To ostatni taki tydzień w polskiej polityce – wybory europejskie będą bowiem zwieńczeniem tego cyklu wyborczego i właściwie nieustającej kampanii od lata ubiegłego roku. Jednym z kluczowych wydarzeń tego tygodnia będzie mobilizacyjny wiec Donalda Tuska 4 czerwca na placu Zamkowym. Innym – przesłuchania Jarosława Kaczyńskiego i Daniela Obajtka przez komisję śledczą ds. afery wizowej.

*****

Ostatni tydzień kampanii. To ostatni tydzień ostatniej w tym roku kampanii wyborczej – od soboty od północy będzie obowiązywała cisza wyborcza, która potrwa do niedzieli – wtedy też wybierzemy 53 europosłów.

Duda w Wielkopolsce. W tym tygodniu wizytę w województwie wielkopolskim złoży prezydent Andrzej Duda, który w poniedziałek spotka się z mieszkańcami Grodziska Mazowieckiego oraz Kalisza. We wtorek prezydent weźmie udział m.in. w uroczystości przekazania Orderu Odrodzenia Polski nadanego pośmiertnie księdzu Bolesławowi Domańskiemu oraz spotka się z mieszkańcami powiatu wągrowieckiego

Wiec Tuska. – 4 czerwca na Placu Zamkowym w Warszawie i 9 czerwca przy urnach w całej Polsce pokażmy, że nam wciąż bardzo zależy. Na Polsce, na Europie, na uczciwej demokracji i rozliczeniu zła. Mi zależy, bardziej nie może. Przyjdźcie i przekonajcie wątpiących, słabnących i kombinujących – napisał na Twitterze premier Donald Tusk, zapowiadając wtorkowy wiec.

Kaczyński i Obajtek przed komisją śledczą. W środę komisja śledcza ds. afery wizowej przesłucha byłego wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego, a następnie byłego prezesa PKN Orlen Daniela Obajtka. Dzień wcześniej komisja przesłucha byłego szefa MSZ Zbigniewa Raua oraz – na zamkniętym posiedzeniu – byłego prezesa grupy Azoty Tomasza Hinca. W tym tygodniu przesłuchania będzie kontynuować także komisja śledcza ds. Pegasusa.

Posiedzenie Senatu. We wtorek rozpocznie się trzydniowe posiedzenie izby wyższej. W porządku obrad m.in. rządowa ustawa o ochronie sygnalistów, nowelizacja ustawy o Planie Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. Izba zajmie też stanowisko w sprawie wyrażenia zgody na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej senatora Wadima Tyszkiewicza.

Posiedzenie RPP. We wtorek i w środę odbędzie się dwudniowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej, podczas którego może zapaść decyzja w sprawie stóp procentowych. Zapewne w czwartek odbędzie się konferencja prasowa prezesa NBP Adama Glapińskiego.