Ewa Kopacz na początku tygodnia ma ogłosić, kto zostanie nowym rzecznikiem rządu. Można przypuszczać, że nastąpi to we wtorek, po posiedzeniu Rady Ministrów. Będzie to pierwsze większe polityczne wydarzenie tego tygodnia.

W środę marszałek Sikorski ogłosi datę wyborów prezydenckich. Jak pisaliśmy na 300POLITYCE, I tura ma odbyć się 10 maja. To dla kandydata Platformy najlepszy z możliwych terminów. Akurat 8 maja na Westerplatte odbędą się obchody 70. rocznicy zakończenia II wojny światowej. W ostatnim dniu kampanii przebitki Bronisława Komorowskiego z europejskimi przywódcami mogą mu tylko pomóc.

Według rozmówców 300POLITYKI, dzień później, 5 lutego, Bronisław Komorowski oficjalnie ogłosi, że ubiera się o reelekcję. W kończącym się tygodniu prezydent mówił, że decyzję dotyczącą swojego startu będzie chciał ogłosić „szybko po decyzji marszałka”.

W czwartek także Sejm zajmie się konwencją antyprzemocową. O 13:00 zbiorą się połączone Komisje Sprawiedliwości i Praw Człowieka oraz Spraw Zagranicznych, by rozpatrzyć poprawki zgłoszone w czasie do II czytania do projektu ustawy ratyfikującej. To ważne posiedzenie, które formalnie otwiera drogę do III czytania. Jeżeli Komisje rozpatrzą poprawki, głosowanie może odbyć się w piątkowym, porannym bloku głosowań.

Bardzo możliwe, że posłowie przegłosują konwencję na kilka godzin przed Konwencją Platformy. Radę Krajową tej partii ws. wyborów prezydenckich zaplanowano na piątek, prawdopodobnie na godzinę 12:00 na Stadionie Narodowym. Jak pisała „Rzeczpospolita”, prezydent nie był chętny, by pokazywać się na posiedzeniu władz PO, bo chce budować wizerunek kandydata ponadpartyjnego. Ostatecznie jednak prawdopodobnie się pojawi.

W sobotę odbędzie się prezydencka konwencja PiS z Andrzejem Dudą, choć – o czym pisała 300POLITYKA – największa partia opozycyjna pierwotnie chciała zderzyć się z Platformą, organizując swój event w dniu Rady Krajowej PO. Byłoby to klasyczne polityczne zagranie – w przeszłości wielokrotnie konwencje dwóch największych partii odbywały się w tym samym dniu. Konwencja PiS odbędzie się w warszawskim ATM Studio.

Polityczny tydzień zakończy Janusz Korwin-Mikke. W niedzielę w Warszawie odbędzie się konwencja założycielska partii, na której działacze KORWiN mają pokazać, że zaledwie po dwóch tygodniach są już prężnie działające struktury we wszystkich województwach i setki ludzi gotowych do pracy.

Fot. Sejm