Nadchodzące dni w polityce to – oprócz oficjalnych wyników wyborów europejskich – również posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego, tym razem w charakterze wyjazdowym w Białymstoku, a także posiedzenie rządu, który zajmie się Tarczą Wschód, założeniami do budżetu na przyszły rok oraz propozycją płacy minimalnej.

W tym tygodniu zbierze się także Sejm – pierwszy raz po wyborach – by zająć się przedstawionym przez prezydenta projektem ustawy o działaniach organów władzy państwowej na wypadek zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa państwa oraz być może poprawkami Senatu do ustawy o KRS.

*****

Rząd o Tarczy Wschód, budżecie i płacy minimalnej. Rząd na poniedziałkowym posiedzeniu zajmie się projektem uchwały w sprawie programu “Narodowy Program Odstraszania i Obrony – Tarcza Wschód” oraz projektem uchwały w sprawie sytuacji na wschodniej granicy Rzeczypospolitej Polskiej. Ministrowie rozpatrzą też projekt założeń projektu budżetu państwa na 2025 rok oraz propozycją wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz minimalnej stawki godzinowej w 2025 roku.

Posiedzenie RBN. W poniedziałek odbędzie się zwołane przez prezydenta Andrzeja Dudę posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego. W związku z kryzysem na granicy państwowej z Białorusią, posiedzenie Rady będzie miało charakter wyjazdowy i odbędzie się w Białymstoku.

Hołownia na szczycie przewodniczących parlamentów. W poniedziałek i wtorek w Białymstoku odbędzie się szczyt przewodniczących parlamentów Polski, Estonii, Łotwy, Litwy i Ukrainy z udziałem marszałka Sejmu Szymona Hołowni, przewodniczącego Riigikogu Republiki Estońskiej Lauri Hussara, przewodniczącej Saeimy Republiki Łotewskiej Daigi Mieriņy, przewodniczącej Seimasu Republiki Litewskiej Viktoriji Cmilyte-Nielsen oraz przewodniczącego Rady Najwyższej Ukrainy Rusłana Stefanczuka.

Przesłuchania przed komisją śledczą. W poniedziałek komisja śledcza ds. Pegasusa przesłucha byłego dyrektora Departamentu Spraw Rodzinnych i Nieletnich w Ministerstwie Sprawiedliwości Mikołaja Pawlaka oraz byłego Głównego Rzecznika Dyscypliny Finansów Publicznych Piotra Patkowskiego.

Komisja o prawie aborcyjnym. We wtorek podczas posiedzenia komisji nadzwyczajnej do rozpatrzenia projektów ustaw dotyczących prawa do przerywania ciąży odbędzie się dyskusja na temat poselskiego projektu nowelizacji Kodeksu karnego – w praktyce jest to propozycja klubu Lewicy.

Duda na spotkaniu prezydentów państw Bukaresztańskiej Dziewiątki. We wtorek prezydent Andrzej Duda weźmie udział w spotkaniu prezydentów państw Bukaresztańskiej Dziewiątki, które odbędzie się w Rydze na Łotwie. Głowa państwa ma w planie spotkania m.in. z sekretarzem generalnym NATO, a także prezydentami Łotwy i Rumunii.

Sejm o projekcie Dudy. Na rozpoczynającym się w środę posiedzeniu Sejm zajmie się m.in. przedstawionym przez prezydenta projektem ustawy o działaniach organów władzy państwowej na wypadek zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa państwa. W porządk uobrad jest też projekt dot. niedziel handlowych firmowany przez Ryszarda Petru. Być może posłowie zajmą się też poprawkami Senatu do ustawy o KRS.

Duda na szczycie dot. Ukrainy. W sobotę i niedzielę prezydent Andrzej Duda złoży wizytę w Szwajcarii, podczas której weźmie udział w Szczycie w Sprawie Pokoju na Ukrainie (Summit on Peace in Ukraine).

Fot. KO