Najbliższy tydzień rozpocznie się od kolejnych protestów przeciwko zaostrzeniu prawa aborcyjnego. We wtorek rząd zajmie się utworzeniem Wojsk Obrony Terytorialnej, a sejmowa podkomisja rozpocznie prace nad projektem dot. zalegalizowania leczniczej marihuany. Z kolei w Gdańsku młodzi posłowie PO wezmą udział w spotkaniu organizowanym w ramach Klubu Obywatelskiego.

W tym tygodniu także najprawdopodobniej powróci temat Trybunału Konstytucyjnego. W czwartek upływają bowiem trzy miesiące, które KE dała Polsce na wdrożenie zaleceń dotyczących rozwiązania kryzysu wokół TK. Ponadto nie jest wykluczone, że na dniach do Sejmu trafią kolejne projekty dot. zmian w Trybunale, które zapowiadał Stanisław Piotrowicz.

*****

NIEDZIELA

Protest kobiet. W niedzielę o 15:00 przed Sejmem rozpocznie się kolejna manifestacja, m.in. przeciwko zaostrzeniu prawa aborcyjnego. – Nie zgadzamy się aby… dzieci rodziły dzieci, aby ofiary gwałtów MUSIAŁY rodzić dzieci swoich oprawców, aby kobiety MUSIAŁY nosić pod sercem ciężko chore dzieciątko tylko po to aby patrzeć na jego śmierć zaraz po porodzie, aby po poronieniu kobiety były przesłuchiwane – piszą organizatorki. Następna pikieta ma odbyć się w poniedziałek.

PAD na Węgrzech. Prezydent Duda w niedzielę składa wizytę na Węgrzech w związku z obchodami 60. rocznicy Rewolucji Węgierskiej 1956 r. W planie jest m.in. spotkanie z prezydentem Węgier oraz z Polakami przybyłymi na obchody 60. rocznicy Rewolucji Węgierskiej. Także w tym tygodniu, we wtorek prezydent Duda złoży wizytę w województwie podlaskim. Głowa państwa spotka się z mieszkańcami Hajnówki oraz Siemiatycz. Dzień później, w środę PAD spotka się z prezydentem Senegalu.

*****

WTOREK

Rząd o utworzeniu WOT. Na wtorkowym posiedzeniu rząd zajmie się projektem nowelizacji ustawy o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej, zakładającym utworzeniem Wojsk Obrony Terytorialnej jako nowego rodzaju Sił Zbrojnych. Posiedzenie rozpocznie się o 12:00.

TK o kuratorach sądowych. We wtorek o 12:30 Trybunał Konstytucyjny rozpozna wniosek prezydenta o zbadanie zgodności nowelizacji ustawy o kuratorach sądowych z 9 lipca 2015 roku z Konstytucją. TK rozpozna wniosek w pełnym składzie. Rozprawie będzie przewodniczyć Andrzej Rzepliński, sędzią-sprawozdawcą będzie Julia Przyłębska.

Podkomisja o legalizacji leczniczej marihuany. We wtorek ok. 14:00 – bezpośrednio po posiedzeniu Komisji Zdrowia – zbierze się nadzwyczajna podkomisja, by rozpatrzyć projekt zmian w prawie autorstwa Kukiz ’15. Propozycja trafiła do podkomisji kilka dni temu. Jak pisaliśmy na 300POLITYCE, podkomisja ma zakończyć prace do 30 listopada, a więc prace potrwają nieco ponad miesiąc. Ustawa mogłaby wejść w życie od 2017 roku, jeżeli Sejm utrzyma tempo pracy.

Klub Obywatelski w Gdańsku. We wtorek o 18:00 w Gdańsku odbędzie się otwarte spotkanie w ramach Klubu Obywatelskiego w Gdańsku z udziałem posłów: Joanny Muchy, Agnieszka Pomaskiej, Rafała Trzaskowskiego, Sławomira Nitrasa, Pawła Olszewskiego i Cezarego Tomczyka. To pierwsze spotkanie młodych polityków PO, którzy utożsamiani są z frakcją niezadowoloną z obecnego przywództwa. Według naszych informacji, mają zamiar występować w tym składzie w innych regionach.

Sejmowe komisje o budżecie na 2017 rok. We wtorek o 12:00 Komisja Edukacji, Nauki i Młodzieży, a w czwartek o 10:00 Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka rozpatrzą i zaopiniują dla Komisji Finansów Publicznych rządowy projekt ustawy budżetowej na 2017 rok w zakresie odpowiednim dla danej komisji. Prace nad przyszłorocznym budżetem państwa rozpoczęły się już w ubiegłym tygodniu.

*****

ŚRODA

Tusk w PE o konkluzjach szczytu. W środę o 9:00 przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk przedstawi na forum Parlamentu Europejskiego informację o konkluzjach ostatniego unijnego szczytu.

Spotkania PO z wyborcami. W środę politycy Platformy odwiedzą 17 powiatów na Mazowszu. Największa partia opozycyjna chce do lipca spotkać się z wyborcami we wszystkich powiatach w Polsce. Wspólne spotkanie organizują m.in. Grzegorz Schetyna, Ewa Kopacz i Cezary Tomczyk – o 19:45 w Węgrowie. Z mieszkańcami Mazowsza spotkają się także m.in. Małgorzata Kidawa-Błońska, Andrzej Halicki, Michał Boni czy Rafał Grupiński.

*****

CZWARTEK

Termin KE na wprowadzenie zaleceń dot. TK. W czwartek upływają trzy miesiące, które KE dała Polsce na wdrożenie zaleceń dotyczących rozwiązania kryzysu wokół TK. W ubiegłym tygodniu Frans Timmermans zapowiedział, że nie przestanie zajmować się sprawą polskiego sądu konstytucyjnego, dopóki problem nie zostanie rozwiązany. Pod koniec lipca KE zaleciła m.in. publikację wyroków dot. TK.