Nadchodzący tydzień w polityce to przede wszystkim obchody 1 i 3 maja, połączone 15. rocznicą wejścia Polski do UE oraz wystąpienie Donalda Tuska na Uniwersytecie Warszawskim. W najbliższych dniach odbędą się także kolejne rozmowy ws. zmian w oświacie, prezydent Duda wygłosi orędzie, a ulicami Warszawy przejdzie organizowany przez Konfederację Marsz Suwerenności.

*****

Posiedzenie rządu. Rada Ministrów zbierze się wyjątkowo w poniedziałek o 9:00. W porządku obrad projekt nowelizacji ustawy o odpadach, projekt nowelizacji rozporządzenie w sprawie wykazu linii kolejowych o znaczeniu państwowym oraz projekt uchwały w sprawie częściowego podziału rezerwy celowej na zwiększenia wynagrodzeń wynikające ze zmian organizacyjnych i nowych zadań w państwowych jednostkach budżetowych w 2019 roku.

Posiedzenie KW. W poniedziałek o 10:00 odbędzie się niejawne posiedzenie komisji do spraw reprywatyzacji nieruchomości warszawskich. Po nim, około 10:45, planowana jest konferencja prasowa członków komisji – ogłoszenie decyzji w zakresie odszkodowania i zadośćuczynienia dla lokatorów.

PAD w Wędrzynie i Międzychodzie. W poniedziałek o 12:00 prezydent Andrzej Duda złoży roboczą wizytę w 17. Wielkopolskiej Brygadzie Zmechanizowanej w Wędrzynie. Prezydent m.in. odznaczy Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości uczestników walk w irackiej Karbali w 2004 roku. Prezydentowi towarzyszył będzie szef MON Mariusz Błaszczak. Także w poniedziałek PAD złoży wizytę w Międzychodzie w województwie wielkopolskim, gdzie o 17:30 spotka się z mieszkańcami.

Rozmowy ws. nauczycieli. – Już we wtorek kolejne spotkanie [oświatowego okrągłego stołu], podstoliki i dalsze terminy do uzgodnienia z tymi, którzy udział w debacie biorą. Tak żeby właśnie umożliwić wszystkim zainteresowanym obecność na kolejnych debatach – mówiła Joanna Kopcińska w rozmowie z Bogdanem Rymanowskim w programie “Wydarzenia i opinie” Polsat News. Ponadto zapewne na początku tygodnia – na podstawie specjalnego prawa, uchwalonego kilka dni temu – odbędą się klasyfikacje maturzystów, w tych szkołach, której do tej pory do tego nie doszło.

Orędzie PAD. – Mamy rocznicę wstąpienia Polski do NATO, 20. rocznicę, do UE 1 maja 15. rocznicę. Zresztą mogę powiedzieć, że będzie z tego tytułu orędzie pana prezydenta wygłoszone. 30 kwietnia [tj. wtorek] – zapowiedział Błażej Spychalski w Radiu Zet.

Piknik Europejski SLD. W środę o 11:00 przy pomniku Ignacego Daszyńskiego w Warszawie odbędzie się organizowany przez SLD Piknik Europejski z udziałem m.in. Włodzimierza Cimoszewicza. Ponadto uroczystości z okazji święta pracy odbędą się na terenie całego kraju, w kilkudziesięciu miejscach Polski.

Marsz Suwerenności. W środę w Warszawie, w 15. rocznicę wejścia do Polski, odbędzie się organizowany przez Konfederację Marsz Suwerenności. Początek o 13:00 na placu Zamkowym. Marsz o 14:00 wyruszy Krakowskim Przedmieściem do ul. Świętokrzyskiej, a następnie do ulicy Jasnej pod przedstawicielstwo Komisji Europejskiej, gdzie odbędzie się pikieta.

Together for Europe – High Level Summit. W środę w Warszawie odbędzie się organizowany przez KPRM szczyt „Together for Europe – High Level Summit”. Jak pisaliśmy na 300POLITYCE, w wydarzeniu wezmą udział premierzy/prezydenci prawie wszystkich państw, które weszły do UE 1 maja 2004 roku. 1 maja 2004 roku miało miejsce największe rozszerzenie UE. Wtedy do wspólnoty weszło dziesięć państw: Cypr, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Malta, Polska, Słowacja, Słowenia i Węgry.

PAD na Pikniku Europejskim. W środę w Puławach prezydent Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą wezmą udział w Pikniku Europejskim zorganizowanym z okazji 15-lecia przystąpienia Polski do Unii Europejskiej, gdzie ok. 15:45 spotkają się z mieszkańcami.

Obchody 2 maja. W czwartek prezydent Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornahuser-Dudą wezmą udział w uroczystościach z okazji Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Dnia Polonii i Polaków za Granicą. O 11:15 odbędzie się uroczyste podniesienie Flagi Państwowej RP na Wieży Zegarowej Zamku Królewskiego, a o 14:00 – uroczystości na dziedzińcu Belwederu i wystąpienie PAD.

Wystąpienie Tuska. – Nadzieja i odpowiedzialność. O Konstytucji, Europie i wolnych wyborach. Liberté! i Katedra im. Tadeusza Mazowieckiego UW zapraszają na wystąpienie Przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. Zapraszamy wszystkich, dla których Konstytucja, wartości europejskie i przyszłość polskiej demokracji są ważne – piszą organizatorzy w zaproszeniu na wydarzenie. Przewodniczący Rady Europejskiej wygłosi swoje wystąpienie w piątek o 14:00 na Uniwersytecie Warszawskim.

Obchody 3 maja. W piątek odbędą się uroczystości z okazji Święta Narodowego 3 maja z udziałem Pary Prezydenckiej. Na 11:00 zaplanowano uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych, na 12:00 – uroczystość na placu Zamkowym. Z kolei o 13:55 odbędzie się defilada z okazji 20 lat Polski w NATO i 15 lat w Unii Europejskiej.

Konwencje regionalne. W nadchodzącą sobotę odbędzie się kolejna konwencja Koalicji Europejskiej – tym razem najpewniej w Białymstoku. Miejsce konwencji PiS-u nie jest na razie znane.

Fot. Facebook Donalda Tuska