W nadchodzącym tygodniu do Warszawy przyjedzie Donald Tusk, by zeznawać jako świadek w warszawskim sądzie w procesie Tomasza Arabskiego oraz czterech innych urzędników, w sprawie organizacji wizyty prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Katyniu 10 kwietnia 2010 roku.

PiS być może przedstawi kandydatów na prezydentów największych miast, co zapowiadał Adam Bielan. Na Stadionie Narodowym odbędzie się konwencja konstytucyjna, a prezydent Duda spotka się z marszałkiem Karczewskim ws. referendum konsultacyjnego.

Premier Morawiecki weźmie udział w konferencji dot. programu Dostępność+, a Nowoczesna zaprezentuje projekt ustawy o związkach partnerskich. W Sejmie w dalszym ciągu będzie trwał protest niepełnosprawnych i ich opiekunów – minister Rafalska zaprosiła mamy na spotkanie.

Inne wydarzenia najbliższego tygodnia to posiedzenie KRS, wizyta premiera Słowacji oraz prezydenta Etiopii, rozprawa komisji weryfikacyjnej czy posiedzenie rządu.

*****

Protest niepełnosprawnych. W Sejmie cały czas trwa protest niepełnosprawnych osób, ich rodziców oraz opiekunów. W tym tygodniu nie ma posiedzenia Sejmu, ale rząd ma pracować nad stosownymi projektami ustaw. Ponadto minister pracy zaprosiła protestujących na rozmowy. – Jeżeli tylko wyrażą chęć i zainteresowanie tymi pracami, to na godzinę 10:00 w poniedziałek, kiedy zostały pewne zadania domowe zadane służbom, zapraszam te mamy. Mogą przyjść, na pewno się ucieszymy – mówiła Elżbieta Rafalska w TVP Info.

Przesłuchanie Tuska. W poniedziałek od 10:00 były premier Donald Tusk będzie zeznawać jako świadek w warszawskim sądzie w procesie byłego szefa KPRM Tomasza Arabskiego oraz czterech innych urzędników, w sprawie organizacji wizyty prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Katyniu 10 kwietnia 2010 roku. Przewodniczący Rady Europejskiej w ubiegłym tygodniu potwierdził, że stawi się w sądzie.

Dostępność+. W poniedziałek w Centrum Nauki Kopernik o 10:00 odbędzie się konferencja inaugurująca program Dostępność Plus 2018-2025. Weźmie w niej udział m.in. premier Mateusz Morawiecki, który zabierze głos o 10:15. Cała konferencja potrwa 5 godzin i zakończy się o 15:00.

Kandydaci PiS. – Tak, są wstępne decyzje dot. największych miast w Polsce. W ciągu najbliższych kilku dni, myślę, że w przyszłym tygodniu – na pewno w kwietniu – je ogłosimy – mówił w piątek Adam Bielan w Radiu Zet. – Umówiliśmy się, że prezentacja kandydatów będzie miała charakter uroczysty – dodał.

Nowoczesna o związkach partnerskich. Jak pisaliśmy na 300POLITYCE, Nowoczesna w tym tygodniu zaprezentuje projekt ustawy o związkach partnerskich, za który będzie odpowiedzialna posłanka Monika Rosa. Oficjalne przedstawienie i złożenie projektu nastąpi we wtorek – tę informację oficjalnie potwierdziła już partia.

Komisja weryfikacyjna. We wtorek o 10:00 odbędzie się niejawne posiedzenie komisji weryfikacyjnej – tematem będą sprawy bieżące. W środę o 10:00 odbędzie się rozprawa komisji na zasadach ogólnych, na którą wezwano m.in. Hannę Gronkiewicz-Waltz i Elżbietę Jakubiak. W piątek o 10:00 odbędzie się niejawne posiedzenie, na którym zapadnie decyzja ws. nieruchomości Mokotowska 63. Konferencja w tej sprawie odbędzie się około 11:30.

Wizyta prezydenta Etiopii. Prezydent Etiopii Mulatu Teshome Wirtu z małżonką we wtorek i środę złoży wizytę w Polsce. W pierwszym dniu wizyty odbędzie się m.in. spotkanie z prezydentem Dudą, a w środę – z marszałkiem Senatu Stanisławem Karczewskim i premierem Mateuszem Morawieckim.

Spotkanie PAD-Karczewski. – Polityczna decyzja i polityczne rozmowy będą w środę, w przyszłym tygodniu – stwierdził w ubiegły piątek Stanisław Karczewski, po spotkaniu z Pawłem Muchą, zapowiadając swoje spotkanie z prezydentem Dudą. Tematem rozmów ma być referendum konstytucyjne.

Wizyta premiera Słowacji. W środę w Polsce będzie przebywał premier Słowacji Peter Pellegrini, który spotka się z premierem Mateuszem Morawieckim – tę informację potwierdziła już Kancelaria Premiera.

PAD na otwarciu szczytu gospodarczego PL-USA. W środę prezydent Andrzej Duda złoży wizytę w stolicy powiatu krośnieńskiego – Krośnie Odrzańskim, gdzie o 17:30 spotka się z mieszkańcami. Z kolei w czwartek o 9:30 PAD weźmie udział w otwarciu Polsko-Amerykańskiego Szczytu Gospodarczego 2018, który odbędzie się w hotelu Marriott w Warszawie.

Konwencja konstytucyjna. W czwartek na Stadionie Narodowym odbędzie się konwencja konstytucyjna, poświęcona prezydenckiej inicjatywy przeprowadzenia tzw. referendum konsultacyjnego. – Spodziewam się, jest bardzo prawdopodobne, że prezydent w trakcie wystąpienia na tym spotkaniu, na tej konwencji będzie chciał opinię publiczną informować o określonych pytaniach, które rozważa, o pewnym podsumowaniu tej dyskusji – mówił Paweł Mucha w Polsat News.

Rząd. Rząd w tym tygodniu zbierze się w czwartek o 10:00. W porządku projekt ustawy o produktach kosmetycznych, a także informacja na temat aktualnego stanu realizacji programu wieloletniego pod nazwą “Niepodległa” na lata 2017–2021.

Posiedzenie KRS. Piątkowe posiedzenie KRS, które zwołała I prezes SN, będzie dotyczyło wyboru przewodniczącego rady. – Nie mam innego wyboru [niż wziąć udział w posiedzenie KRS]. Na początku wezmę udział – poinformowała Małgorzata Gersdorf.

Fot. Facebook Donalda Tuska