Nadchodzący tydzień w polityce to przede wszystkim dyskusja po wyborach do PE, nadzwyczajny szczyt UE oraz przesłuchanie Donalda Tuska przez komisję śledczą ds. VAT.

*****

Wyniki wyborów do PE. – Oficjalne wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego poznamy najpewniej w poniedziałek późno wieczorem lub we wtorek rano – mówiła szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak w rozmowie z Radiem Zet.

Szczyt UE. We wtorek – tuż po wyborach – szefowie państw i rządów UE spotkają się na szczycie w Brukseli. Omówią wyniki wyborów i rozpoczną proces mianowania szefów unijnych instytucji. – Oczywiście proces ten będzie przebiegać zgodnie z zasadami traktatowymi. Efekt powinien być wyważony pod względem geograficznym i demograficznym, tak by zarówno duże, jak i mniejsze kraje były reprezentowane na najwyższych stanowiskach w UE – mówił Donald Tusk. Przewodniczący RE zapowiadając to spotkanie po szczycie w Sybinie, podkreślił, że chciałby, aby nowych przywódców Rada Europejska mianowała w czerwcu.

Posiedzenie Senatu. We wtorek i środę będzie kontynuowane posiedzenie Senatu. Do rozpatrzenia pozostały cztery nowelizacje ustaw: o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych, o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta, a także Prawa spółdzielczego oraz kodeksu postępowania administracyjnego. Rozpatrzony zostanie senacki projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach rodzinnych. Senat podejmie uchwałę w 40. rocznicę I pielgrzymki Jana Pawła II do Polski oraz w 30. rocznicę odrodzenia Senatu.

Przesłuchanie Tuska. W środę o 10:00 komisja śledcza ds. VAT przesłucha byłego premiera, obecnie przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska. Z kolei dzień później, w czwartek o 10:00 komisja przesłucha przewodniczącego Związku Zawodowego Celnicy PL Sławomira Siwego.

PAD w Azerbejdżanie. W poniedziałek o 11:00 w Belwederze prezydent Andrzej Duda weźmie udział w spotkaniu z okazji Dnia Samorządu Terytorialnego. We wtorek o 12:00 w Pałacu Prezydenckim PAD weźmie udział w Gali XIV edycji Olimpiady Przedsiębiorczości. Z kolei w czwartek prezydent rozpocznie oficjalną wizytę w Azerbejdżanie. Dokładny plan wizyty nie jest jeszcze znany.