Stan wojenny, zmiany w prawie o zgromadzeniach, TK i dyskusja o przeszłości posła Stanisława Piotrowicza – to niektóre z kluczowych tematów mijającego tygodnia. Oprócz tego dowiedzieliśmy się jak rozmawia się z Łukaszenką i kiedy zdaniem PiS wolno grzebać w życiorysach.
Kempa o swobodach obywatelskich. Jednym z najważniejszych tematów politycznych końca roku są zmiany w prawie o zgromadzeniach, które zaproponowało PiS. Tak Beata Kempa w poniedziałek w programie „4 Strony” TVP Info je zdefiniowała: „W mojej ocenie najważniejsza jest kwestia bezpieczeństwa. (…) Ja bym to uznała za rozszerzenie swobód obywatelskich”.
Ciepło Łukaszenki. Marszałek Senatu Stanisław Karczewski uznał w rozmowie z Konradem Piaseckim w Radiu ZET, że jego rozmowa z Aleksandrem Łukaszenką w trakcie wizyty na Białorusi była „ciepła”, a sam Łukaszenka to „ciepły człowiek”. Opozycja oczywiście nie mogła nie skorzystać z takiego prezentu.
Piotrowicz o zrozumiałym ataku. Przeszłość Stanisława Piotrowicza będzie tematem i w nowym tygodniu. Ale poseł PiS (nazywany przez opozycję „prokuratorem”) przedstawił w środę – w charakterystyczny dla siebie sposób wytłumaczenie całej sytuacji: Zrozumiały jest atak na mnie jako tego, który stał się twarzą zaprowadzenia ładu konstytucyjnego.
Kijowski o stanie wojennym. Mateusz Kijowski w środowej „Popołudniowej rozmowie RMF” tak mówił o stanie wojennym: „Wszyscy pamiętamy, że wiele rzeczy się działo, aczkolwiek też trzeba uważać z przerysowywaniem. Pamiętamy ofiary śmiertelne zamieszek w kopali Wujek”.
Seremet o zirytowanym Tusku. „Donald Tusk był mocno poirytowany. Krytykował prokuraturę, krytykował UOKiK” – tak przed komisją śledczą ds. Amber Gold Andrzej Seremet opisywał naradę z Donaldem Tuskiem po wybuchu afery Amber Gold. Przesłuchanie Seremeta – który przyznał m.in. że Zbigniew Ziobro postąpił słusznie ws. jawności postępowań dyscyplinarnych – było pierwszym, w którym przed komisją nie tylko zasiadł ktoś ważny dla sprawy (jak prokuratorzy z Gdańska) ale jednocześnie znany opinii publicznej.
Sasin o grzebaniu w życiorysach. Jacek Sasin w piątek zaprezentował nowy argument PiS w dyskusji wokół przeszłości Stanisława Piotrowicza. „Zwróciłbym się do liderów opozycji aby zaczęli stosować jednolite standardy. Nie jest dobrym grzebanie w życiorysach”. Te słowa Sasina na pewno wrócą jeszcze wielokrotnie i to nie tylko w debacie o przewodniczącym Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka.
Kaczyński o zmianie w prawie o zgromadzeniach Na 80. miesięcznicy katastrofy smoleńskiej Jarosław Kaczyński podsumował dyskusję o zmianach w prawie o zgromadzeniach: „Zmienimy prawo tak, by wszyscy mieli realne prawo do demonstracji, żeby nie można było ich zakłócać.