Nowy polityczny sezon rozpocznie dyskusja wokół wchodzącej właśnie w życie reformy edukacji. ZNP zapowiada protesty, a rząd – podwyżki dla nauczycieli, które oficjalnie zostaną ogłoszone w pierwszych dniach września.

Także na początku września odbędzie się – jak co roku – Forum Ekonomiczne w Krynicy. W połowie września zbierze się Sejm po rekordowo długiej przerwie. Rząd ma przedstawić wtedy informację dot. nawałnic. Niewykluczone, że posłowie zajmą się także wnioskiem o odwołanie ministra rolnictwa – jeśli PSL ponownie złoży swój wniosek.

Polityczny wrzesień to również przedstawienie przez prezydenta Dudę własnej koncepcji zmian w sądownictwie, a przez rząd – tzw. projektu ustawy o dekoncentracji mediów. Prezydent będzie też prowadził konsultacje ws. referendum, a rząd przyjmie projekt budżetu na 2018 rok.

Inne tematy września to aktualizacja ratingu Polski przez Moody’s, kwestia legalności wyboru prezesa TK, posiedzenia komisji śledczej ds. Amber Gold a także komisji weryfikacyjnej, wybór sędziego TK czy spotkanie premier Szydło z premierami państw bałtyckich.

*****

Reforma edukacji. Wchodząca w życie reforma, zakładająca m.in. stopniowe wygaszanie gimnazjów, będzie – przynajmniej we wrześniu – jednym z priorytetów rządu. Zarówno zmiany w edukacji, jak i sieć szpitali to bardzo “ludzkie” reformy, więc ewentualne niepowodzenie, skutkujące np. zwiększeniem kolejek w szpitalach czy chaosem w szkołach, wpłynęłoby na notowania PiS-u. ZNP zapowiada kolejny już protest na 4 września.

Podwyżki dla nauczycieli. 4 września rząd ma zaprezentować “niespodzianki” – jak zapowiedziała minister edukacji Anna Zalewska – czyli w praktyce podwyżki dla nauczycieli.

Spotkanie Szydło z premierami państw bałtyckich. 5 września w Warszawie odbędzie się spotkanie premier Beaty Szydło z premierami Litwy, Łotwy i Estonii. Harmonogram nie jest na razie znany.

Forum Ekonomiczne w Krynicy. Tegoroczne Forum Ekonomiczne w Krynicy odbędzie się 5-7 września. Swój udział potwierdzili już m.in. prezydenci Gruzji, Czarnogóry oraz Macedonii, a z polskich polityków – m.in. Jarosław Gowin, Piotr Gliński, Mateusz Morawiecki czy Marek Kuchciński. Niewykluczone, że na forum pojawią się prezydent Andrzej Duda oraz premier Beata Szydło.

PAD w Kazachstanie i na Malcie. 6-8 września Para Prezydencka złoży wizytę oficjalną w Republice Kazachstanu, a 14-15 września – weźmie udział w XIII Spotkaniu Prezydentów Państw Grupy Arraiolos w La Valetcie na Malcie.

Komisja weryfikacyjna. 6 września o 10:00 zostanie przeprowadzona publiczna rozprawa komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji. Przedmiotem rozprawy będzie decyzja reprywatyzacyjna dotycząca nieruchomości warszawskiej położonej przy ul. Marszałkowskiej 43.

Aktualizacja ratingu Polski. 8 września Moody’s – jedna z trzech największych agencji ratingowych – przedstawi zaktualizowaną ocenę wiarygodności kredytowej Polski. Będzie to ostatnia w tym roku aktualizacja ratingu przez Moody’s.

Legalność wyboru Przyłębskiej. 11 września Trybunał Konstytucyjny zajmie się wnioskiem grupy posłów PiS, którzy chcą uznania za niekonstytucyjną możliwość badania przez sądy w trybie cywilnym prawidłowości powołania prezesa TK przez prezydenta. Rozprawa odbędzie się akurat na dzień przed zbadaniem przez Sąd Najwyższy “umocowania” Julii Przyłębskiej jako prezesa TK – 12 września. Jeżeli Trybunał przychyli się do zastrzeżeń PiS, będzie to dla władzy argument, iż SN nie ma prawa badać legalności wyboru Przyłębskiej.

Puszcza Białowieska. Posiedzenie Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawie wstrzymania wycinki w Puszczy Białowieskiej zaplanowano na 11 września – poinformował PAP rzecznik KE Ricardo Cardoso. Komisja uznaje sprawę za pilną i wcześniej zwróciła się do Trybunału, by był to priorytet.

Amber Gold. 11 września komisja śledcza ds. Amber Gold wznowi przesłuchania po wakacyjnej przerwie. Zeznania złożą świadkowie, których posłowie nie zdążyli przesłuchać przed wakacjami. Chodzi o byłego dyrektora marketingu Jet Air Ireneusza Dylczyka oraz gdańskiego biznesmena Mariusa Olecha. Komisja planuje przesłuchać także m.in. prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza oraz byłego doradcę zarządu Amber Gold Emila Marata.

