Komisja Europejska ponownie zajmie się sytuacją w Polsce, niewykluczone jest przyjęcie o opinii o praworządności. Wizyty w Warszawie zaplanowali sekretarz generalny NATO oraz szefowa unijnej dyplomacji. Nowoczesna tuż obok siedziby PiS na Nowogrodzkiej będzie świętować pierwsze urodziny, a rząd zajmie się wprowadzeniem minimalnej stawki godzinowej. Oto najważniejsze polityczne wydarzenia nadchodzącego tygodnia.
KE o sytuacji w Polsce. W środę Komisja Europejska – zgodnie z zapowiedzią wiceprzewodniczącego KE ds. rynku cyfrowego Andrusa Ansipa – ponownie zajmie się sytuacją w Polsce i kryzysem wokół Trybunału Konstytucyjnego. Ewentualne przyjęcie przez KE opinię o praworządności w Polsce – a taki scenariusz pojawia się wśród przecieków z Komisji – znów, przynajmniej na kilka dni, przykryje inne tematy polityczne.
Szef NATO w Warszawie. W poniedziałek Jens Stoltenberg rozpocznie dwudniową wizytę w Polsce. W poniedziałek o 18:30 sekretarz generalny NATO spotka się z prezydentem Andrzejem Dudą. Na 18:40 zaplanowano wypowiedź dla mediów. Po spotkaniu z dziennikarzami planowana jest kolacja robocza – już w szerszym gronie, z udziałem szefów MSZ, MON oraz BBN. We wtorek Stoltenberg spotka się z Antonim Macierewiczem, Beatą Szydło oraz Witoldem Waszczykowskim. Dodatkowo o 11:00 będzie mieć wystąpienie na UW.
Mogherini w Warszawie. W tym tygodniu w Polsce będzie przebywać Federica Mogherini. Do wizyty ma dojść 2 czerwca – o spotkaniu szefowej unijnej dyplomacji z premier Beatą Szydło poinformowała już Kancelaria Premiera.
Pierwsze urodziny Nowoczesnej. Event z okazji pierwszych urodzin Nowoczesnej odbędzie się w poniedziałek o 16:30 w PIN-UP STUDIO na Nowogrodzkiej, tuż obok siedziby PiS. Spotkanie otworzy wystąpienie Ryszarda Petru – ok. 16:35 – a także posłów i założycieli partii. Po części oficjalnej partia zaprasza na tort i poczęstunek. 31 maja mija rok od Kongresu Założycielskiego Nowoczesnej na Torwarze.
Rząd o minimalnej stawce godzinowej. Na wtorkowym posiedzeniu o 12:00 rząd zajmie się projektem wprowadzającym minimalną, 12-złotową stawkę godzinową. To jedna z zapowiedzi premier Szydło z expose. Minimalna stawka godzinowa miałaby obowiązywać od 1 stycznia 2017 roku. Propozycja Ministerstwa Pracy zakłada także likwidację ustalania wynagrodzenia pracowników w okresie ich pierwszego roku pracy na poziomie 80% minimalnego wynagrodzenia. Projekt nakłada na PIP zadania w zakresie kontroli przestrzegania obowiązku zapewnienia minimalnej stawki godzinowej.
Komisja Zdrowia o sytuacji w CZD. We wtorek o 15:00, na posiedzeniu Komisji Zdrowia, przedstawiciel Ministerstwa Zdrowia przedstawi informację na temat aktualnej sytuacji w Szpitalu Instytucie “Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka”. Posiedzenie odbędzie się w Sali Kolumnowej. Protest pielęgniarek w CZD – które domagają się podwyżek i poprawy warunków pracy – trwa od wtorku.
Fot. Paweł Kula/Sejm