Tydzień w polityce rozpoczną pierwsze przesłuchania ws. afery reprywatyzacyjnej przez tzw. komisję weryfikacyjną. W poniedziałek mają zostać przesłuchani urzędnicy z warszawskiego ratusza, w czwartek – m.in. Hanna Gronkiewicz-Waltz, która już zapowiedziała, że się nie stawi.

W poniedziałek upływa kadencja Stanisława Biernata w TK – w praktyce oznacza to tyle, że już za kilka dni w sądzie konstytucyjnym będzie zasiadać kolejny sędzia wybrany przez PiS, a w najbliższym czasie zbierze się Zgromadzenie Ogólne TK, by wybrać nowego wiceprezesa Trybunału – niemal na pewno będzie to któryś z “nowych” sędziów.

Także w tym tygodniu komisja śledcza ds. Amber Gold przesłucha Marcina i Katarzynę P., Senat być może rozpatrzy ustawę o medycznej marihuanie, a rząd zajmie się projektem ustawy o Narodowym Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego “Instytucie Wolności”. W czwartek Donald Tusk weźmie udział w przygotowaniach szczytu G20, a w piątek odbędą się polsko-hiszpańskie konsultacje międzyrządowe.

Polityczny tydzień zakończy zderzenie ugrupowania rządzącego z największą partią opozycyjną. W sobotę odbędzie się bowiem druga część kongresu PiS – zapowiadana już od wielu miesięcy, pierwotnie miała odbyć się na przełomie roku – a także posiedzenie Rady Krajowej PO.

*****

Pierwsze rozprawy przed KW. W poniedziałek i czwartek odbędą się rozprawy komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji w sprawach dotyczących nieruchomości położonych przy ulicy Twardej 8 i Twardej 10. W poniedziałek komisja ma przesłuchać urzędników z warszawskiego ratusza, którzy wydawali decyzje, a w czwartek – Marcina Bajko, a także Macieja M. i Hannę Gronkiewicz-Waltz – która zapowiedziała już, że się nie stawi. Początek przesłuchań zaplanowano na 9:00, rozprawy będą otwarte dla mediów. Część rozprawy z udziałem Macieja M. zostanie utajniona.

Koniec kadencji Biernata. W poniedziałek kończy się kadencja wiceprezesa TK Stanisława Biernata, którego w Trybunale zastąpi wybrany już przez Sejm Andrzej Zielonacki. Po odejściu Biernata będzie musiało zebrać się Zgromadzenie Ogólne TK – najprawdopodobniej w lipcu – by wybrać nowego wiceprezesa Trybunału. Tym samym w TK będzie zasiadać już 9 sędziów wybranych przez PiS.

Wotum nieufności dla Jurgiela. PSL w poniedziałek złoży wniosek o wotum nieufności dla ministra rolnictwa Krzysztofa Jurgiela. Rada Naczelna PSL jednogłośnie przyjęła wniosek w tej sprawie. Projekt poprowadzi poseł Mirosław Maliszewski. Zgodnie z regulaminem Sejmu, do rozpatrzenia może dojść 5-7 lipca – to mniej prawdopodobne, z uwagi na wizytę prezydenta USA i przerwę w posiedzeniu 6 lipca – albo na ostatnim przed wakacjami posiedzeniu 18-20 lipca.

PAD w Kępnie. W poniedziałek o 16:30 prezydent Andrzej Duda spotka się z mieszkańcami Kępna, a o 18:45 – z mieszkańcami Ostrzeszowa. Z kolei we wtorek PAD w Warszawie spotka się z prezydentem Azerbejdżanu Ilhamem Alijewem.

Rząd o Narodowym Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego. We wtorek o 9:00 rząd zajmie się projektem ustawy o Narodowym Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego “Instytucie Wolności”, przedłożonym przez pełnomocnika rządu ds. społeczeństwa obywatelskiego. Nowo powstałe centrum ma przejąć zadania Departamentu Pożytku Publicznego w Ministerstwie Rodziny. Projekt – do którego ostatnio dopisano nazwę ”Instytut Wolności” – budzi wiele kontrowersji. Zdaniem opozycji i części komentatorów, upartyjni on działalność organizacji pozarządowych.

Platforma na Pomorzu. We wtorek Platforma organizuje kolejne konsultacje programu Polska Obywatelska 2.0. Tego dnia politycy PO spotkają się z mieszkańcami województwa pomorskiego. Jak zapowiadają, w 19 miejscowościach będą rozmawiać z Polakami o planach oraz o bieżących problemach jak deforma edukacji czy próby podporządkowania samorządów przez PiS.

Przesłuchania Marcina i Katarzyny P. W środę o 10:00 komisja śledcza ds. Amber Gold przesłucha Marcina P., byłego prezesa Amber Gold, a dzień później, w czwartek o 10:00 – Katarzynę P., byłą wiceprezes Amber Gold. Do przesłuchań dojdzie w sądzie okręgowym w Warszawie.

Senat o leczniczej marihuanie. W środę o 11:00 rozpocznie się dwudniowe posiedzenie Senatu. Niewykluczone, że izba wyższa zajmie się tzw. ustawą o legalizacji medycznej marihuany. Tego punktu nie ma co prawda w porządku obrad, ale w tej sprawie we wtorek o 8:30 zbiera się senacka komisja zdrowia. Senatorowie na pewno zajmą się m.in. ustawą o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego pracowników wykonujących zawody medyczne zatrudnionych w podmiotach leczniczych.

Morawiecki o SKOK-ach. W środę o 12:00 na posiedzeniu sejmowej komisji finansów publicznych wicepremier Mateusz Morawiecki oraz przewodniczący KNF Marek Chrzanowski przestawią informację w sprawie sytuacji w spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych.

Tusk w Berlinie i Tallinie. W czwartek o 12:00 w Berlinie przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk weźmie udział w przygotowaniach szczytu G20 z udziałem europejskich szefów państw i rządów pod przewodnictwem kanclerz Angeli Merkel. Tego samego dnia wieczorem Tusk pojawi się na inauguracji estońskiej prezydencji w radzie UE. Jego wystąpienie zaplanowano na 19:10. W piątek przewodniczący RE spotka się z premierem i prezydent Estonii.

Polsko-hiszpańskie konsultacje międzyrządowe. W piątek w Warszawie odbędą się polsko-hiszpańskie konsultacje międzyrządowe pod przewodnictwem premier Beaty Szydło oraz premiera Hiszpanii Mariano Rajoya. Dokładny plan konsultacji nie został jeszcze podany.

Kongres PiS. W sobotę w Przysusze odbędzie się druga część kongresu PiS, który potem – jak zapowiadał Jarosław Gowin – ma przekształcić się w kongres całej Zjednoczonej Prawicy. Głos – co potwierdził Adam Bielan – ma zabrać trzech liderów partyjnych: Jarosław Kaczyński, Zbigniew Ziobro i Jarosław Gowin oraz przedstawiający nowe propozycje gospodarcze wicepremier Mateusz Morawiecki. Jarosław Gowin wyraził ostatnio nadzieję, że kongres będzie początkiem procesu schodzenia ku centrum i początkiem polityki umiaru.

Rada Krajowa PO. Jak pisaliśmy na 300POLITYCE, w sobotę odbędzie się posiedzenie Rady Krajowej PO. W ten sposób największa partia opozycyjna chce doprowadzić do zderzenia politycznego duopolu PO-PiS – tego dnia odbędzie się także wspomniany wyżej kongres PiS. RK ma powołać m.in. zespół, który opracuje ofertę programową na najbliższe wybory samorządowe.

Fot. PiS