotowa.

Sejm o Kodeksie wyborczym. Posłowie zbiorą się na Wiejskiej na dwudniowym posiedzeniu, w czwartek i piątek. Pierwszego dnia o 10:00 ma odbyć się I czytanie projektu zmian w Kodeksie wyborczym. Chodzi o realizację postulatów zgłaszanych przez PKW w zakresie m.in. skrócenia procedury sądowo-administracyjnej w sprawach skarg na uchwały PKW dot. podziału na okręgi wyborcze, nowelizacji przepisów w zakresie transmisji i nagrywania przebiegu prac obwodowych komisji wyborczych (konsekwencja RODO) czy powoływania urzędników wyborczych. Wnioskodawcą jest komisja nadzwyczajna, a przedstawicielem – poseł PiS Andrzej Matusiewicz.

Sejm o zachowaniu parlamentarzystów. Także w czwartek o 20:30 odbędzie się II czytanie zgłoszonego przez PiS projektu nowelizacji ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora. Propozycja – zgodnie z uzasadnieniem – dotyczy nałożenia na posłów i senatorów obowiązku należytego zachowania odpowiadającego pełnionej funkcji nie tylko na sali posiedzeń, ale także w innych miejscach, w których przebywają parlamentarzyści – z samego projektu wynika, że chodzi o teren będący w zarządzie Kancelarii Sejmu.

Sejm o komisji śledczej ds. VAT. W czwartek o 21:15 Sejm wysłucha sprawozdania komisji o poselskim projekcie uchwały – autorstwa PiS – w sprawie powołania komisji śledczej ds. wyłudzeń VAT. Blok głosowań odbędzie się następnego dnia, w piątek między 9:00 a 12:00, więc można przypuszczać, że tego dnia Sejm powoła komisję śledczą, którą politycy partii rządzącej zapowiadali od dobrych kilku miesięcy.

Referendum w Baranowie. W niedzielę w Baranowie odbędzie się referendum dot. budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego. Stosowną uchwałę rada gminy Baranów podjęła w połowie kwietnia.

Fot. Sejm