– Zespół pod kierownictwem ministrów Szałamachy i Kowalczyka przygotowuje nowe rozwiązania podatkowe. Będą bardzo odważne i nowoczesne – zapowiedziała Beata Szydło w comiesięcznej rozmowie z internautami za pośrednictwem Facebook Live. Premier Szydło jasno dała do zrozumienia, że chodzi m.in. o to, aby podatki były prostsze i bardziej czytelne. Oto najważniejsze fragmenty internetowej rozmowy z szefową rządu.

NOWE ROZWIĄZANIA PODATKOWE BĘDĄ ODWAŻNE I NOWOCZESNE: „Zaczęliśmy rozważać rozwiązanie, które moglibyśmy wprowadzić. Ambitne, nowoczesne, bardzo odważne. W tej chwili, kiedy spotykam się z państwem, w tym pokoju obok, za tymi drzwiami, pracuje zespół pod kierownictwa ministra Szałamachy i ministra Kowalczyka, który przygotowuje nowe rozwiązania podatkowe. Mogę powiedzieć, że one będą bardzo odważne i nowoczesne. Nie chcę jeszcze mowić o szczegółach”

ŻEBY PODATKI BYŁY PROSTSZE I BARDZIEJ CZYTELNE: „Szukamy takiego rozwiązania, żeby dać możliwość lepszej ściągalności podatku, inwestowania, żeby to było doceniane poprzez system podatkowy i żeby wreszcie te podatki były prostsze i bardziej czytelne. Już w najbliższym czasie, w momencie, kiedy ta ustawa zostanie przygotowana, następne nasze spotkanie na FB będzie dotyczyło tych nowych rozwiązań”

PO PRZYGOTOWANIU NOWEGO PROJEKTU PODATKOWEGO NIE BĘDZIE PROBLEMU KWOTY WOLNEJ: „Jeżeli uda nam się przygotować nowy projekt podatkowy, wówczas nie będziemy mieli problemu kwoty wolnej od podatku. Natomiast jest też możliwość, żeby kwota wolna od podatku zaczęła być wprowadzana systematycznie. Nie stać nas na to, żeby od razu wprowadzić kwotę wolną dla wszystkich w wysokości 8 tys. zł. Szukany takiego rozwiązania, które dawałoby nam możliwość na początek zabezpieczenia – czyli podwyższenia kwoty – tych, którzy osiągają najniższe dochody. W tym kierunku idą prace rządowe, ale jednocześnie pracujemy nad kompleksową zmianą”

OSŁABIANIE SIĘ ZŁOTÓWKI JEST WYNIKIEM KLIMATU POLITYCZNEGO WYWOŁANEGO PRZEZ NIEODPOWIEDZIALNE DZIAŁANIA OPOZYCJI: „Niestety osłabianie się złotówki jest w pewnym sensie wynikiem pewnego klimatu politycznego, który został wywołany wokół Polski przede wszystkim przez nieodpowiedzialne zachowania opozycji. Przez to, że opozycja zrobiła swoistą histerię wokół tego, co w tej chwili podejmuje polski rząd w Polsce, niepotrzebnie angażując zewnętrznych obserwatorów do wewnętrznych spraw polskich. Panujemy nad tym. Uspokajam, że wszystko jest pod kontrolą”

KOŃCZYMY Z POLSKĄ RESORTOWĄ: „Wielkim wyzwaniem jest projekt przygotowany przez wicepremiera Morawieckiego i realizowany przez Komitet Rozwoju Rady Ministrów. To program, który jest ponadresortowy. Musieliśmy taką nową formułę stworzyć, dlatego, że tego programu nie da się realizować tylko i wyłącznie w jednym ministerstwie. On musi być realizowany poprzez współpracę wielu ministerstwa. A więc kończymy z Polską resortową, chcemy budować taką płaszczyznę porozumienia i zarządzania projektami w Radzie Ministrów”

Fot. Facebook