Rząd o nawałnicach. 12 września zbiera się Sejm na 4-dniowym posiedzeniu – pierwszy raz po wakacyjnej, rekordowo długiej przerwie wakacyjnej. Porządek obrad nie jest jeszcze znany. Wiadomo, że na wniosek premier Szydło rząd przedstawi szczegółową informację o prowadzeniu działań ratunkowych w czasie niedawnych nawałnic. O złożeniu takiego wniosku na ręce marszałka Sejmu poinformowała sama szefowa rządu.

Komisja śledcza ds. wyłudzeń VAT. Na najbliższym posiedzeniu Sejmu – czyli mniej więcej w połowie września – klub Kukiz ‘15 ma złożyć wniosek o powołanie komisji śledczej ds. wyłudzeń VAT. O takiej decyzji poinformował w połowie sierpnia Tomasz Rzymkowski w Polsat News. Poparcie dla powstania takiej komisji wyrazili wcześniej Mateusz Morawiecki i Zbigniew Ziobro, ale nie wiadomo, czy PiS poprze projekt Kukiz ‘15 czy złoży własny.

Wybór sędziego TK. Klub PiS zgłosił kandydaturę Justyna Piskorskiego na sędziego TK – w miejsce śp. Lecha Morawskiego, tzw. sędziego-dublera. Do wyboru może dojść na wspomnianym pierwszym powakacyjnym posiedzeniu 12-15 września. Wcześniej kandydaturę będzie musiała zaopiniować sejmowa komisja sprawiedliwości.

Konsultacje ws. referendum. We wrześniu odbędą się pierwsze spotkania-konsultacje dot. zaproponowanego przez prezydenta Dudę referendum konsultacyjnego. 6 września na forum w Krynicy odbędzie się panel ekspercki, a następnie spotkania regionalne: w Rzeszowie – 18 września, Szczecinie – 22 września i Kielcach – 29 września.

Ustawa dekoncentracyjna. W połowie września rząd ma przedstawić tzw. projekt ustawy dekoncentracyjnej. Tę informację potwierdził na przełomie lipca i sierpnia Jarosław Sellin w rozmowie z TOK FM: – Myślę, że gotowy projekt przedstawimy wczesną jesienią. Wiadomo, że nowy sezon polityczny zaczyna się mniej więcej w połowie września, bo wtedy rozpoczyna prace ponownie Sejm i myślę, że jesienią będziemy nad tą ustawą debatować.

Sądowe ustawy PAD. We wrześniu prezydent Andrzej Duda ma przedstawić swoją wersję reformy sądownictwa – chodzi przede wszystkim o projekty ustaw o SN oraz KRS. – 2 miesiące to jest może nawet następny tydzień niż pierwsze posiedzenie Sejmu [po wakacjach]. Nie chciałbym podawać daty typu 11, 12 czy 13 września. 2 miesiące od momentu, kiedy prezydent powiedział, to należy tak traktować, że ten projekt się pojawi czy w Sejmie czy zostanie jakby wyłożony na stole – mówił Krzysztof Łapiński pod koniec lipca w “Sygnałach dnia” PR1.

Nowa ustawa o szkolnictwie wyższym. 19 września w Krakowie podczas Narodowego Kongresu Nauki wicepremier i minister nauki Jarosław Gowin ma przedstawić projekt nowej ustawy o szkolnictwie wyższym. Zgodnie z zapowiedziami, resort chce, by nowa ustawa zaczęła obowiązywać od 1 października 2018 roku.

Rząd o budżecie na 2018 rok. We wrześniu rząd powinien przyjąć projekt budżetu państwa na 2018 rok. Zgodnie z Konstytucją, Rada Ministrów przedkłada Sejmowi najpóźniej na 3 miesiące przed rozpoczęciem roku budżetowego projekt ustawy budżetowej na następny rok. W wyjątkowych przypadkach możliwe jest późniejsze przedłożenie projektu. RM wstępnym projektem budżetu zajmowała się pod koniec sierpnia.

EFNI. Europejskie Forum Nowych Idei w Sopocie odbywa się 27-29 września – w tym roku pod hasłem “Globalizm, bilateralizm, patriotyzm gospodarczy? Wyzwania dla społeczeństw i biznesu”. W trakcie forum odbędzie się m.in. debata prezydentów i premierów o przyszłości Europy – swój udział zapowiedzieli Carl Bildt, Jerzy Buzek, Aleksander Kwaśniewski, Dacian Cioloş, Iveta Radičová, Atifete Jahjaga oraz Yves Leterme.

Aborcja. We wrześniu ma rozpocząć się zbieranie podpisów pod obywatelskim projektem ustawy dot. aborcji – to obywatelska inicjatywa ustawodawcza “Stop aborcji” firmowana przez fundację “Życie i rodzina”. Projekt prowadzi do zaostrzenia prawa aborcyjnego – zabrania zabijania dzieci, u których występuje podejrzenie, że urodzą się niepełnosprawne i chore. Sejm realnie mógłby zająć się nim mniej więcej w pierwszej połowie przyszłego roku.

Fot. Sejm