Nadchodzący tydzień w polityce to przede wszystkim dalszy ciąg kampanii wyborczej przed zbliżającymi się wyborami do PE. Donald Tusk spotka się z prezes Europejskiego Banku Inwestycyjnego oraz poinformuje opinię publiczną w Polsce o działaniach państwa polskiego, wymierzonych w “autorów prowokacji, aktów sabotażu i dywersji”.

Komisja śledcza ds. wyborów kopertowych będzie kontynuować przesłuchanie Mateusza Morawieckiego, przesłucha także Jarosława Kaczyńskiego. Z kolei minister obrony na forum Sejmu przedstawi informację w sprawie stanu bezpieczeństwa RP, a Senat zajmie się bonem energetycznym.

*****

Tusk z prezes Europejskiego Banku Inwestycyjnego. W poniedziałek w KPRM premier Donald Tusk spotka się z prezes Europejskiego Banku Inwestycyjnego Nadią Calvino. W planie jest także oświadczenie dla mediów.

TK o przepisach antycovidowych. We wtorek Trybunał Konstytucyjny ogłosi orzeczenie w sprawie dotyczącej konstytucyjności wydawania przez ówczesnego premiera Mateusza Morawieckiego poleceń w związku z przygotowaniem wyborów korespondencyjnych w 2020 roku, w oparciu o tzw. przepisy antycovidowe.

Kosiniak o bezpieczeństwie RP. Na rozpoczynającym się w środę dwudniowym posiedzeniu szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz przedstawi informację w sprawie stanu bezpieczeństwa Rzeczypospolitej Polskiej. Sejm być może odwoła także dwóch członków komisji ds. przeciwdziałania wykorzystaniu seksualnemu małoletnich poniżej lat 15.

Morawiecki przed komisją śledczą. W środę komisja śledcza ds. wyborów kopertowych będzie kontynuować przesłuchanie byłego premiera Mateusza Morawieckiego. W czwartek komisja ma przesłuchać prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, a komisja śledcza ds. Pegasusa – byłego delegowanego prokuratora do Ministerstwa Sprawiedliwości Jakuba Tietza.

Senat o bonie energetycznym. Na rozpoczynającym się w środę dwudniowym posiedzeniu izby wyższej senatorowie zajmą się m.in. ustawą o bonie energetycznym. W porządku obrad także nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa, a także ustawa “Aktywny rodzic”.

Tusk o działaniach wobec autorów „prowokacji, aktów sabotażu i dywersji”. – W przyszłym tygodniu poinformuję opinię publiczną w Polsce o działaniach państwa polskiego, wymierzonych w autorów prowokacji, aktów sabotażu i dywersji – zapowiedział premier Donald Tusk w swoim przemówieniu z okazji 80. rocznicy bitwy pod Monte Cassino.

Wizyta prezydenta Cypru. W czwartek oficjalną wizytę w Polsce złoży prezydent Cypru Nikos Christodoulides z małżonką, który w Pałacu Prezydenckim w Warszawie spotka się z prezydentem Andrzejem Dudą i małżonką.

Wysłuchanie publiczne dot. TK. W piątek na posiedzeniu komisji sprawiedliwości i praw człowieka odbędzie się wysłuchanie publiczne dotyczące poselskiego projektu ustawy o Trybunale Konstytucyjnym – zgłoszonego przez polityków większości parlamentarnej – wraz z przepisami wprowadzającymi.

Fot. Sejm