Po intensywnym politycznie tygodniu, zakończonym uroczystym Zgromadzeniem Narodowym – także z politycznym kontekstem – wszystkie największe siły wyraźnie odpuściły weekend. Nawet KOD, po niezłym sondażu w piątkowej GW, ograniczyło się do małych eventów. To pierwsza tak spokojna sobota od dobrych kilku tygodni, ale ten stan rzeczy nie może potrwać długo. Tuż po weekendzie – przede wszystkim za sprawą marszałka Kuchcińskiego – powróci temat Trybunału Konstytucyjnego.

Trudno uwierzyć, że jeszcze niedawno kanały informacyjne godzinami relacjonowały weekendowe antyrządowe manifestacje, na czele z wielotysięcznymi marszami KOD-u. Jeszcze w kwietniu pomysł zaostrzenia ustawy antyaborcyjnej elektryzował opinię tak bardzo – co pokazały protesty nie tylko w Warszawie, ale w całej Polsce – że ugrupowanie rządzące zdecydowało o wyciszaniu tematu. W sobotę jednak prawdziwa polityka zatrzymała się w miejscu.

Platforma zorganizowała co prawda kolejne spotkanie Klubu Obywatelskiego w Koszalinie, ale – po pierwsze – bez udziału Grzegorza Schetyny to event czysto lokalny, o którym mogą dowiedzieć się najwyżej mieszkańcy Koszalina z lokalnych mediów (choć biorąc pod uwagę zainteresowanie debatą i to nie jest pewne), a po drugie – Kluby Obywatelskie to w praktyce spotkania członków PO. Z kolei Mateusz Kijowski, zajęty budowaniem struktur, spotyka się z sympatykami w Szczecinie, przez co pikieta „Stop inwigilacji” przed KPRM nie wywołuje większego zainteresowania.

Brak aktywności partii dobrze widać w trzech największych kanałach informacyjnych, które skupiają się na podsumowaniu wydarzeń mijającego tygodnia. Dzieje się tak mało, że TVP Info zdecydowało się wyemitować debatę z udziałem Anny Fotygi. Frankowicze znów protestują przed siedzibą NBP, ale ich sytuacji to nie zmieni, bo nowa wersja prezydenckiego projektu ustawy frankowej ma być przedstawiona dopiero na przełomie maja i czerwca.

Dlatego – jak można przypuszczać – jutro, w porannych programach Moniki Olejnik i Bogdana Rymanowskiego, głównymi tematami będą wydarzenia z tygodnia, czyli przede wszystkim wybór nowego sędziego TK i głosowanie „na cztery ręce”, rezolucja PE oraz piątkowe wystąpienie prezydenta Dudy, wygłoszone w trakcie Zgromadzenia Narodowego w Poznaniu. Temat Trybunału będzie zresztą obecny także w przyszłym tygodniu.

Fot. 300POLITYKA