Nadchodzący tydzień w polityce to przede wszystkim posiedzenie Sejmu, podczas którego posłowie zajmą się wnioskiem PiS o odwołanie ministra Bodnara, a także przegłosują najpewniej projekt dot. pigułki “dzień po” bez recepty. Ponadto przesłuchania będzie kontynuować komisja śledcza ds. wyborów kopertowych, a komisja śledcza ds. Pegasusa zbierze się na pierwszym merytorycznym posiedzeniu.

Rząd zajmie się m.in. projektem ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa, prezydent Rafał Trzaskowski będzie rozmawiać z ministrem finansów Andrzejem Domańskim o nowym systemie finansowania samorządów, a minister Sławomir Nitras na posiedzeniu sejmowej przedstawi plany dot. funkcjonowania bieżącego funkcjonowania Ministerstwa Sportu.

*****

Trzaskowski o finansowaniu samorządów. W poniedziałek odbędzie się spotkanie prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego z ministrem finansów Andrzejem Domańskim, poświęcone nowemu systemu finansowania samorządów. Jak słyszymy, w tym tygodniu Trzaskowski będzie skupiał się na sprawach związanych z bezpieczeństwem w Warszawie – m.in. we wtorek wspólnie z MSWiA, a na czwartek zaplanowano wspólne wystąpienie z samorządowcami z całej Polski.

Komisja śledcza ds. Pegasusa. W poniedziałek odbędzie się pierwsze merytoryczne posiedzenie komisji śledczej ds. Pegasusa. W porządku obrad – ustalenie liczby stałych doradców oraz przyjęcie propozycji kandydatur, przedstawienie przez przewodniczącą komisji planu pracy, rozpatrzenie wniosków dowodowych w zakresie wystąpienia o materiały oraz rozpatrzenie wniosków dowodowych w zakresie wezwania osób w celu złożenia zeznań.

Wizyta premiera Szwecji. W poniedziałek wizytę w Warszawie złoży premier Szwecji Ulf Kristersson. W planie są spotkanie z premierem Donaldem Tuskiem i prezydentem Andrzejem Dudą.

Rząd o KRS. Rząd na wtorkowym posiedzeniu zajmie się m.in. projektem nowelizacji ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa . – Ten projekt zakłada powrót do dawnego wyboru członków sędziowskich KRS, czyli zakłada to, że to sędziowie będą wybierali członków KRS – mówił Adam Bodnar w rozmowie z dziennikarzami w Sejmie. W porządku obrad jest też projekt rozporządzenia w sprawie utworzenia Ministerstwa Przemysłu.

Nitras o planach resortu. We wtorek odbędzie się posiedzenie sejmowej komisji kultury fizycznej, sportu i turystyki poświęcone informacji Ministerstwa Sportu i Turystyki na temat planów i bieżącego funkcjonowania resortu wraz z prezentacją kierownictwa ministerstwa.

Kolejne przesłuchania przed komisją śledczą. We wtorek komisja śledcza ds. wyborów kopertowych przesłucha byłego prezesa zarządu Poczty Polskiej Przemysława Sypniewskiego, a następnie byłego wiceprezesa zarządu Poczty Polskiej Grzegorza Kurdziela.

Sejm o odwołaniu Bodnara. Na rozpoczynającym się w środę trzydniowym posiedzeniu Sejm zajmie się wnioskiem PiS o wyrażenie wotum nieufności wobec ministra sprawiedliwości Adama Bodnara. Posłowie wysłuchają też informacji o istotnych problemach wynikających z działalności i orzecznictwa TK w 2022 roku, a także informacji o działalności Krajowej Rady Sądownictwa w 2022 roku.

Sejm o pigułce “dzień po”. Najpewniej na wspomnianym posiedzeniu Sejmu dojdzie także do trzeciego czytania – czyli głosowania – rządowego projektu nowelizacji Prawa farmaceutycznego, zakładającego wprowadzenie pigułki “dzień po” bez recepty.

Fot. Sejm