Nadchodzący tydzień w polityce to przede wszystkim dalszy ciąg kampanii europarlamentarnej – Radę Krajową planuje Platforma, Wiosna przedstawi kandydatów, a PiS zorganizuje kolejną konwencję regionalną, tym razem we Wrocławiu.

W TSUE odbędzie się rozprawa ws. KRS – co zapewne także stanie się tematem kampanii, a komisja śledcza ds. VAT przesłucha m.in. Pawła Grasia oraz Krzysztofa Parchimowicza. W Brukseli odbędzie się unijny szczyt, a do Polski przybędzie prezydent Węgier.

Ponadto najpewniej w tym tygodniu prezydent Duda ogłosi swoją decyzję ws. ustawy o rekompensacie dla mediów publicznych, a w środę zbierze się Senat na trzydniowym posiedzeniu.

*****

Ogłoszenie startu Jakiego. W poniedziałek w południe Patryk Jaki w Krakowie, w towarzystwie Zbigniewa Ziobry, ogłosi start z okręgu małopolsko-świętokrzyskiego do Parlamentu Europejskiego – dowiaduje się 300POLITYKA. Wiceminister sprawiedliwości będzie „trójką” na liście PiS. Jak słyszymy, z Krakowa Jaki i Ziobro udadzą się do Kielc, drugiej stolicy okręgu małopolsko- świętokrzyskiego.

TSUE o KRS. We wtorek w Trybunale Sprawiedliwości Unii Europejskiej odbędzie się rozprawa w sprawie pytań Sądu Najwyższego dotyczących m.in. zdolności Krajowej Rady Sądownictwa do wykonywania konstytucyjnego zadania stania na straży niezależności sądów.

Przesłuchanie Grasia. We wtorek o 12:00 komisja śledcza ds. VAT przesłucha byłego dyrektora Biura do Spraw Przestępczości Zorganizowanej Prokuratury Krajowej Krzysztofa Parchimowicza. W środę posłowie przesłuchają byłego dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej w Bydgoszczy Zbigniewa Stawickiego oraz byłą zastępcę dyrektora Departamentu Podatku od Towarów i Usług Ministerstwa Finansów Beatę Rogowską-Rajdę. Z kolei w czwartek o 10:00 komisja przesłucha byłego sekretarza w KPRM Pawła Grasia.

Ogłoszenie kandydatury Scheuring-Wielgus. We wtorek na warszawskim placu Zbawiciela Wiosna wraz Robertem Biedroniem będzie kontynuować akcję zbierania podpisów pod listami do Parlamentu Europejskiego. – Widzimy się o godz. 13 na placu Zbawiciela. Na miejscu czeka też na was nasza smaczna, wiosenna niespodzianka – zapowiadają organizatorzy. Według naszych informacji, wtedy zostanie ogłoszona kandydatura Joanny Scheuring-Wielgus.

Senat. W środę rozpocznie się trzydniowe posiedzenie izby wyższej. Senatorowie rozpatrzą 11 ustaw, zapoznają się również z informacją o istotnych problemach wynikających z działalności i orzecznictwa Trybunału Konstytucyjnego w 2017 r., którą przedstawi prezes TK Julia Przyłębska. Senat stwierdzi także pozostawienie bez dalszego biegu zgłoszeń kandydatów na ławników Sądu Najwyższego. Do 25 lutego do Kancelarii Senatu w wpłynęło 28 zgłoszeń. Zgłoszenia kandydatów wniesione po upływie terminu lub niespełniające wymogów formalnych zostaną pozostawione bez dalszego biegu.

Szczyt UE. W czwartek i piątek odbędzie się posiedzenie Rady Europejskiej. Podczas szczytu rada skoncentruje się na zatrudnieniu, wzroście i konkurencyjności. Unijni przywódcy będą także rozmawiać o zmianie klimatu, stosunkach zewnętrznych i sposobach walki z dezinformacją. Szefowie zajmą się także potrzebą ochrony demokratycznego i uczciwego charakteru wyborów europejskich i krajowych w całej UE. Ponadto w tym tygodniu odbędzie się zgromadzenie EPP.

Wizyta prezydenta Węgier. W piątek i sobotę wizytę w Polsce złoży prezydent Węgier János Áder z małżonką. Podczas wizyty prezydent Węgier i małżonka odwiedzą Kielce, gdzie z prezydentem Andrzejem Dudą i małżonką wezmą udział w obchodach Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej. Ponadto w planie PAD na nadchodzący tydzień jest także udział w gali 90-lecia banku Pekao S.A. oraz wizyta w Grodzisku Wielkopolskim i Wolsztynie.

Rada Krajowa PO. – Rozpoczęliśmy już proces procedury wskazywania nazwisk, konkretnych osób. Przygotowujemy na posiedzenie Rady Krajowej, która odbędzie się 23 marca. To nazwiska osób, które będą, wierzę w to głęboko, rekomendowane przez Radę Krajową i znajdą się na listach Koalicji Europejskiej – mówił Grzegorz Schetyna w Sejmie, zapowiadając sobotnie posiedzenie Rady Krajowej.

Kandydaci Wiosny do PE. Także na sobotę ugrupowanie Roberta Biedronia planuje prezentację kandydatów w wyborach do PE. – Już niebawem zaprezentujemy Wam naszą Nową Europejską Drużynę. Bądźcie z nami 23 marca o 13:30 w warszawskim Palladium, gdzie przedstawimy nasze kandydatki i kandydatów w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Czas, aby do Europy wreszcie nadeszła Wiosna! Wspólnie dodamy jej skrzydeł – zapowiadają organizatorzy.

Regionalna konwencja PiS. W sobotę we Wrocławiu odbędzie się kolejna regionalna konwencja partii rządzącej. Pierwotnie miała ona odbyć się tydzień temu, ale ostatecznie zorganizowano ją w Katowicach. Takie konwencje będą organizowane aż do majowych wyborów.

Decyzja PAD ws. rekompensaty dla mediów publicznych. W najbliższym tygodniu prezydent Duda powinien podjąć decyzję ws. ustawy o tzw. rekompensacie dla mediów publicznych. Senat przyjął propozycję PiS z końcem lutego, więc 21 dni upływa za mniej więcej kilka dni. Wydaje się, że najbardziej prawdopodobny scenariusz – po zmianie w zarządzie TVP – to podpisanie ustawy.

Fot. Platforma