Nadchodzący tydzień w polityce to przede wszystkim dalszy ciąg protestu rodziców oraz opiekunów niepełnosprawnych w Sejmie. W poniedziałek ma ich odwiedzić były prezydent Lech Wałęsa. Pod koniec tygodnia na Wiejskiej rozpocznie się tzw. parlamentarny szczyt NATO – wiele wskazuje na to, że do tego czasu protest nie zostanie zakończony.

W tym tygodniu wchodzi w życie część tzw. pakietu nowelizacji ustaw sądowych. W ten sposób prezes TK będzie mogła zarządzić publikację zaległych orzeczeń. Ponadto prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką złoży wizytę w Gruzji, Patryk Jaki będzie kontynuować prekampanię, a komisja weryfikacyjna dalsze prace.

*****

Wałęsa w Sejmie. – Informuję protestujących niepełnosprawnych i ich opiekunów, że będę u was w Sejmie w poniedziałek, 21 maja – poinformował Lech Wałęsa na Twitterze. – Bardzo wszystkich państwa proszę w poniedziałek pod Sejmem o zachowanie spokoju i obywatelskiej powagi. Sprawa jest bardzo poważna i emocje nie są wskazane – dodał były prezydent.

Kolejny kandydat we Wrocławiu. Jak pisaliśmy na 300POLITYCE, w poniedziałek o 12:00 we Wrocławiu odbędzie się uroczystość podpisania listu intencyjnego porozumienia wyborczego Dutkiewicza – Sutryka, SLD i Nowoczesnej. Wezmą w niej udział m.in. Włodzimierz Czarzasty, Władysław Frasyniuk, Krzysztof Mieszkowski, Rafał Dutkiewicz, Bartłomiej Ciążyński czy Marek Dyduch.

Rząd. Rada Ministrów zbierze się we wtorek o 10:00. W porządku obrad projekt nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym oraz ustawy – Prawo celne, projekt nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, a także tradycyjnie sprawy bieżące.

Wizyta prezydenta Słowenii. We wtorek prezydent Słowenii Borut Pahor złoży wizytę w Gorlicach. W planie jest ceremonia odsłonięcia pomnika upamiętniającego żołnierzy słoweńskich poległych w latach 1914-1918 przez prezydentów Polski i Słowenii – o 12:00, oraz rozmowy delegacji pod przewodnictwem prezydentów – o 14:30.

Wejście w życie noweli ustaw sądowych. 8 maja w Dzienniku Ustaw opublikowano tzw. pakiet nowelizacji ustaw sądowych z 14-dniowym vacatio legis, co oznacza, że w najbliższym tygodniu wchodzą one w życie (z wyjątkiem tzw. antyobstrukcyjnej nowelizacji ustawy o SN, która weszła już obowiązuje). Jedna z nich zakłada publikację zaległych rozstrzygnięć TK, a więc między 23 a 30 maja Julia Przyłębska powinna wydane zarządzenie o ogłoszeniu.

Konferencje Jakiego. Na środę i piątek na 8:00 zapowiedziano kolejne konferencje kandydata PiS na prezydenta Warszawy Patryka Jakiego. Temat: Przyjazny i uczciwy urząd.

KW. W poniedziałek o 10:00 odbędzie się niejawne posiedzenie komisji weryfikacyjnej, na której może zostać podjęta decyzja ws. odszkodowań dla lokatorów. Około 11:30 na konferencji prasowej członkowie komisji ogłoszą sentencje decyzji. W czwartek o 10:00 odbędzie się rozprawa KW ws. ul. Szarej 3, 5, 7, 9 i Szarej 1/Czerniakowskiej 211/213.

Zarząd PO. – Jeżeli chodzi o Platformę, mamy zarząd krajowy w środę. Myślę, że w środę po południu na takie pytanie będę mógł precyzyjnie odpowiedzieć, co Platforma będzie proponować w najbliższych tygodniach. Myślę, że w tej formule ja osobiście na pewno nie będę uczestniczył – stwierdził Andrzej Halicki pytany, czy Platforma będzie bojkotować tylko “Woronicza 17″, czy wszystkie programy TVP.

PAD w Śremie. Prezydent Andrzej Duda w czwartek złoży wizytę w Śremie w województwie wielkopolskim. W planie jest spotkanie z mieszkańcami o 16:30, a wcześniej złożenie wieńców przy tablicach – “w hołdzie Poległym i Pomordowanym w Drugiej Wojnie Światowej 1939-1945 wychowawcom, absolwentom i uczniom Szkoły Podoficerskiej Piechoty dla Małoletnich nr 2 w Śremie z lat 1931-1939″ i “ku czci najlepszych synów ziemi śremskiej rozstrzelanych przez siepaczy niemieckich w 1939 roku”.

PAD w Gruzji. W piątek i sobotę Para Prezydencka złoży wizytę w Gruzji, gdzie weźmie udział w obchodach 100. rocznicy ustanowienia I Demokratycznej Republiki Gruzji. Dokładny plan wizyty nie jest jeszcze znany, ale wiadomo, że prezydent Andrzej Duda – o czym poinformowali organizatorzy – weźmie udział w Forum Ekonomicznym w Tbilisi. PAD w stolicy Gruzji ma się spotkać z prezydentem Giorgi Margwelaszwilim oraz prezydentem Słowacji – Andrejem Kiską.

Parlamentarny szczyt NATO. W piątek w Sejmie rozpocznie się wiosenna sesja Zgromadzenia Parlamentarnego NATO z udziałem kilkuset parlamentarzystów z państw członkowskich Sojuszu Północnoatlantyckiego, a także delegatów z krajów stowarzyszonych i obserwatorów. Kulminacyjnym punktem szczytu parlamentarzystów Sojuszu Północnoatlantyckiego w Warszawie będzie sesja plenarna w poniedziałek 28 maja, na której głos mają zabrać najwyżsi przedstawiciele władz Polski – gospodarza wydarzenia, NATO i ZP NATO.

Fot. Sejm