Tuż po zakończeniu długiego weekendu, do Polski przyjedzie Frans Timmermans, by poprzeć Włodzimierza Cimoszewicza w wyborach do PE. Komisja śledcza ds. VAT przesłucha Grzegorza Schetynę, a Senat zajmie się rozszerzeniem programu 500+ na pierwsze dziecko. Z kolei pod koniec tygodnia Donald Tusk odbierze nagrodę Człowieka Roku „Gazety Wyborczej”.

*****

Wizyta Timmermansa. W poniedziałek wizytę w Polsce – kolejną w ostatnim czasie – złoży wiceprzewodniczący Frans Timmermans. – Popiera wszystkie siły, które uważa za rozsądne. Jestem zadowolony z tego, że popiera SLD. Jest to jego ostatnia wizyta przed wyborami do PE. Popiera osobiście Włodzimierza Cimoszewicza i po to przyjeżdża – mówił Włodzimierz Czarzasty w Polsat News. Debata Timmermans-Cimoszewicz-Kwaśniewski o przyszłości Unii Europejskiej i Europie socjalnej rozpocznie się o 13:00. Na 14:00 zaplanowano briefing prasowy. Następnie Timmermans na placu Zamkowym wesprze kampanię Włodzimierza Cimoszewicza.

Dalszy ciąg kampanii do PE. Nadchodzący dni w polityce to przede wszystkim kolejny etap kampanii przed wyborami do Parlamentu Europejskiego, które odbędą się za trzy tygodnie. Wiosna Biedronia planuje na poniedziałek Europejską Burzę Mózgów w Gliwicach, a na wtorek – w Kielcach. Koalicja Europejska w weekend zorganizuje regionalną konwencję prawdopodobnie w Płocku – w okręgu Włodzimierza Czarzastego. Ponadto od soboty rozpoczyna się nieodpłatne rozpowszechnianie audycji wyborczych w programach publicznych nadawców radiowych i telewizyjnych przygotowanych przez komitety wyborcze.

Prezydent Gruzji w Polsce. Na początku tygodnia oficjalną, trzydniową wizytę w Polsce złoży prezydent Gruzji Salome Zourabichvili. Dokładny plan nie jest jeszcze znany. W środę o 12:00 w Pałacu Prezydenckim prezydent Andrzej Duda wręczy statuetki i dyplomy zwycięzcom IV edycji Konkursu Architektoniczno-Urbanistycznego „Lider Dostępności”, a dzień później w czwartek PAD weźmie udział jako gość specjalny w Szczycie Liderów Procesu Brdo-Brioni, który odbędzie się w Tiranie w Albanii. Na marginesie tego spotkania prezydent odbędzie także rozmowy dwustronne z prezydentem Albanii.

Ślubowanie sędziego TK. Na początku tygodnia powinno odbyć się ślubowanie nowego sędziego TK Wojciecha Sycha – wybranego pod koniec kwietnia przez Sejm – który zastąpi w Trybunale Sławomirę Wronkowską-Jaśkiewicz. Jej 9-letnia kadencja kończy się w poniedziałek.

Schetyna przed komisją śledczą. We wtorek o 12:00 komisja śledcza ds. VAT przesłucha przewodniczącego PO Grzegorza Schetynę, a dzień później w środę byłego ministra finansów Jacka Rostowskiego – częściowo na posiedzeniu zamkniętym o 10:00, a o 14:00 na posiedzeniu otwartym dla mediów.

Senat o rozszerzeniu 500+. Senat na trzydniowym posiedzeniu, rozpoczynającym się w środę, zajmie się rozszerzeniem programu Rodzina 500+ na pierwsze dziecko. Jest niemal pewne, że izba wyższa przyjmie ustawę bez poprawek, tak by następnie mógł ją podpisać prezydent Duda. Senat zajmie się także ustawą obniżającą podatek miedziowy o 15%.

Nieformalne posiedzenie szefów państw i rządów. Rada Europejska spotka się w czwartek na nieformalnym szczycie w rumuńskim Sybinie. Gospodarzem będzie Klaus Iohannis, prezydent Rumunii, sprawującej obecnie prezydencję w Radzie. Spotkanie poprowadzi przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk. Obecni będą także przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker oraz przewodniczący Parlamentu Europejskiego Antonio Tajani. Przywódcy UE będą rozmawiać o następnym programie strategicznym UE na lata 2019-2024. Wymienią poglądy na temat wyzwań i priorytetów UE w nadchodzącym okresie.

Rozmowy ws. nauczycieli. W piątek ma odbyć się kolejne spotkanie poświęcone edukacji, zorganizowane w ramach tzw. oświatowego okrągłego stołu, zaproponowanego przez premiera Morawieckiego, do którego doszło na Stadionie Narodowym.

Gala Człowieka Roku GW. W piątek Donald Tusk odbierze tytuł Człowieka Roku “Gazety Wyborczej”. Uroczystość wręczenia tego tytułu odbędzie się w warszawskiej siedzibie Agory. Według informacji Wirtualnych Mediów, laudację na cześć Tuska ma wygłosić amerykański historyk Timothy Snyder.

Fot. SLD